Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatGrudzieñ 10 2024 02:28:56 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Zderzenie z polszczyznÄ…

W ramach DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki 2016 w Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich odbyÅ‚ siÄ™ Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie. Autorki pytaÅ„ – dr Agnieszka MaÅ‚ocha-Krupa i mgr Marta Åšleziak (absolwentka naszej SzkoÅ‚y) – pracujÄ… w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego.

W zmaganiach z zawiłościami języka polskiego każdą klasę reprezentowały dwie osoby. Test składał się z 16 pytań zamkniętych i 4 otwartych, a trudność zadań rosła z numerem zadania. Dla mnie zdecydowanie najbardziej wymagające były otwarte, a szczególnie to, w którym musiałem utożsamić się z nauczycielem i poprawić błędy w zdaniach. Ostatecznie: wolę pozostać przy pisaniu prac do sprawdzenia;/

Zaskoczyła mnie różnorodność pytań o polszczyźnie. Spodziewałem się raczej kwestii, np. która forma jest poprawna: wszedłem czy weszłem. Tymczasem na 40 minut pracy otrzymałem zadania o akcentach, o często niezrozumiałych pojęciach z języka, o pisowni małą i wielką literą, o związkach frazeologicznych, a nawet musiałem wyrazić własną opinię na pewien temat.

21 października, w finale zdarzeń DFN-u w naszym mieście nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom jako podziękowanie za udział, a wyjątkowymi nagrodami (m. in. wydawnictwami naukowymi z osobistymi dedykacjami prof. Jana Miodka) wyróżniono cztery najlepsze osoby. Najszerszą wiedzą na temat współczesnej polszczyzny wykazały się dziewczęta z klas humanistycznych:
I miejsce osiÄ…gnęła Dorota ÅšwiÄ…tek /3b/, a trzy równorzÄ™dne II miejsca zdobyÅ‚y – Simona Burtka /3b/, Daria PaweÅ‚ek /3d /, Nikola Wytwer /2b/. Gratulacje sÄ… zasÅ‚użone, gdyż sama Autorka pytaÅ„ – dr Agnieszka MaÅ‚ocha-Krupa, wrÄ™czajÄ…c nagrody, podkreÅ›liÅ‚a, iż zadania konkursowe byÅ‚y bardzo trudne.

W ceremonii wziÄ…Å‚ udziaÅ‚ dr hab. Kazimierz Orzechowski – profesor Uniwersytetu WrocÅ‚awskiego na wydziale Chemii i Åšrodowiskowy Koordynator DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki. OpowiedziaÅ‚ pouczajÄ…cÄ… anegdotÄ™ o wzorowej studentce chemii, która ukoÅ„czyÅ‚a akurat ten kierunek, gdyż… podczas egzaminów wstÄ™pnych nie zostaÅ‚a przyjÄ™ta na polonistykÄ™.

Cieszę się, że mogłem wziąć udział w historycznym wydarzeniu, jakim był Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie, bo to pierwszy taki tematyczny i tej rangi turniej w naszej Szkole. Uważam, że kontynuacja w przyszłym roku spotka się z aprobatą uczniów i osobiście liczę na drugą edycję.

tekst: Mikołaj Zapotoczny, 1a
foto: Honorata Jednak, 3d, Filip Zielonka, 1b


 
Copyright © 2015
5900565 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: