Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatStycze 31 2023 22:59:23 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2022/2023Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zderzenie z polszczyzną

W ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2016 w Liceum Ogólnokształcącym w Ząbkowicach Śląskich odbył się Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie. Autorki pytań – dr Agnieszka Małocha-Krupa i mgr Marta Śleziak (absolwentka naszej Szkoły) – pracują w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.

W zmaganiach z zawiłościami języka polskiego każdą klasę reprezentowały dwie osoby. Test składał się z 16 pytań zamkniętych i 4 otwartych, a trudność zadań rosła z numerem zadania. Dla mnie zdecydowanie najbardziej wymagające były otwarte, a szczególnie to, w którym musiałem utożsamić się z nauczycielem i poprawić błędy w zdaniach. Ostatecznie: wolę pozostać przy pisaniu prac do sprawdzenia;/

Zaskoczyła mnie różnorodność pytań o polszczyźnie. Spodziewałem się raczej kwestii, np. która forma jest poprawna: wszedłem czy weszłem. Tymczasem na 40 minut pracy otrzymałem zadania o akcentach, o często niezrozumiałych pojęciach z języka, o pisowni małą i wielką literą, o związkach frazeologicznych, a nawet musiałem wyrazić własną opinię na pewien temat.

21 października, w finale zdarzeń DFN-u w naszym mieście nastąpiło ogłoszenie wyników i rozdanie nagród. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom jako podziękowanie za udział, a wyjątkowymi nagrodami (m. in. wydawnictwami naukowymi z osobistymi dedykacjami prof. Jana Miodka) wyróżniono cztery najlepsze osoby. Najszerszą wiedzą na temat współczesnej polszczyzny wykazały się dziewczęta z klas humanistycznych:
I miejsce osiągnęła Dorota Świątek /3b/, a trzy równorzędne II miejsca zdobyły – Simona Burtka /3b/, Daria Pawełek /3d /, Nikola Wytwer /2b/. Gratulacje są zasłużone, gdyż sama Autorka pytań – dr Agnieszka Małocha-Krupa, wręczając nagrody, podkreśliła, iż zadania konkursowe były bardzo trudne.

W ceremonii wziął udział dr hab. Kazimierz Orzechowski – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego na wydziale Chemii i Środowiskowy Koordynator Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Opowiedział pouczającą anegdotę o wzorowej studentce chemii, która ukończyła akurat ten kierunek, gdyż… podczas egzaminów wstępnych nie została przyjęta na polonistykę.

Cieszę się, że mogłem wziąć udział w historycznym wydarzeniu, jakim był Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie, bo to pierwszy taki tematyczny i tej rangi turniej w naszej Szkole. Uważam, że kontynuacja w przyszłym roku spotka się z aprobatą uczniów i osobiście liczę na drugą edycję.

tekst: Mikołaj Zapotoczny, 1a
foto: Honorata Jednak, 3d, Filip Zielonka, 1b


Copyright © 2015
4502956 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: