Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatWrzesie 29 2023 00:31:17 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Mała podróż w teatralny świat bajek

W ciepły, wiosenny już prawie dzień – 10 marca 2015 roku wychowankowie Domu Dziecka "Jutrzenka" w Bardzie wraz z wolontariuszami pojechali na wycieczkę do Wrocławia, zorganizowaną przez opiekunów wolontariatu.

Naszym głównym celem była Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu. Przed spektaklem w foyer mogliśmy sobie zrobić zabawne zdjęcia z różnymi fryzurami. O godzinie 10:00 przyszli dyplomowani aktorzy, a obecnie studenci IV roku Wydziału Lalkarskiego przedstawili nam bajkę pt. „Smoki”. Jej akcja toczy się w dwóch równorzędnych światach: smoków i ludzi. Trzej główni bohaterowie to młody 126-letni smok Roar oraz człowiek Karol ze swoim towarzyszem Świnką. Bajka ukazuje przyjaźń pomiędzy przedstawicielami dwóch różnych, a nawet mogłoby się wydawać wrogich sobie, światów. Tekst autorstwa Maliny Prześlugi porusza problem odrzucenia i samotności, opowiada nie tylko o przyjaźni, ale także o tęsknocie i miłości między dzieckiem a matką. Muzyka, scenografia, kostiumy i choreografia dopełniają całości jako nieodzowne elementy spektaklu teatralnego.

Po przedstawieniu, dzięki uprzejmości pani Cecylii Mazur z biura promocji Teatru PWST, mieliśmy niepowtarzalną okazję zwiedzenia budynku Szkoły Teatralnej. Byliśmy za kulisami, na scenie dopiero co obejrzanego spektaklu, rozmawialiśmy z aktorami, mogliśmy nawet dotknąć rekwizytów. „Podglądaliśmy” zajęcia studentów: z tańca oraz tworzenia masek do sztuki, którą przygotowują jako przedstawienie dyplomowe. Pani z pracowni plastycznej profesjonalnie i cierpliwie prezentowała różne rodzaje lalek teatralnych, przechodząc od masek, pacynek, przez kukły, marionetki, jawajki, aż do bardziej orientalnych wynalazków, jak na przykład bunraku. Można było samodzielnie spróbować sztuki animacji lalkami, np. przymierzyć maskę, potrząsać kukłą czy poruszać skomplikowanymi układami sznurków marionetek. Nasze pierwsze próby widoczne są na zdjęciachwink

Aktorom i paniom przewodniczkom po budynku szkoły dzieci podziękowały, wręczając własnoręcznie wykonane pisanki i kartki. Gdy nasza ciekawość w zakresie sztuki teatralnej została zaspokojona, mogliśmy w drodze powrotnej wystąpić do KFC na mały obiadek.

Wycieczka do PWST we Wrocławiu odbyła się dzięki środkom uzyskanym z koncertu charytatywnego „Okaż serce", który wraz z uczniami w maju 2014 r. zorganizowała pani Aneta Klinke-Osadnik. Serdecznie dziękujemy!


tekst: Joanna Garbowska, 2c
foto: Gabriela Klimko, 1d

Copyright © 2015
4926088 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: