Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMaj 30 2024 22:28:36 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Ortografia na ludowo

W piątek,28 marca2014 r. naszemu Liceum przypadł zaszczyt organizacji XIII edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego.

Zmagania z trudną polską pisownią odbywały się pod patronatem Oskara Kolberga - etnografa, kompozytora, folklorysty z okazji przypadającej w tym roku 200.rocznicy urodzin wybitnego Polaka.
Dyrektor Liceum, pan Tomasz Błauciak przywitał zgromadzonych, życząc jednocześnie powodzenia uczestnikom – gimnazjalistom i licealistom Powiatu Ząbkowickiego. Oto nazwiska śmiałków, którzy dzielnie zmagali się z zawiłościami polskiej pisowni : Patrycja Bartkiewicz, Kamila Startek, Adam Mikołajczyk (Gimnazjum z Ziębic), Dominika Tomczuk, Katarzyna Rembiasz, Weronika Sobczyk (Gimnazjum z Kamieńca), Natalia Bortusiak, Daria Pawełek, Dominika Pakuła (Gimnazjum z Ciepłowód), Wiktoria Krzymek, Krzysztof Ragan, Jakub Naskręski ( Gimnazjum nr 1 ), Aleksandra Moskal, Paulina Grocholska, Dorota Świątek (Gimnazjum nr 2), Nikola Wojciechowska, Wioletta Jaremko, Maciej Chlebicki (ZSP z Ziębic), Kornelia Tomczuk, Bartosz Panek, Bartłomiej Nowosielski (ZSP z Kamieńca), Alicja Banyś, Anna Domagała, Agata Pokrywka (ZSZ z Ząbkowic), Daria Glinka, Patrycja Kudryńska, Olga Tuła (LO z Ząbkowic). Niełatwego zadania podjęły się także panie: Mariola Hajduk (zastępca dyrektora LO), Elżbieta Wąż i Małgorzata Śniegucka- Blicharska – z Rady Rodziców.
O godzinie 10:30 rozpoczęła się specjalnie przygotowana z tej okazji przez uczniów kl.I c prezentacja multimedialna na temat sylwetki i dokonań wcześniej wspomnianego patrona konkursu.
W części artystycznej było kolorowo, ludowo, kwieciście i hucznie; czasami poważnie, czasami śmiesznie. Trzeba uczciwie i jasno przyznać, że zarówno nasze panie polonistki, „artyści” z II e oraz szkolny chór stanęli na wysokości zadania. Pokazano, że folklor to nic obciachowego, jeśli potraktuje się go nieco z przymrużeniem oka. Młodzi ludzie nie wstydzą się ludowych wartości, które w ostatnim czasie wracają do nas za pośrednictwem mediów. I nie chodzi tu tylko o agroturystykę czy „chłopskie jadło”, ale przede wszystkim o tzw. mądrość ludową, bo „Czego za młodu zaniedbasz, to ci się na starość nie wróci”.

Około godziny 11:30 przyszedł czas na długo wyczekiwane ogłoszenie wyników konkursu. Pan dyrektor na wstępie zaznaczył, że czerwony tusz lał się strumieniami. Natomiast jury złożone z pań polonistek i opiekunek przybyłych uczniów podkreślało, iż cały konkurs stał na bardzo wysokim poziomie.

Oto wyniki XIII edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego:

W kategorii gimnazjalistów:

1. Patrycja Bartkiewicz (Gimnazjum z Ziębic)
2. Daria Pawełek (Gimnazjum z Ciepłowód)
3. Paulina Grocholska (Gimnazjum nr 2 z Ząbkowic Śl.)


W kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

1. Bartłomiej Nowosielski (ZSP Kamieniec Ząbkowicki)
2. Daria Glinka (LO Ząbkowice Śl.)
3. Patrycja Kudryńska (LO Ząbkowice Śl.)


Laureatom serdecznie gratulujemy. A tym, którzy są ciekawi tekstu dyktanda, podajemy jego fragment.

Pseudoludowość czy hiperkompensacja utraty tożsamości?
Co powiedziałby Oskar Kolberg, gdyby zobaczył teledysk Donatana i Cleo z dziewczynami nie najskromniej ubranymi, ponadto poruszającymi się w słowiańsko-hiphopowym/hip-hopowym rytmie? Uznałby to za hybrydę, kulturowy miszmasz, neopogańskie hopsasa czy oryginalny mariaż folkloru i popkultury? Urzekłyby go kolorowe, niby-ludowe stroje, a może wytknąłby twórcom wideoklipu/videoclipu nieznajomość etnografii? Ucieszyłby się z powrotu do korzeni czy z przerażeniem ogłosiłby zbezczeszczenie słowiańszczyzny i jej wielowiekowej tradycji? Może by nawet mówił o rozprzężeniu moralnym i rozrzewniłby się na myśl o zaprzepaszczeniu tożsamości. Nie miał podobno poczucia humoru, toteżby wobec nagrania wyrażał się w sposób hiperkrytyczny, a swoje nieukontentowanie rozgłaszał wszem i wobec.


Tekst: Kamil Rogólski, kl. IIe
Foto: Natalia Bilska, kl. IIa
Joanna Depczyńska, kl. IIe

Copyright © 2015
5397019 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: