Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatGrudzie 03 2022 13:37:25 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2022/2023Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Atrakcje polsko – niemieckiej wymiany młodzieży

W dniach od 30 listopada do 6 grudnia br. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w międzynarodowej wymianie z młodzieżą Ottheinrichgymnasium w Wiesloch. Tym razem pojechaliśmy do Niemiec. Pierwszy dzień spędziliśmy z rodzinami, u których mieszkaliśmy przez cały czas pobytu.
Następnego dnia, po wspólnym śniadaniu w świetlicy szkolnej, odbyły się warsztaty teatralne z panią Pią Kessler. Okres Burzy i Naporu znamy z lekcji języka polskiego, ale ballada F. Schillera „Poręka” była dla nas prawdziwym wyzwaniem.W ruchomych obrazkach przedstawialiśmy uciemiężony lud, krzyczeliśmy: „Precz z tyranem!” Po zajęciach, podzieleni na grupy, udaliśmy się na fotograficzny rajd przez Wiesloch. Rówieśnicy z Niemiec przygotowali ciekawe zadania, które pozwoliły nam poznać partnerskie miasto Ząbkowic (już od 1998 roku!).
Kolejnym punktem wymiany był wspólny wyjazd do Stuttgartu,zanim to jednak nastąpiło, mieliśmy okazję uczestniczyć w kilku zajęciach lekcyjnych naszych kolegów i koleżanek. Na chemii zrozumieliśmy prawie wszystko, matematyka też nie stanowiła problemu.
W Stuttgarcie zwiedzaliśmy muzeum „Mercedes-Benza”, a wieczorem udaliśmy się na jeden z największych jarmarków świątecznych w Niemczech w poszukiwaniu drobnych upominków dla najbliższych.
Najbardziej zintegrowały nas jednak wspólne pieczenia ciasteczek i muzykowanie, co stało się świetną zabawą, a nawet popisem kulinarnych talentów.
W ostatni dzień przygotowaliśmy prezentację ze wspólnych zdjęć . Podsumowaliśmy w ten sposób cały pobyt, choć jeszcze czekały nas kolejne atrakcje. Najpierw pojechaliśmy do Heidelbergu, gdzie zwiedzaliśmy zamek i starówkę . Następnie udaliśmy się do mieszkania opiekuna ze strony niemieckiej, pana Mathiasa Gramlicha, który uraczył nas naleśnikami. Wszyscy się przy tym świetnie bawili. Niestety, czas naszego wyjazdu dobiegł końca i 6 grudnia około godziny 9:00 wróciliśmy do Ząbkowic Śląskich. Myślę, że wymiana zaowocowała nowymi przyjaźniami, a przede wszystkim dała możliwość podszkolenia języków obcych – niemieckiego i angielskiego.
Dziękujemy pani Iwonie ¯aglewskiej – Wandzel oraz pani Annie Grześków za zorganizowanie wyjazdu oraz za sprawowanie opieki i wszelką pomoc podczas wymiany. Z niecierpliwością czekamy na rewanżową wizytę naszych znajomych z Wiesloch, tym razem w czerwcu 2014 roku spotkamy się w Szczecinie.

Tu można obejrzeć kolaż z wymiany

Tekst: Karolina Welcz, kl. Ie
Foto: pani Anna Grześków
Klaudia Puchała, kl. IIc
Kolaże: Miron Cwek, kl. IIe, Paulina Ryż i Sandra Szemelak, kl. IIe

Copyright © 2015
4383189 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: