Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMaj 04 2024 17:05:46 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Sztuka jako ocalenie człowieczeństwa- o spektaklu w Synagodze pod Białym Bocianem

Dwa dni z rzędu, 7 i 8 listopada uczniowie naszego Liceum wyjeżdżali do Wrocławia. Klasy 3e, 2b i 2d (pod opieką pań: Jolanty Depczyńskiej i Marzanny Tusznio) oraz Ib i Ic (wraz z paniami: Anną Grześków i Jolantą Maziarz) obejrzały spektakl w Synagodze pod Białym Bocianem.

19 kwietnia 2013 roku obchodziliÅ›my 70. rocznicÄ™ powstania w getcie warszawskim. NawiÄ…zujÄ…c do tych wydarzeÅ„, Fundacja Bente Kahan zaproponowaÅ‚a spektakl „PieÅ›ni z getta”. Ten montaż sÅ‚owno-muzyczny inspirowany byÅ‚ opowieÅ›ciami osób zamkniÄ™tych w gettach oraz twórczoÅ›ciÄ… tam powstaÅ‚Ä…: wierszami, piosenkami i pieÅ›niami. Aktorzy wcielali siÄ™ w konkretne osoby, przedstawiane z imienia i nazwiska, co uÅ›wiadomiÅ‚o widzom, że za liczbami i ogólnie podawanymi informacjami kryjÄ… siÄ™ jednostkowe tragedie córek, rodziców, braci…WstrzÄ…sajÄ…ca byÅ‚a np. historia mÅ‚odziutkiej artystki, która biegnÄ…c do rodziców idÄ…cych przez Umschlagplatz, zostaÅ‚a na ich oczach zastrzelona.

Głównym założeniem spektaklu było ukazanie, jak wiele znaczyła sztuka dla ¯ydów więzionych w getcie. W beznadziejnej sytuacji, jaką było odizolowanie od reszty ludzkości, wszechobecne choroby, świadomość śmierci, sztuka nadawała życiu sens, pozwalała czuć się człowiekiem. W 1942 roku mimo straszliwego głodu zorganizowano konkurs piosenki. Za murami getta działały kabarety i kawiarnie artystyczne.

Dzięki trójce artystów: Annie Błaut, Tomaszowi Kasiukiewiczowi oraz Igorowi Pietraszewskiemu spektakl dostarczył wielu wzruszeń. Muzyka wykonana na żywo, liryczna i kabaretowa pozwoliła lepiej zrozumieć ludzi, którzy ją tworzyli.

Po przedstawieniu mieliÅ›my możliwość zwiedzania Synagogi oraz wystawy „Historia Odzyskana – ¯ycie ¯ydów we WrocÅ‚awiu i na Dolnym ÅšlÄ…sku”. Fotografie umieszczone w albumach poruszyÅ‚y nas szczególnie, ponieważ dokumentowaÅ‚y zÅ‚ożone i tragiczne losy ¯ydów. Przejrzenie siÄ™ w specjalnym lustrze, w którym odbijaÅ‚ siÄ™ na naszej sylwetce napis „Jude” i gwiazda Dawida, pozostawiÅ‚o niezatarty Å›lad, poczuliÅ›my, jak to jest być naznaczonym. Wystawa dokumentowaÅ‚a też historiÄ™ budynku, który zostaÅ‚ odremontowany dziÄ™ki Fundacji Bente Kahan.

Po piątkowym spektaklu głos zabrała właśnie Bente Kahan (reżyserka spektaklu i autorka scenariusza), która wyjaśniła cele prowadzonej przez siebie działalności. Mówiła, że tragiczne doświadczenia ¯ydów europejskich są dla jej fundacji zobowiązaniem do pracy na rzecz idei wzajemnego szacunku i poszanowania praw człowieka.

Spektakl, choć wiÄ™kszoÅ›ci widzów wydaÅ‚ siÄ™ za krótki, wart byÅ‚ obejrzenia. Sam wyjazd do Synagogi pod BiaÅ‚ym Bocianem uznaliÅ›my za dobry pomysÅ‚: przeżyliÅ›my chwile wzruszeÅ„, odbyliÅ›my „żywÄ…” lekcjÄ™ historii, dowiedzieliÅ›my siÄ™ o dziaÅ‚alnoÅ›ci Fundacji Bente Kahan, zwiedziliÅ›my SynagogÄ™. Być może nie byÅ‚a to jedyna i ostatnia okazja pobytu w tym szczególnym miejscu.

Tekst: Estera Kubacka, Anna Kijak IIIe, Kaja Mrozowska Ib
Foto: Klaudia Szaleniec IIIe, Kaja Mrozowska Ib, Monika Bielecka Ib

 
Copyright © 2015
5338229 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: