Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMaj 05 2024 16:21:26 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Śladami Brunona Schulza- licealiści na Wszechnicy Teatralnej

Kim był Bruno Schulz? Wielu z nas zna go jako polskiego prozaika pochodzenia żydowskiego, inni widzą w nim świetnego grafika i malarza, nieliczni krytyka literackiego. Ten autor był tematem wykładu kolejnej Wszechnicy Teatralnej, która odbyła się 20 marca 2013r. w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Na owo wydarzenie udali się uczniowie klas IIe , Ib, IIb i IIId wraz z opiekunami p. Jolantą Depczyńską oraz p. Marzanną Tusznio.
AutorkÄ… wystÄ…pienia byÅ‚a Anna Wojciechowska, która zatytuÅ‚owaÅ‚a wykÅ‚ad „ Bruno Schulz -w regionach wielkiej herezji” i podjęła siÄ™ w nim próby odpowiedzi na pytania: Czy sklepy cynamonowe istniaÅ‚y naprawdÄ™? Dlaczego Bianka byÅ‚a caÅ‚a szara i skÄ…d swojÄ… nazwÄ™ wzięła Ulica Krokodyli?
Wykład można podzielić na dwie części. W pierwszej z nich autorka przedstawiła osobę Brunona Schulza. Poruszyła temat jego pochodzenia, pracy, życia osobistego oraz nieszczęśliwej śmierci. Obejrzeliśmy krótki filmik, na którym wypowiadał się uczeń Brunona Schulza z czasów, gdy pisarz był nauczycielem robót ręcznych w Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Drohobyczu. Alfred Schreyer przedstawił pisarza jako osobę nad wyraz skromną, dobrą, pełną wybujałej fantazji. Opowiadał uczniom bajki, które niestety nie zostały zapisane.
Kolejna część wykładu dotyczyła miejsca zamieszkania wielkiego artysty - Drohobycza. Obejrzeliśmy fotografie owego miasta na Ukrainie, na których uwidocznione były zabytki oraz ważniejsze miejsca, np. dom, w którym mieszkał Schulz, a gdzie obecnie znajduje się tablica upamiętniająca jego zasługi oraz miejsce nieszczęśliwej śmierci pisarza.
Na koniec zostały przedstawione słynne grafiki, na których Schulz utrwalił wizerunek kobiet władczych, dominujących nad mężczyzną. Usłyszeliśmy o związkach pisarza z kobietami, m.in. z Zofią Nałkowską, która pomogła Schulzowi zaistnieć, a także z Józefiną Szelińską, z którą artysta był nawet zaręczony.
Na zakończenie czekały na nas niespodzianki. Oto aktor Teatru Polskiego Tomasz Lulek odczytał fragment prozy Schulza odpowiadający na pytanie, dlaczego Bianka była cała szara.
Dodatkowych informacji o pisarzu dostarczyła goszcząca na wykładzie wrocławska dziennikarka Wanda Ziembicka. Do tej pory tylko w Drohobyczu odbywał się festiwal poświęcony Schulzowi. Od tego roku również w Kudowie, gdzie przebywał artysta, takie przedsięwzięcie zostanie zainicjowane. Tam też Schulz będzie miał swoją ławeczkę.
Bliżej nam do Schulza niż myÅ›limy, zwÅ‚aszcza że wielu z nas po wykÅ‚adzie siÄ™gnęło po „Sanatorium pod KlepsydrÄ…” czy „UlicÄ™ Krokodyli”. Nie mówiÄ…c już o niezwykÅ‚ych grafikach…

tekst: Estera Kubacka, kl. IIe
foto: Katarzyna Sałata, kl. IIId i Joanna Depczyńska, kl. Ie

 
Copyright © 2015
5339587 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: