Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatGrudzie 03 2022 12:36:31 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2022/2023Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
LII Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

Na początku tego roku szkolnego, jesienią 2021r., miał miejsce I etap LII Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Uczniowie biorący w niej udział musieli zmierzyć się z napisaniem pracy na tematy z zakresu dawnej literatury, języka czy teatru.

Jako reprezentanci Naszej Szkoły, wraz z Izą Kownacką podjęliśmy się zagadnienia o neologizmach w szeroko pojętej fantastyce lub fantastyce naukowej. W naszych pracach nie zabrakło klasycznych odwołań do Lema, Sapkowskiego, jak i do nowszej twórczości zagranicznych autorów, takich jak Samantha Shannon. Z radością odkryliśmy, że oboje z wysokimi wynikami dostaliśmy się do kolejnego etapu na poziomie okręgowym.

Po długich przygotowaniach do napisania interpretacji staropolskiego tekstu i rozwiązania językowego testu, pełni nadziei podeszliśmy do zawodów w lutową sobotę. Zaskoczył nas dobór podanych tematów, gdyż zaprezentowanym tekstem była m.in. Pieśń XVII Jana Kochanowskiego, mimo tego, że autor ten pojawił się wcześniej w etapie szkolnym. Językowy test stanowił kwintesencję niecodziennych praktyk lingwistycznych. Napisanie całej olimpiady trwało sześć godzin pełnych ciężkiego wysiłku intelektualnego.

Niestety, tydzień później przyjęliśmy do wiadomości, iż selekcja na etapie okręgowym była niezwykle surowa i nie udało nam się przejść dalej. Do kolejnego etapu zakwalifikowano niewielu uczestników spośród wszystkich współzawodników. Jest nam szczególnie przykro, gdyż zabrakło nam niewiele do punktowego progu.

Pragniemy serdecznie podziękować naszej polonistce Pani Urszuli Zacharze za niezwykłe zaangażowanie i wsparcie w przygotowaniach do konkursu. Nie poddajemy się i za rok damy z siebie z jeszcze więcej!

Złote Pióro Ząbkowickiej Książnicy
W czwartek 24.02 w Ratuszowej Bibliotece odbyło się dyktando ortograficzne, które miało wyłonić spośród mieszkańców gminy Mistrza Ortografii. Uczniowie Naszego Liceum oraz Zespołu Szkół Zawodowych zmierzyli się z naszpikowanym nieoczywistymi wyrazami tekstem autorstwa Pani Marii Kurzyp, której dyktanda od lat łamią głowy Ząbkowiczanom.

Słowa takie jak „welwiczia”, „urzet”, „pseudoarystokrata” i „super-Polak” to zaledwie nieliczne spośród wszystkich pułapek językowych. Mimo że treść pracy nie była długa i zawierała fragmenty dyktand z poprzednich lat, okazało się sporym wyzwaniem sprostać jej podchwytliwości. Po długiej umysłowej batalii z długopisem zakończyliśmy pisanie i nie minął kwadrans, a już wyłoniono zwycięzcę. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że popełniłem najmniejszą liczbę błędów, jednocześnie uzyskując tytuł Ząbkowickiego Mistrza Ortografii.

Z przyjemnością zmierzyłem się z innymi uczniami Liceum. Dziękuję Pani Urszuli Zacharze za zaangażowanie mnie w konkurs. Obyśmy zawsze pamiętali o wartości języka w naszym życiu!

(Zdjęcia z konkursu można zobaczyć pod adresem:

http://zabkowice.express-miejski.pl/galeria/17494-22,konkurs-ortograficzny-o-zlote-pioro-zabkowickiej-ksiaznicy


Tekst: Andrzej Urbański 2D

Copyright © 2015
4383043 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: