Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatLipiec 25 2024 14:59:51 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Zapachy po studencku, czyli wykłady z chemii na Uniwersytecie.

27 listopada 2021 roku grupa uczniów z klasy 3A uczestniczyła w wykładach Wszechnicy Chemicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Wykłady odbywały się na sali wykładowej z zachowaniem dystansu społecznego oraz reżimu sanitarnego, a prowadzący dr Grzegorz Rusek niezwykle ciekawie opowiadał o zapachach w chemii. Podczas wystąpienia doktora dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o receptorach węchowych oraz różnych miejscach ich umieszczenia. Ciekawostką jest fakt dotyczący psów. Zwierzę to jest w stanie wyczuć zapach substancji przez ubranie, czy w bagażu. Dlatego właśnie psy są często wykorzystywane przez służby np. policję do kontrolowania przewożonych rzeczy na przejściach granicznych lub na lotniskach. Wykładowca zwrócił także uwagę na receptory, które znajdują się w ustach każdego człowieka a pomagają w rozróżnianiu, nie tylko zapachu, ale też smaku. Dowiedzieliśmy się również o związkach chemicznych, które mają swój unikalny zapach jak amoniak, którego nie można pomylić z żadnym innym i można go często poczuć w publicznych toaletach; czy siarkowodór, który zawsze kojarzy się z zapachem zgniłych jaj. Doktor Grzegorz Rusek przedstawił nam w ciekawy i przystępny sposób prezentacje, podając przykłady związków organicznych oraz omówił, które receptory odczuwają je najsilniej. Wiedzieliśmy, że najwięcej receptorów węchowych znajduje się w nosie, ale doktor uświadomił nam, że jest ich ponad 600.

Będąc na sali wykładowej Uniwersytetu Wrocławskiego czuliśmy się jak studenci medycyny bądź chemii. Spędziliśmy 1,5 godziny słuchając tego ciekawego wykładu, a jednocześnie mogliśmy odnieść się do ostatniego tematu, który omawialiśmy na lekcji chemii w szkole pt. "Estry, czyli chemia zapachów". Każdy, kto miał okazję skorzystać z zaproszenia Uniwersytetu, na pewno będzie szukał okazji, żeby znów zasiąść w studenckiej ławie – a kolejne spotkanie odbędzie się już 22 stycznia 2022r. Zainteresowane osoby zachęcamy do kontaktu z panią Anną Pajdak, która jest koordynatorka projektu Wszechnicy Chemicznej w naszej szkole.

Tekst i foto: Dominika Jurkowska, Daria Fedak, Alina Okaj, Jadwiga Tomaszewska, Jakub Golec, Kacper Mielnik

Copyright © 2015
5518805 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: