Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMaj 30 2024 23:11:49 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Rz czy ż, razem czy osobno – ortograficzne potyczki najlepszych w powiecie

Liceum Ogólnokształcące w Ząbkowicach Śląskich słynie z różnego rodzaju uroczystości, apeli, konkursów. Tym razem 27 marca br. odbyła się 17. edycja Powiatowego Konkursu Ortograficznego. Uczestnicy zmagali się z ortograficznymi zawiłościami w dwóch kategoriach: gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym obowiązkiem intelektualisty jest myśleć i mówić prawdę. (…) Oznacza to siłą rzeczy odpowiedzialność za słowo – ta myśl Zbigniewa Herberta przyświecała tegorocznemu dyktandu. W bieżącym roku przypada 20. rocznica śmierci Poety, w związku z czym Sejm Rzeczypospolitej ogłosił 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta.

Z zaproszenia do udziału w dyktandzie skorzystali gimnazjaliści z Ząbkowic Śląskich (z PG nr 1 i nr 2), Złotego Stoku, Przyłęku i Kamieńca Ząbkowickiego. Oprócz licealistek z naszej Szkoły pisali przedstawiciele z ZSP z Ziębic i ZSZ z Ząbkowic. Nie zabrakło także niezawodnej Dyrekcji: pani Mariola Hajduk i pan Tomasz Błauciak dzielnie walczyli z tajnikami polskiej pisowni. W kategorii gimnazjów po laur zwycięzcy sięgnął Kaspian Bielawski z Kamieńca Ząbkowickiego, uczeń pani Mirosławy Pastuch. Drugie miejsce zajęła Klaudia Malinowska z PG nr1, uczennica pani Ewy Lupy. Trzecia była Paulina Sowa z Przyłęku, uczennica pani Katarzyny Krzysińskiej.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych czekała nas miła niespodzianka: przyznano dwa pierwsze miejsca! Ex aequo zajęły je: Maja Białas z IIb (oczywiście z naszego LO) oraz Adrianna Kruk z ZSP w Ziębicach (opiekunka – pani Ewa Masłowska). Na trzecim miejscu uplasowała się uczennica pani Magdaleny Kotowicz – Paulina Pintal z IIc.

Tradycyjnie już, zanim ogłoszono wyniki, mieliśmy przyjemność obejrzeć prezentację poświęconą Zbigniewowi Herbertowi, przygotowaną przez uczniów klasy Ib – Łukasza Jednaka, Aleksandry Grajek i Jakuba Nowakowskiego pod opieką pani Magdaleny Kotowicz. Klasa Id zaś pozwoliła przenieść się do czasów starożytnych za sprawą etiudy tanecznej (Laura Machnik, Zuzanna Sztogryn, Paulina Lizurej i Aleksandra Mika) oraz recytacji „H.E.O.” Zbigniewa Herberta (Basia Osadnik, Tomasz Hołub, Michał Ragan i Michał Ziomek). Teksty tego poety mogliśmy usłyszeć w wersjach recytowanych i śpiewanych, a przedstawili je: Piotr Zapała, Michał Ragan, Tomasz Hołub, Patrycja Michalik, Weronika Bandyk, Magdalena Potok, Amelia Borowik (IIa) oraz Ewa Trębacz i Klaudia Kłubowicz. Ta część została przygotowana przez panią Urszulę Zacharę i nosiła tytuł „Poeta sensu słów i życia”. W rolę konferansjerów wcielili się Weronika Osmęda i Kacper Krupiński.

Podobnie jak poprzednie, tak i ta edycja została przygotowana przez Liceum Ogólnokształcące przy współpracy z Wydziałem Promocji, Oświaty i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śl. Szczególna rola przypadła paniom polonistkom, które zadbały, aby wszystko przebiegło sprawnie. Oczywiście nie zabrakło pomocy uczniów: przyjmowaniem Gości i poczęstunkiem zajęła się klasa IIb, zaś nagłośnieniem Dawid Seweryn, Michał Jakimiszyn, Paweł Augustynowicz i Kacper Wawrzyniak.

Zwycięzcom, uczestnikom i ich opiekunom należą się słowa uznania. Przecież polska ortografia do łatwych nie należy! A kto chciałby tegoroczne dyktanda przetestować, powinien zajrzeć do zakładki na naszej stronie internetowej.

Tekst i foto: Filip Zielonka, kl. IIb

Copyright © 2015
5397059 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: