Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMaj 02 2024 22:33:41 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Finał XVI Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej

9 i 10 marca 2017 roku zapisze siÄ™ w mojej pamiÄ™ci na dÅ‚ugo. Wszystko za sprawÄ… udziaÅ‚u w finale XVI Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej. Wydarzenie z jednej strony bardzo oficjalne, z udziaÅ‚em mediów, najlepszych reportażystów oraz wybitnych licealnych humanistów z WrocÅ‚awia, Nowego SÄ…cza, JarosÅ‚awia, Krakowa, Opola wraz z ich opiekunami, a z drugiej strony – paradoksalnie kameralne, spokojne, w maÅ‚ym i przyjemnym gronie.

Wszystko zaczęło siÄ™ od Gali FinaÅ‚owej we WrocÅ‚awskim Klubie Firlej. Już po samym dotarciu na miejsce zostaÅ‚am miÅ‚o przyjÄ™ta przez organizatorów: paniÄ… EwÄ™ ObarÄ™-GrÄ…czewskÄ…, pana Wojciecha PromÄ™ i uczniów X Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego we WrocÅ‚awiu. Uroczystość rozpoczęła siÄ™ powitaniem goÅ›ci i krótkim wystÄ™pem artystycznym, a nastÄ™pnie każdy z uczestników zostaÅ‚ przedstawiony w oryginalnej prezentacji, ogÅ‚oszono wynik i wrÄ™czano nagrody. OtrzymaÅ‚am wyróżnienie „za obyczajowÄ… miniaturkÄ™, w której kryje siÄ™ zalążek prawdziwego talentu, za dowcipne spojrzenie na Å›wiat tuż obok, za wdziÄ™czny temat i Å›limaki sÅ‚uchajÄ…ce Mozarta”, jak podsumowaÅ‚o w protokole jury. Dyplom, kilka książek o różnej tematyce i elektroniczny gadżet od sponsorów wrÄ™czyÅ‚ mi przewodniczÄ…cy jury dr JÄ™drzej Morawiecki. Po przerwie na poczÄ™stunek każdy z uczestników mógÅ‚ w kuluarach porozmawiać z komisjÄ… konkursowÄ… na temat swojej pracy. Ja skorzystaÅ‚am z porad paÅ„ dziennikarek: Joanny Kuciel-Frydryszak i Magdy SkawiÅ„skiej. Gala skoÅ„czyÅ‚a siÄ™ wspólnym obiadem.

Dalej tramwajem przejechaliśmy do hotelu na Ostrowie Tumskim, gdzie mieliśmy zapewniony nocleg. Czwartkowe popołudnie spędziliśmy na zwiedzaniu ciekawych miejsc w centrum Wrocławia pod przewodnictwem przemiłych uczniów z X LO. Wieczorem wybraliśmy się do Tkalni Zagadek w siedzibie NOT-u, tam przeżyliśmy przygody, rozwiązując łamigłówki w Escape Roomie i przenosząc się do wirtualnego świata.

W piÄ…tek o godz. 11 wszyscy spotkaliÅ›my siÄ™ w auli X LO. UczestniczyliÅ›my w dyskusji panelowej z WÅ‚odzimierzem Nowakiem – reporterem, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, autorem książek. Można byÅ‚o dyskutować, wypowiadać wÅ‚asne zdanie, a nawet dostać za to nagrodÄ™. Wszystko „na luzie”.

Oprócz ciekawych nagród, które zdobył każdy z uczestników, nabyliśmy cenną lekcję o spełnianiu się w dziennikarstwie i motywację do dalszej pracy. Konkurs jest warty wzięcia udziału z wielu względów, a oprócz nagród i nowej wiedzy o pisaniu można doskonale spędzić czas, zwiedzając w miłym gronie Wrocław.

tekst i foto: Anna GÅ‚Ä…b, kl. 1a




REPORTA¯ „KONCERTOWE MUSZLE NA WSI”

Różne pomysły krążą po wiejskich głowach. Niejedni próbują swoich sił w hodowli. Ale czy ktoś wpadł na koncept wykorzystania muzyki klasycznej w gospodarstwie?







PE£ZAJ¡CY BIZNES

„/…/ niedostÄ™pny, nieprzenikniony, wszÄ™dzie wÅ‚aÅ›ciwie pozostaje u siebie. Kosmopolita i myÅ›liciel, przekÅ‚ada naturÄ™ nad cywilizacjÄ™.”* Jego hodowla to współczesny sposób na zarabianie. Tona dorosÅ‚ego osobnika daje zysk bliski 12 tysiÄ…com zÅ‚otych. PrzemysÅ‚aw Nowak z MÄ…kolna jest jednym z dwóch takich hodowców w naszym powiecie, ale z pewnoÅ›ciÄ… jedynym, który zapewnia podopiecznym ciekawy sposób aklimatyzacji. Egzotyczne gospodarstwo prowadzi od ponad roku, jednak już może powiedzieć o wielkim sukcesie. Jako pomysÅ‚owy przedsiÄ™biorca znalazÅ‚ również interesujÄ…cÄ… metodÄ™ zwiÄ™kszania wydajnoÅ›ci swojej farmy.

KLASYCY NA START

Małe osobniki, które przyszły na świat późną jesienią, zimują w specjalnym miejscu. Jest to małe, zaciemnione pomieszczenie, utrzymujące temperaturę 4-6o C. Gdy na zewnątrz ziąb i chłód, one pod czułą opieką swego mecenasa dorastają, aby wiosną móc wyjść
do 6-arowego parku hodowlanego. Co ciekawe, początkowo są zestresowane nowym domem, ale pan Przemysław jako miłośnik muzyki klasycznej uspokaja je utworami Beethovena, Mozarta czy Chopina. Jak sam twierdzi, od czasu kiedy wypróbował swój pomysł, zaobserwował mniej brawurowych ucieczek i desperackich ukryć w pobliskim sadzie. Jednak to nie koniec muzycznych doświadczeń małych pełzaczy. W okresie godów zabiera je do pomieszczenia reprodukcyjnego, gdzie delektują się klasycznym rockiem. Ponoć ten rodzaj dźwięków lepiej wpływa na płodność niż muzyka poważna. Pan Przemysław jest pewien, że odpowiednie utwory oddziałują korzystniej na ich dobre samopoczucie przy sennej, jesiennej pogodzie.

MODELE NA WYBIEGU

W czasie mojej wizyty w „Snails Parku” (to oficjalna nazwa przedsiÄ™biorstwa) Å›limaki byÅ‚y wyjÄ…tkowo milusiÅ„skie – chÄ™tnie pozowaÅ‚y do zdjęć, z gracjÄ… prezentowaÅ‚y atuty swojej urody czy przysÅ‚owiowo „pokazywaÅ‚y rogi”. Może z wyjÄ…tkiem tych biorÄ…cych kÄ…piel. Widocznie sÄ… zdania, że czÄ™ste mycie skraca życie. Gospodarz, nieprzejednany wróg brudu, siÅ‚Ä… zmusza muszlaki do ablucji. Z jego wnikliwej obserwacji wynika, że podczas żerowania Å›limaczej sfory w parku hodowlanym muzyka jest wskazana, a w pomieszczeniu przeznaczonym do sortowania i mycia – nie. Mimo że prysznic i obowiÄ…zkowe suszenie wpÅ‚ywajÄ… depresyjnie na miÄ™czaki, to dziÄ™ki temu zwiÄ™ksza siÄ™ ich atrakcyjność przy sprzedaży i Å‚atwiejsze jest rozmnażanie.

NIEKONIECZNIE SCHABOWY Z KAPUST¡

Åšlimak – oprócz tego, że chÄ™tnie sÅ‚ucha klasyków, pozuje do zdjęć i nie znosi wody – jest luksusowym produktem w naszej kuchni. MówiÄ…c na poważnie o hodowli, pan Nowak akcentowaÅ‚ kwestiÄ™ ekologii. ZwróciÅ‚ szczególnÄ… uwagÄ™ na brak w ich pożywieniu sterydów i antybiotyków, z jednej oczywistej przyczyny – stosowanie tych Å›rodków powoduje spadek populacji i jej degradacjÄ™. MiÄ™so Å›limacze zawiera wiÄ™cej biaÅ‚ka niż woÅ‚owina. Ich Å›luz, szeroko stosowany w przemyÅ›le farmaceutycznym i kosmetycznym, zbawiennie dziaÅ‚a na cerÄ™ ludzkÄ…, opóźniajÄ…c efekty starzenia, przyspieszajÄ…c gojenie ran czy leczenie egzem, wrzodów i innych schorzeÅ„ skóry. Coraz częściej wykorzystuje siÄ™ je w salonach odnowy biologicznej. Pan PrzemysÅ‚aw jest zainteresowany współpracÄ… z lokalnymi restauracjami: Danie tego typu zainteresowaÅ‚oby wielu turystów – koneserów sztuki kulinarnej, a i ja czerpaÅ‚bym z tego korzyÅ›ci. Ludzie jedzÄ… Å›limaki od 12 tysiÄ™cy lat, o czym Å›wiadczÄ… wykopaliska archeologiczne.

PRZYSZ£OŚÆ HELIX ASPERSA MUELLER W POWIECIE

Hodowca caÅ‚e przedsiÄ™wziÄ™cie sfinansowaÅ‚ z wÅ‚asnych Å›rodków zarobionych za granicÄ…: PracowaÅ‚em w Niemczech, ale nie widziaÅ‚em tam mojej przyszÅ‚oÅ›ci. Wtedy postanowiÅ‚em znaleźć wÅ‚asny sposób na biznes w kraju, biorÄ…c pod uwagÄ™, że mam już zaoszczÄ™dzonÄ… sporÄ… sumÄ™ pieniÄ™dzy. Taki typ gospodarki, jak każdy inny, wymaga poÅ›wiÄ™cenia. Hodowla Å›limaków to uciążliwa praca przez okrÄ…gÅ‚y rok. Warto zwrócić na to uwagÄ™ przy kalkulowaniu zysku. Na razie jest to przedsiÄ™biorstwo rodzinne, ale wkrótce Pan Nowak planuje trzykrotnie powiÄ™kszyć swoje gospodarstwo, co wiąże siÄ™ z koniecznoÅ›ciÄ… zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników: PlanujÄ™ wtedy skomponować nowÄ… Å›cieżkÄ™ dźwiÄ™kowÄ…, miÅ‚Ä… dla ucha zarówno dla robotników, jak i Å›limaków. Ten rok hodowlany byÅ‚ dla pana PrzemysÅ‚awa czasem nabywania doÅ›wiadczenia w nowej w Polsce dziedzinie rolnictwa. ChciaÅ‚em siÄ™ upewnić, że takie coÅ› jest opÅ‚acalne na dzisiejszym rynku pracy. MÄ…kolnianin ma swojego „Mistrza”– wzoruje siÄ™ na farmie pana Grzegorza Skalmowskiego, wieloletniego hodowcy Å›limaków i autora książek o tej tematyce. Na publikacje o melomaÅ„skich miÄ™czakach autorstwa pana Nowaka musimy jeszcze poczekać. W tym roku postawiÅ‚ na chów gatunku Å›ródziemnomorskiego, ale w planach ma także doÅ‚Ä…czenie do swojego inwentarza krewnych helix aspersa mueller z Afryki, co zapewne spowoduje konieczność ustalenia nowego repertuaru muzycznego.

* Grzegorz Skalmowski „Hodowla i chów Å›limaków”, PasÅ‚Ä™k 2010, s.5.

 
Copyright © 2015
5335435 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: