XV Powiatowy Konkurs Ortograficzny pod znakiem twórczości Henryka Sienkiewicza
Dodane przez Administrator dnia Kwiecie 04 2016 06:44:07

Jak większość z nas zapewne wie, 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza ze względu na setną rocznicę śmierci pisarza, który za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, za „całokształt twórczości i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu”.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Jak większość z nas zapewne wie, 2016 został ogłoszony Rokiem Henryka Sienkiewicza ze względu na setną rocznicę śmierci pisarza, który za swoją twórczość został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, za „całokształt twórczości i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha Narodu”.
Fakt ten wykorzystali uczniowie naszego Liceum, przygotowując część artystyczną XV Powiatowego Konkursu Ortograficznego, który odbył się 23 marca br. w naszej Szkole. Do tego wydarzenia nawiązywały również dyktanda, np. w takim oto fragmencie: Niewrażliwość moja na losy watażków, warchołów, hultai i herosów Sienkiewiczowskiej trylogii /„Trylogii”/ zatrwożyła seniorów naszej familii, która bądź co bądź chlubiła się szlacheckimi korzeniami. Na co dzień zresztą uważano mnie za scudzoziemczałego chłystka, który scyniczał pod wpływem ultralewicowych poglądów.

Jak co roku, koordynatorem przedsięwzięcia organizowanego przez nasze Liceum przy współpracy Wydziału Oświaty Starostwa Powiatowego w Ząbkowicach Śląskich była pani Urszula Zachara, wspomagana przez panie Magdalenę Kotowicz i Jolantę Depczyńską. Przyjmowaniem gości, poczęstunkiem i opieką nad uczestnikami zajęła się klasa IId. O stronę techniczną zadbali Marcin Klimczuk, Ernest Laprus i Dawid Domagała.

W konkursie brali udział uczniowie gimnazjów: Aleksandra Opyc, Paulina Pintal, Natalia Grzegorzek (Ciepłowody), Natalia Czapiga, Wiktoria Misztela, Klaudia Kucharek (Złoty Stok), Anita Tomczyk, £ukasz Jednak, Izabela Woźniak (Kamieniec Ząbkowicki), Kasjan Ferenc, Jan Skrzeszewski, Oliwia Owczarek (Przyłęk), Kacper Bieńka, Nina Bury, Ewelina Książek (Henryków), Kacper Cyganek, Nikola Kufa, Patrycja Bartkiewicz (Ziębice), Kacper Woźny, Emilia Krehut, Maja Białas (PG nr 1 w Ząbkowicach Śląskich), Amelia Gidlewska i Witold Podraza ( PG nr 2). Przybyli także uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: Dominika Sopuch, Karolina Pajkert, Monika Stanowska (ZSP w Ziębicach),Weronika Poręba, Magdalena Kotra, Malwina Machnik (ZSZ w Ząbkowicach Śląskich). Nasze Liceum reprezentowały: Aleksandra Moskal (IIa), Patrycja Kudryńska / IIIb/ i Daria Pawełek (IId).
Uczestnicy konkursu po napisaniu niełatwego, jak się okazało, dyktanda, mogli obejrzeć prezentację, która przybliżyła nieco biografię i dzieła pisarza. Tę część przygotował Michał Gabrysz z klasy Ia, a przedstawili Oliwia Sieradzka i Marcin Klimczuk z IId. Chłopcy z klasy IIIa: Arek Wawrzyniak, Maciej Hołub i Rafał Tereszko zaprezentowali oryginalną scenkę, pokazującą, jak uczniowie mogą poradzić sobie i zinterpretować twórczość Sienkiewicza, przekładając dialogi powieściowych bohaterów na młodzieżowy slang. Publiczność nagrodziła wykonawców brawami. Warto odnotować, że takie spojrzenie na klasykę literatury podobało się także paniom polonistkom. Humor ze szkolnych zeszytów, przygotowany i przedstawiony przez etatowego szkolnego gawędziarza – Arka Wawrzyniaka rozbawił słuchaczy. Z kolei Magda Wąż i Dawid Cekiera wzruszyli widownię „Dumką na dwa serca”. Eleganccy prowadzący: Paulina Potok z IIIa i £ukasz Listwan z IIc podkreślali i swoim wyglądem, i komentarzami wyjątkowy charakter konkursu.
Po tej części uroczystości przyszedł czas na wyniki zmagań z ortografią. Podał je dyrektor naszego Liceum, pan Tomasz Błauciak, wspomagany przez „dwórki” z klasy IId. W kategorii gimnazjów zwycięzcami zostali: Witold Podraza, Amelia Gidlewska (oboje przygotowani przez panią Agnieszkę Moskal) oraz £ukasz Jednak ( uczeń pani Doroty Twardowskiej).
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Ola Moskal ( czy to kogoś jeszcze dziwi?), II – Patrycja Kudryńska, III – Daria Pawełek. Jak widać, przed naszymi licealistkami ortografia nie ma tajemnic.

Z dyktandem zmierzyły się także panie: Kinga Grabowa (kierownik Wydziału Promocji, Oświaty i Rozwoju przy Starostwie Powiatowym w Ząbkowicach Śląskich) i Mariola Hajduk, wicedyrektor Liceum. Tekst pisał także pan Tomasz Błauciak. Wymienionych wprawdzie publicznie nie nagrodzono, ale wiadomo od komisji, że poszło znakomicie:)
Zwycięzcy zostali nagrodzeni, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe zakładki, przygotowane przez Kamila Jańca z IIIc, który wykorzystał portret Henryka Sienkiewicza wykonany przez koleżankę z klasy – Karolinę Gołek. Na zakończenie uroczystości nie zabrakło także wspólnej fotografii.

Gratulujemy znawcom ortografii, uczestnikom oraz ich opiekunom i życzymy dalszych sukcesów

Teksty dyktand zostaną zamieszczone w zakładce Powiatowy Konkurs Ortograficzny na naszej stronie internetowej.

Tekst: Oliwia Poświat, kl. IId
Foto: Honorata Jednak i Oliwia Szumna z kl. IId