O „Weselu” sprzed 111 lat
Dodane przez Administrator dnia Czerwiec 20 2012 07:00:08

Czerwcowe – piąte już spotkanie w ramach Wszechnicy Teatralnej – odbyło się, jak zwykle w poniedziałek (11 VI), na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas Id, IId, IIb...

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Czerwcowe – piąte już spotkanie w ramach Wszechnicy Teatralnej – odbyło się, jak zwykle w poniedziałek (11 VI), na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. W wyjeździe uczestniczyli uczniowie klas Id, IId, IIb pod opieką pań Marioli Hajduk, Agnieszki Felki i Magdaleny Kotowicz. Mieliśmy niewątpliwą przyjemność wysłuchania erudycyjnego wykładu dr. Bogusława Bednarka na temat „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.
Historyk literatury polskiej z Uniwersytetu Wrocławskiego przybliżył słuchaczom sposób postrzegania świata przez autora „Wesela” i zaprezentował ten dramat jako zjawisko teatralne, w którym swoje odzwierciedlenie miały realne postaci. Opowiadał, jak na premierze 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie widzowie, np. Lucjan Rydel, Jagusia Mikołajczykówna i Włodzimierz Przerwa-Tetmajer odnajdywali siebie na scenie. Sztuka doczekała się ponad dwustu interpretacji scenicznych, ale żadna z nich nie mogła się równać z pierwszą. Wyspiański potrafił uchwycić charakterystyczne dla swoich bohaterów cechy i ich słabości, które subtelnie uwypuklał, a czym niejednokrotnie się naraził.
Na zakończenie zajęć laureaci konkursów literackiego i fotograficznego „Słaba płeć, a jednak najsilniejsza” (z naszej szkoły: Jana Lewkowicz, Małgorzata Lis, Wiktor Chalcarz, Katarzyna Sałata, Olga Słonina) oraz nauczyciele organizujący wyjazdy zostali wyróżnieni nagrodami książkowymi.
Spotkanie czerwcowe było ostatnie w bieżącym roku szkolnym, dlatego w jego finale podziękowaliśmy pani Ninie Karniej za możliwość uczestnictwa III LO w Ząbkowicach Śląskich w projekcie edukacyjnym Wszechnicy Teatralnej.
Szerzej o treści wykładu będzie można przeczytać w czerwcowym numerze „Naszej Jagiellonki”.

tekst: Sara Sarkowicz i Klaudia Mulka, IIb
foto: Joanna Adamiak, Id i Katarzyna Sałata, IId