Szekspir odczytywany współcześnie – edukacji w Teatrze Polskim ciąg dalszy
Dodane przez Administrator dnia Marzec 29 2012 12:10:33

,,Cóż to czytasz, mości książę?” Szekspir współczesny – to tytuł drugiego wykładu w ramach Wszechnicy Teatralnej, na który pojechali w poniedziałek 19 marca 2012 r. uczniowie klas Ie, Ia, Id, IId, IIe, IIIf, IIId i IIIe naszego Liceum wraz z paniami: Jolantą Depczyńską, Magdaleną Kotowicz i Urszulą Zacharą. ........

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

,,Cóż to czytasz, mości książę?” Szekspir współczesny – to tytuł drugiego wykładu w ramach Wszechnicy Teatralnej, na który pojechali w poniedziałek 19 marca 2012 r. uczniowie klas Ie, Ia, Id, IId, IIe, IIIf, IIId i IIIe naszego Liceum wraz z paniami: Jolantą Depczyńską, Magdaleną Kotowicz i Urszulą Zacharą.
Wykład obejmujący kilka zagadnień poprowadził kierownik literacki Teatru Polskiego Piotr Rudzki. Motywem przewodnim było stwierdzenie, że Szekspir, pisząc swoje dzieła, pozostawiał je otwartymi, dzięki czemu „dialogują” ze współczesnością.
Wykładowca, posługując się słynnym dziełem, jakim jest ,,Hamlet”, przedstawił cechy , które odróżniają Szekspira od innych dramatopisarzy. W jego utworach nie występuje zasada trzech jedności (czasu, miejsca oraz akcji) , za to współistnieją dwa obiegi kultury (elitarny oraz plebejski ). Szekspira interesuje „theatrum mentis”, czyli wewnętrzny świat bohaterów. Tworząc dzieła, korzystał z gotowych tekstów innych autorów, zapożyczał z kronik, czerpał z osobistych doświadczeń i nigdy nie zapomniał, skąd pochodzi.
Wykład urozmaicano fragmentami współczesnych inscenizacji i interpretacji dramatów Szekspira, m.in. w reżyserii Jana Klaty czy Moniki Pęcikiewicz. Wyświetlono również teledyski zespołów: „The Smith” oraz „Shakespeare’s Sister”(„Stay"). Zobaczyliśmy w tej części wykładu, jak zmieniło się podejście do dzieł angielskiego pisarza (w oświeceniu uznano go za twórcę gorszej kategorii, dziś odczytuje się go np. przez pryzmat feminizmu).
Część prezentacji została poświęcona biografii Williama Szekspira. Dzięki wykładowi dowiedzieliśmy się wiele o jego życiu, rodzinie, trudnościach, jakie pokonał, by spełnić marzenia, o zamiłowaniu do teatru, a także o sytuacji ekonomicznej i obyczajowości epoki, w której żył. Nie bez znaczenia były również informacje o ewolucji sceny teatralnej i o roli „kiełbi”(czyli widzów z plebsu), od których zależało „być albo nie być” przedstawienia. Usłyszeliśmy też o przyczynach występowania okrucieństwa w dramatach Szekspira.
To tylko część wiedzy, o którą wzbogaciliśmy się dzięki wykładowi. Z niecierpliwością czekamy na następny!
Po wykładzie nasi koledzy z klas maturalnych – Ewelina Korniów i Sylwester Pióro – zostali uhonorowani przez panią Ninę Karniej i pana Piotra Rudzkiego za najlepsze zdjęcia i felieton z poprzedniego wykładu o „Dziadach”. Otrzymali nagrody książkowe oraz zaproszenia na spektakl teatralny, a ich prace zostały opublikowane w czasopiśmie „1212 Generacja Tpl” – miesięczniku młodych miłośników Teatru Polskiego we Wrocławiu.

tekst: Małgorzata Chorążyczewska, Ie
foto: Joanna Adamiak, Id