XI Powiatowy Konkurs Ortograficzny w naszym liceum
Dodane przez Administrator dnia Marzec 21 2012 11:36:06

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki z pewnością nie jest obcy żadnemu Polakowi – jego dziełami zachwyca się wiele osób. W 2012 roku mija 100 rocznica śmierci pisarza, dlatego wspomnienie biografii i twórczości wybitnego artysty słowa stało się tematem przewodnim tegorocznej XI edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego..........

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Bolesław Prus, a właściwie Aleksander Głowacki z pewnością nie jest obcy żadnemu Polakowi – jego dziełami zachwyca się wiele osób. W 2012 roku mija 100 rocznica śmierci pisarza, dlatego wspomnienie biografii i twórczości wybitnego artysty słowa stało się tematem przewodnim tegorocznej XI edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego.
Przedstawiciele szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Ciepłowód, Przyłęku, Kamieńca, Złotego Stoku, Ziębic i Ząbkowic odpowiedzieli na zaproszenie organizatora, czyli naszego liceum i 15 marca wzięli udział w niełatwej rywalizacji. Zaraz po przywitaniu w auli wszystkich uczestników i ich opiekunów przez dyrektora III LO Tomasza Błauciaka uczniowie udali się do dwóch klas, by sprawdzić swoje ortograficzne umiejętności. Oba dyktanda ułożone przez panią Jolantę Depczyńską – dla gimnazjalistów „Marzenia i mrzonki”, a dla licealistów „Wojaże z literackim sakwojażem” – okazały się nie lada wyzwaniem. Wataha turystów żądnych ujrzenia choćby nie dłużej niż półtrzeciej minuty, nowo otwarta księgarnia „U Herhora” czy analiza rozżarzonego wnętrza Wokulskiego to tylko niektóre pułapki ortograficzne.
Po sprawdzeniu prac przez komisję konkursową w auli odbył się wykład Przemysława Pałygi – finalisty XLI Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Nasz uzdolniony kolega przygotował prezentację multimedialną, która przybliżyła biografię i dzieła Bolesława Prusa. Uwzględnił w niej wiele ciekawostek, dlatego nikt z obecnych się nie nudził. Tuż po nim swoje pięć minut miały wschodzące gwiazdy aktorstwa – Ewelina Kołodziejczyk, Anna Pelc, Kacper Smarżyk, Dawid Borczyk, Wojtek Sulima oraz Paweł Zaręba. Przygotowani przez panią Urszulę Zacharę, w niebanalny sposób zaprezentowali krótką scenkę „Lalkowe” wariacje na temat miłości obojga płci. Niewątpliwie przykuli uwagę uczniów swoim przedstawieniem i zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Na zakończenie dyrektor Tomasz Błauciak oraz wicedyrektor pani Mariola Hajduk ogłosili wyniki konkursu, na które zapewne wszyscy czekali z niecierpliwością. Jako pierwsi podziękowania za udział w formie pamiątkowego dyplomu otrzymali wszyscy gimnazjaliści.
W kategorii szkół gimnazjalnych zwycięzcami zostali:
I miejsce – Weronika Bunij z Gimnazjum Zespołu Szkół Samorządowych w Ciepłowodach
II miejsce – Roksana Bryła z Gimnazjum nr 2 w Ząbkowicach Śl.
III miejsce – Marcin Kuczer z Gimnazjum nr 2 w Ząbkowicach Śl.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych najlepsi okazali się sami panowie:
I miejsce – Kacper Dudek z ZSP w Ziębicach
II miejsce – Sylwester Pióro z III LO w Ząbkowicach Śl. (zdecydowała różnica 2 błędów interpunkcyjnych)
III miejsce – Dawid Petko z III LO w Ząbkowicach Śl.
Oprócz laureatów konkursu nagrodę książkową za profesjonalnie przygotowany wykład otrzymał Przemek Pałyga. Wykonanie pamiątkowych zdjęć i wzajemne gratulacje zakończyły uroczystość.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom, a w szczególności reprezentantom naszego liceum i życzymy dalszych sukcesów!


tekst: Ewelina Szabla IId
foto: Kasia Sałata IId, Olga Słonina IIe, Kasia Popko IIe