Apel - Konstytucja 3 maja
Dodane przez maly dnia Maj 09 2008 13:46:34
Uroczystość obchodów 217 rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 maja.
Rozszerzona zawartość newsa
Dnia 25 kwietnia nasza klasa, 2 d, poprowadziła apel z okazji święta 3 Maja w auli w szkole. Apel został powtórzony trzykrotnie, tak, aby mogli go obejrzeć uczniowie poszczególnych klas. Wzięli w nim udział wszyscy członkowie naszej klasy.

Przedstawienie miało na celu przypomnienie ważnych momentów z historii naszego kraju, mianowicie: podziału Polski przez państwa zaborcze, wyzwolenie spod zaborów, uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Dzień ten, Dzień Niepodległości jest bardzo ważnym wydarzeniem historycznym, o którym pamięta każdy Polak.

Wstępne przemówienie wygłosiła Monika Konciak. Pierwsza część przedstawienia obejmowała trudną sytuację Polski w tych czasach. Kilku uczniów w rytmie rapu wypowiadało patriotyczne słowa typu „ona jeszcze oddycha” , „pomóż jej wstać”... Mówiono o tym, jak Polska, mimo iż zniknęła z map, walczyła dalej, nie poddawała się. Na scenę weszło trzech „zaborców”, którzy przywitali się i podeszli do mapy, aby podzielić ziemie kraju między siebie. Wskazywali na niej rękoma obszary, które chcieli zagarnąć. Gdy doszli do porozumienia, pożegnali się i odeszli. Następna część artystyczna miała miejsce w studio, już w czasach bardziej współczesnych, skąd Aneta Ruda relacjonowała sytuację pewnej grupki polityków. Miało to na celu ich krytykę w sposób humorystyczny, ukazani jako spóźnialscy, kłótliwi, niekulturalni i nieopanowani, wrogo nastawieni do swoich konkurentów. W zabawny sposób ukazano także pamięć Polaków o święcie Trzeciego Maja. Prezenterkę grała Joanna Manowita. Spośród trzech przechodniów na ulicy ani jeden nie odpowiedział na pytanie właściwie. A brzmiało ono „Z czym kojarzy się państwu data 3 maja...” Jeden z ludzi odpowiedział, że to Dzień Alergii i Astmy, drugi w ogóle zboczył z tematu, tłumacząc się weekendem i piękną pogodą i zapraszał Joasię na imprezę, trzecia, jako mężatka wspomniała o swojej rocznicy ślubu. Wcześniej jeszcze podczas realizacji piosenki OBYWATELA G.C.-”Nie pytaj o Polskę”, na scenę dosłownie wniesiono chłopa i chłopkę (Ania Wołyniec i Jakub Piętka), którzy mówili o podpisaniu konstytucji. Wszystko to było przedstawione w sposób zabawny, by nie tylko utrwalić historyczny moment, ale też zaciekawić i rozbawić publiczność. Według uczniów i nauczycieli nie było to tylko zwykłe przedstawienie „suchych faktów”, ale interesujący występ, który umilił wszystkim czas.

Apel trwał około 45 minut. Z naszej perspektywy wszystko wyglądało inaczej. Szczególnie dobrze bawiliśmy się na próbach, które pomogły nam odkryć talent aktorski wielu z nas.
Przygotowanie apelu dla naszej szkoły było wspaniałym doświadczeniem. Mamy nadzieję, że to nie był pierwszy i ostatni występ tego typu, prowadzony przez członków naszej klasy. Program artystyczny był przygotowany pod kierunkiem naszego wychowawcy, pana Andrzeja Twaroga.
Karolina Wawrocka