Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA
Dodane przez Administrator dnia Czerwiec 20 2023 11:10:59

W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA – podsumowanie II tury tegorocznej, III edycji akcji: luty – kwiecień 2023 r.

W II semestrze biblioteka szkolna kontynuowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Podobnie jak w I semestrze, w każdy poniedziałek do wszystkich Uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień. Uczestnicy akcji odpowiedzi (autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat) wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus lub zgłaszali przychodząc do biblioteki. Na odpowiedzi Uczniów czekałam do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia. Pod koniec semestru wystawiłam także wszystkim uczestnikom akcji oceny wzorowe z zachowania (ocena celująca – przedmiot godzina wychowawcza). W tym miejscu bardzo dziękuję Szanownym Polonistom: Paniom Dorocie Sikorze i Urszuli Zacharze oraz Panu Ryszardowi Morawskiemu za Ich włączenie się w akcję i zgodę na symboliczne nagradzanie Uczniów biorących udział w tej formie promowania książek i czytania. Warto też przypomnieć, że każdy cytat w I i II turze akcji pochodził wyłącznie z książek zakupionych z dwukrotnie otrzymanej przez naszą bibliotekę szkolną dotacji – w ramach Priorytetu 3. Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (uzyskanej w roku 2021) i Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 (uzyskanej w roku 2022).
Pierwsza część akcji trwała osiem tygodni: od 10 października do 9 grudnia 2022 r. W I turze akcji udział wzięło 91 Uczniów, którzy 222 razy podali prawidłową odpowiedź.
Druga tura tegorocznej edycji akcji również trwała osiem tygodni: od 27 lutego do 21 kwietnia 2023 r. W II turze akcji udział wzięło 84 Uczniów – większość uczestniczyła w akcji wielokrotnie. Uczestnicy II tury akcji 201 razy podali prawidłową odpowiedź.
Łącznie w tegorocznej, III edycji, akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA – trwającej przez szesnaście tygodni – udział wzięło 175 Uczniów. Większość Uczniów uczestniczyła wielokrotnie w tej formie promowania czytelnictwa. W obu tegorocznych turach III edycji akcji Uczniowie 423 razy prawidłowo wytypowali tytuł cytowanej książki!

Niżej prezentuję cytaty i zwycięzców kolejnych tygodni II tury tegorocznej akcji czytelniczej:
CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIEWIĄTY

Wydaje mi się, że mogłabym polubić jego uśmiech, ale stoi nieco zbyt daleko, żebym mogła stwierdzić, czy on sam by mi się podobał. Jest atrakcyjny już przez samą pewność siebie. Ma ciemne włosy, trochę za bardzo rozczochrane i byle jakie, ale nie oceniam, bo sama chyba nie czesałam się od wczorajszego poranka. Ma na sobie szara bluzę z kapturek i rękawami podciągniętymi powyżej łokcia. Ramię, na którym opiera się podbródek, pokrywają tatuaże, ale z miejsca, w którym stoję, nie widzę ich dokładnie. Wydaje mi się, że jest trochę zbyt młody i zbyt wytatuowany, żeby poszukiwać antyków rankiem w środku tygodnia, ale jakie ja mam prawo głosu? Powinnam być właśnie w szkole. Odwracam się i udaję, że robię zakupy, ale mam świadomość, że mnie obserwuje. Usiłuję go zignorować, ale od czasu do czasu zerkam na górę […]
Prawidłowa odpowiedź: Colleen Hoover: Without Merit.

Zwycięzcy dziewiątego tygodnia:
Martyna Korol z klasy IVC,
• Katarzyna Szmit z klasy IVC,
• Maja Mazur z klasy IB;


CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIESIĄTY
Gdzie się podział Kaz, u diabła? Jesper przestępował z nogi na nogę przed piecem w spalarni. Stłumiony dźwięk dzwonów wypełniał mu głowę i uniemożliwiał klarowne myślenie. Żółty Protokół? Czerwony? Nie pamiętał, który jest który. Cały ich plan opierał się na założeniu, że alarm nie zostanie ogłoszony.
Inej przymocowała linę do dachu i zrzuciła im ją na dół, żeby mogli się wspiąć. Resztę liny Jesper dał Wylanowi i Matthiasowi wraz ze znalezionymi w pralni nożycami i toporną kotwiczką, zrobioną naprędce z metalowych płytek tary do prania. Wytarł resztki deszczówki i wilgoci z podłogi, sprawdził, czy nie zostawili zrzynków sznura ani innych śladów, a potem nie pozostało mu nic innego jak tylko czekać – oraz wpaść w panikę, gdy rozdzwonił się alarm.
Piętro wyżej rozlegały się jakieś pokrzykiwania i tupot buciorów. W każdej chwili jakiś wścibski strażnik mógł się zapuścić do piwnicy. Gdyby zastał Jaspera w spalarni, droga na dach zostałaby odkryta, a wtedy nie tylko sam Jesper byłby zgubiony, lecz także wszyscy pozostali.

Prawidłowa odpowiedź: Leight Bardugo: Szóstka wron.
Zwycięzcy dziesiątego tygodnia:
• Weronika Szymczak z klasy IVC,
• Bartosz Basarab z klasy IE,
• Dawid Logvinov z klasy IVB;


CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ JEDENASTY
Kiedy występowałam w teatrze amatorskim, wiele osób prosiło mnie o rady dotyczące gry aktorskiej, wierząc w mój talent. Chyba w pewnym sensie uczyłam aktorstwa. Sprawiało mi to tak wielką radość, że po pewnym czasie uświadomiłam sobie, że o wiele większą satysfakcję czuję, gdy pomagam innym aktorom, niż gdy gram. Minęło kilka miesięcy, zanim pogodziłam się z myślą, że może Miom powołaniem wcale nie jest bycie aktorką. Ludzie się zmieniają, dorastają. Zmieniają się również ich pasje. W tej chwili moją pasją jest pomaganie innym w rozwoju kariery. Przeglądałam oferty szkół w całym kraju, ale ponieważ w Los Angeles mieszka moja mama, Amber, no i Ben, właściwie nie brałam pod uwagę innego miasta.
I chociaż żałuję swojej zeszłorocznej decyzji, wiem, że w dłuższej perspektywie było to najlepsze rozwiązanie. Nigdy dotąd tak bardzo nie byłam zadowolona z tego, co robię, a nie jestem pewna, czy doszłoby do tego, gdyby Ben był ze mną.

Prawidłowa odpowiedź: Collen Hoover: November 9.

Zwycięzcy jedenastego tygodnia:
• Oliwia Kowalik z klasy IVB,
• Julia Stanisławska z klasy IVC,
• Kacper Hawliczek z klasy IB;


CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DWUNASTY
Dwa dni po spaleniu farmy Mandersów Andy i Charlie McGee dotarli do domku nad jeziorem Tashmore. Willys od początku nie był w najlepszej formie, a grząskie leśne drogi, które wskazał im Irv, raczej mu zaszkodziły. Kiedy nadszedł zmierzch ciągnącego się bez końca dnia, rozpoczętego w Hastings Glen, Andy i Charlie znajdowali się dwadzieścia metrów od końca drugiej – i gorszej – z dwóch leśnych dróg.
Przed nimi, lecz osłonięta gęstymi krzakami, leżała szosa 22. Chociaż nie mogli jej widzieć, od czasu do czasu słyszeli gwizd i szum silników przejeżdżających samochodów i ciężarówek. Przespali noc w willysie, przytuleni dla ochrony przed chłodem. Ruszyli w drogę wczesnym rankiem. Światło dnia objawiało się wyłącznie słabym poblaskiem na wschodzie. Charlie była blada, apatyczna, znużona. Nie pytała, co się zdarzy, jeśli blokady przesunięto na wschód. Nie miało to żadnego znaczenia – jeśli bowiem blokady przesunięto, zostaną złapani i kropka. I nie mogli też pozbyć się willysa; Charlie nie miała siły, by iść, i on także.

Prawidłowa odpowiedź: Stephen King: Podpalaczka.

Zwycięzcy czternastego tygodnia:
• Małgorzata Borek z klasy IVA,
• Marlena Zielińska z klasy IVC,
• Jakub Kazieńko z klasy IIA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZYNASTY

Oddycham z ulgą, pozbywając się chłodu z płuc. Mam wrażenie, jakbym wynurzyła się z głębokiej wody. Ciężar dłoni Jacoba zniknął z mojego ramienia, ale on wciąż jest tu, przy mnie. Promienie słońca przenikają przez jego postać, kiedy opiera się o ścianę w alejce.
Rozglądam się, zagubiona. Nie, jednak nie zagubiona. Trudno się zgubić, kiedy z pewnej odległości słychać pomruk tłumu na Królewskiej Mili. Do tego wyraźnie widzę, że chodnik pode mną jest nachylony; jeśli pójdę w górę, dojdę w jakieś miejsce, jeśli pójdę w dół – w inne. Nie zgubiłam się, tylko nie wiem, gdzie dokładnie jestem. Tak się skupiłam na wyjściu z Zaułka Mary King, zza Zasłony, że nie zwracałam większej uwagi na trasę ucieczki. Musiałam skorzystać z innych schodów, bo teraz stoimy z Jacobem w wąskiej uliczce, którą widzę pierwszy raz w życiu. To miejsce składa się w trzech czwartych z szarego kamienia, a w jednej czwartej z szarego nieba. Nie ma tu tłumów ani hałasu.

Prawidłowa odpowiedź: Victoria Schwab: Miasto duchów.
Zwyciężczyni trzynastego tygodnia: Marlena Zielińska z klasy IVC

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZTERNASTY
Opamiętujemy się. To znaczy… Olly się opamiętuje. Odsuwa się i chwyta mnie za ramiona. Co ty tutaj robisz? Wszystko w porządku? Czy coś się stało? Z twoją mamą? Przepełnia mnie brawura.
– Wszystko okej, z moją mamą także. Uciekam z domu.
Światło ze znajdującego się nad nami okna jego pokoju wystarcza, żebym zobaczyła zdumienie malujące się na jego twarzy.
– Nie rozumiem – mówi.
Biorę głęboki wdech, ale zamieram w połowie.
Nocne powietrze jest zimne, wilgotne, ciężkie i zupełnie niepodobne do tego, co wdychałam do tej pory.
Próbuję wypuścić je z moich płuc. Czuję mrowienie warg i zawroty głowy. Czy to strach, czy coś innego?
– Maddy, Maddy – Olly szepcze mi do ucha. – Co ty zrobiłaś?

Prawidłowa odpowiedź: Nicola Yoon: Ponad wszystko.

Zwycięzcy czternastego tygodnia:
• Nicole Bednarz z klasy IIIB,
• Patrycja Obrał z klasy IVD,
• Magdalena Grabalska z klasy IA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĘTNASTY

Policja przyjechała dorożką, z której skorzystałem, żeby odwieźć pannę Morstan do domu. Widziałem, że znosi problemy ze spokojną twarzą, obdarzoną anielską cierpliwością, wykazywaną zazwyczaj przez kobiety, kiedy jest w pobliżu ktoś słabszy od nich. Sprawiała wrażenie dużo bardziej ożywionej i opanowanej w porównaniu z przerażoną gospodynią. Jednakże w dorożce najpierw prawie zemdlała, a potem zaniosła się przeraźliwym łkaniem, znajdując w bolesnym płaczu ulgę po przeżyciach tej nocy. Opowiadając mi o tym później, powiedziała, że w czasie tej podróży uznała mnie za zimnego i pełnego rezerwy. Nie odgadła walki toczącej się w moim sercu i wysiłku, z jakim starałem się panować nad sobą. Moja sympatia i miłość nakazywały mi okazać jej serce, tak jak wtedy podaniem ręki w ogrodzie.
Prawidłowa odpowiedź: Arthur Conan Doyle: Znak czterech.

Zwycięzcy piętnastego tygodnia:
• Klaudia Szczerbaniewicz z klasy IVA,
• Aleksandra Moszowska z klasy IVC,
• Hubert Koszyk z klasy IIC;


CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZESNASTY
Zostańmy przyjaciółmi – ten tekst to już doprawdy był szczyt.
– Na pewno za każdym razem gdy ktoś wypowiada te słowa, gdzieś na świecie umiera jedna nimfa – powiedziałam. Zamknęłam się z komórką w toalecie i ze wszystkich sił starałam się nie krzyczeć, choć – pół godziny po rozmowie z Gideonem – przez cały czas jeszcze miałam ochotę to zrobić.
– Powiedział, że chce, żebyście byli przyjaciółmi – poprawiła mnie Leslie, która jak zwykle dokładnie zapamiętała każde słowo.
– Przecież to całkiem to samo – zauważyłam.
– Nie, to znaczy może. – Leslie westchnęła. – Nie rozumiem. I tym razem na pewno dałaś mu dokończyć? No wiesz, dziesięć rzeczy, których w tobie nienawidzę, to…
– Pozwoliłam mu dokończyć, niestety, chyba niestety. – Spojrzałam na zegarek. – O cholera. Powiedziałam panu George’owi, że wrócę za minutę. – Rzuciłam spojrzenie w lustro wiszące nad staromodną umywalką.

Prawidłowa odpowiedź: Kirstin Gier: Zieleń szmaragdu.(T.3. Trylogia czasu).

Zwycięzcy szesnastego tygodnia:
• Wiktoria Plata z klasy ID,
• Dawid Tracz z klasy IIB,
• Mateusz Dębiński z klasy IIID;


Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Gratuluję również wszystkim Uczestnikom II tury akcji czytelniczej, w której udział wzięło 84 Uczniów z klas I-IV!

Uczestnicy II tury akcji CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Emanuel Czajkowski, Magdalena Grabalska, Oliwia Juszczak, Dominika Krupa, Kornelia Kuźniak, Maria Łojowska, Anna Moczulewska, Maja Pasternak, Aleksandra Rydz, Martyna Stanuch, Anna Świdzińska, Sandra Wenc;
Klasa IB:
Julia Bondarczuk, Pola Głowacka, Kacper Hawliczek, Julia Malinowska, Maja Mazur, Amelia Pęcak, Amelia Stopyra, Magdalena Wójcik;
Klasa IC:
Alan Madej, Natalia Więcław;
Klasa ID:
Mikołaj Buk, Wiktoria Plata;
Klasa IE:
Bartosz Basarab, Konrad Staniak;
Klasa IIA:
Oliwia Białokryty, Maja Bulanda, Karina Bury, Maryla Gondek, Jakub Kazieńko, Mateusz Kuchejda;
Klasa IIB:
Magdalena Golba, Martyna Malinowska, Daria Stachurska, Julia Tokarska, Dawid Tracz, Oliwia Zawierucha;
Klasa IIC:
Hubert Koszyk;
Klasa IID:
Hanna Błauciak, Violetta Czarnota, Ewa Kałuża, Kalina Krawczyk, Mateusz Łata, Michał Polichoński, Dominika Ziomek;
Klasa IIIA:
Natalia Dominikowska, Hanna Rusnak, Wiktoria Sarzyńska, Lilianna Słomka;
Klasa IIIB:
Nicole Bednarz, Gracjana Dziopa, Hubert Mączka, Wiktoria Gutowska, Max Maślach, Zuzanna Smykla, Kornelia Sowa;

Klasa IIIC:
Wiktoria Wadyl;
Klasa IIID:
Mateusz Dębiński, Andrzej Urbański;
Klasa IIIE:
Marcel Bednarz, Jakub Plata, Karol Pokrywka;
Klasa IVA:
Małgorzata Borek, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska;
Klasa IVB:
Oliwia Kowalik, Dawid Logvinov, Julia Pater, Natalia Sopuch;
Klasa IVC:
Martyna Korol, Aleksandra Moszowska, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska;
Klasa IVD:
Aleksandra Janik, Patrycja Obrał;

Niżej prezentuję nazwiska wszystkich 175 Uczestników I i II tury tegorocznej, III edycji akcji czytelniczej CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Emanuel Czajkowski, Julia Gnusowska, Magdalena Grabalska, Oliwia Juszczak, Magdalena Kałużyńska, Julia Kawa, Dominika Krupa, Kornelia Kuźniak, Maria Łojowska, Anna Moczulewska, Maja Pasternak, Aleksandra Rydz, Martyna Stanuch, Anna Świdzińska, Sandra Wenc.
Klasa IB:
Julia Bondarczuk, Pola Głowacka, Kacper Hawliczek, Julia Malinowska, Maja Mazur, Amelia Pęcak, Małgorzata Pietrykiewicz, Oskar Sikora, Amelia Stopyra, Magdalena Wójcik.
Klasa IC:
Alan Madej, Natalia Więcław.
Klasa ID:
Lena Bedri, Mikołaj Buk, Wiktoria Plata.
Klasa IE:
Bartosz Basarab, Konrad Staniak.
Klasa IIA:
Oliwia Białokryty, Maja Bulanda, Karina Bury, Maryla Gondek, Jakub Kazieńko, Mateusz Kuchejda, Nikola Łuczak.
Klasa IIB:
Magdalena Golba, Martyna Malinowska, Daria Stachurska, Mateusz Świątek, Julia Tokarska, Dawid Tracz, Oliwia Zawierucha.
Klasa IIC:
Wiktoria Dominikowska, Hubert Koszyk.
Klasa IID:
Hanna Błauciak, Violetta Czarnota, Ewa Kałuża, Kalina Krawczyk, Mateusz Łata, Michał Polichoński, Adam Smykla, Dominika Ziomek.
Klasa IIIA:
Katarzyna Błauciak, Natalia Dominikowska, Anna Hrabczak, Natalia Ignasiak, Hanna Rusnak, Wiktoria Sarzyńska, Lilianna Słomka.
Klasa IIIB:
Nicole Bednarz, Gracjana Dziopa, Wiktoria Gutowska, Julia Jankoić, Max Maślach, Hubert Mączka, Klaudia Pawliczak, Hanna Pińkowska, Nikola Skiba, Zuzanna Smykla, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa, Patryk Wojtas.
Klasa IIIC:
Natalia Bulanda, Wiktoria Wadyl.
Klasa IIID:
Mateusz Dębiński, Martyna Piątek, Karina Służyńska, Andrzej Urbański.
Klasa IIIE:
Marcel Bednarz, Szymon Ostrowski, Jakub Plata, Karol Pokrywka.
Klasa IVA:
Małgorzata Borek, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska;
Klasa IVB:
Oliwia Kowalik, Dawid Logvinov, Julia Pater, Natalia Sopuch, Oliwia Staniucha, Liwia Tokaruk;
Klasa IVC:
Ewa Cichoń, Martyna Korol, Kamil Kulka, Aleksandra Moszowska, Beniamin Obrzut, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska;
Klasa IVD:
Kamil Górak, Aleksandra Janik, Kacper Maj, Gracjan Nowak, Patrycja Obrał, Jan Żarnecki;

Wszystkim Uczestnikom akcji CYTAT TYGODNIA jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek. Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! IV edycji akcji CYTAT TYGODNIA już we wrześniu 2023 r.!

Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum