Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA
Dodane przez Administrator dnia Stycze 18 2022 07:27:50

W I semestrze biblioteka szkolna kontynuowała rozpoczętą w ubiegłym roku szkolnym akcję czytelniczą...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa


Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA – podsumowanie I tury drugiej edycji akcji: październik – grudzień 2021 r.


W I semestrze biblioteka szkolna kontynuowała rozpoczętą w ubiegłym roku szkolnym akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. Akcja działała na takich samych zasadach. W każdy poniedziałek do wszystkich Uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Librus cytat na dany tydzień. Uczestnicy akcji odpowiedzi (autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat) wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus lub zgłaszali przychodząc do biblioteki. Na odpowiedzi Uczniów czekałam do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia. Pod koniec semestru wystawiłam także wszystkim uczestnikom akcji oceny wzorowe z zachowania (ocena celująca – przedmiot godzina wychowawcza). W tym miejscu bardzo dziękuję Szanownym Polonistom: Paniom Dorocie Sikorze i Urszuli Zacharze oraz Panu Ryszardowi Morawskiemu za Ich włączenie się w akcję i zgodę na symboliczne nagradzanie Uczniów biorących udział w tej formie promowania książek i czytania.
Pierwsza część akcji trwała przez dziesięć tygodni: od 4 października do 17 grudnia 2021 r. Łącznie w I turze akcji udział wzięło 306 Uczniów – większość wymienionych niżej Uczniów uczestniczyła wielokrotnie w tej formie promowania czytelnictwa.

Niżej prezentuję cytaty i zwycięzców kolejnych tygodni akcji:

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIERWSZY
Tego wieczoru pospiesznie założyliśmy kostiumy w Soleil et Lune. Nasza bezpieczna przystań i ulubione miejsce, strych teatru, zapewniała niekończący się zapas przebrań – sukni, płaszczy, peruk, butów, a nawet bielizny w każdym rozmiarze, kształcie i kolorze. Dzisiaj Bas i ja przechadzaliśmy się w świetle księżyca jako młoda, zakochana para, odziani w bogate, okazałe szaty arystokratów. Coco szła za nami jako eskorta.
Wtuliłam się w jego chude ramię i posłałam mu zachwycone spojrzenie.
– Dziękuję, że nam pomagasz.
– Ach, Louey, wiesz, że nie cierpię tego słowa. Pomoc sugeruje, że wyświadczam jakąś przysługę.
Uśmiechnęłam się ironicznie i przewróciłam oczami.
–Broń Boże, żebyś zrobił coś z dobroci serca.
– W moim sercu nie ma żadnej dobroci. – Zadziornie puścił oko i przyciągnął mnie do siebie, po czym pochylił się, żeby móc szeptać mi do ucha. Czułam jego ciepły, zbyt ciepły oddech na szyi. – Tylko złoto.

Prawidłowa odpowiedź to: Shelby Mahurin „Gołąb i wąż”
Zwycięzcy pierwszego tygodnia:
Julia Pater z klasy IIIB,
Michał Polichoński z klasy ID,
Gracjan Nowak z klasy IIID;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DRUGI
O spaniu nie było już mowy – Seweryn nawet nie kładł się do łóżka. Usiadł z butelką scapy w garażu, włączył jeden z albumów Bachman-Turner Overdrive, a potem starał się odtworzyć w pamięci wszystkie zdarzenia.
Na miejscu zbrodni nadawał jak najęty, ale robił to głównie po to, by wytrącić Kaję z równowagi. Nie mógł pozwolić sobie na to, by się zorientowała, że sam tak naprawdę upewnia się, iż żaden materiał dowodowy nie wskaże na jego związek z zabójstwem matematyczki.
Teraz musiał wszystko przeanalizować. Każdy szczegół, każdy najmniejszy, potencjalny trop, jaki mogą odnaleźć śledczy. Wydawało mu się, że nic nie może powiązać go ze sprawą.

Prawidłowa odpowiedź to: Remigiusz Mróz „Listy zza grobu”
Zwycięzcy drugiego tygodnia:
Magdalena Golba z klasy IB,
Weronika Czenczek z klasy IIIa,
Kamil Mendyk z klasy IIIC.

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZECI
W godzinie przedświtu Jessika siedziała na wytartym dywaniku z tkaniny przyprawowej. Otaczały ją nagie skały starej, biednej siczy, jednego z pierwszych tego typu osiedli. Leżało ono poniżej skraju Czerwonej Czeluści, osłonięte przed zachodnimi wiatrami znad pustyni. Jessikę sprowadziła tutaj al-Fali ze swoimi braćmi; teraz czekali na wiadomość od Stilgara. Jednak fedajkini bardzo ostrożnie podeszli do sprawy kontaktów, by Stilgar nie wiedział, gdzie się znajdują.
Wiedzieli już, że są pod protokołem, oficjalnie oskarżeni o zbrodnie przeciw Imperium. Alia rozgłaszała, że jej matkę przekupili wrogowie monarchii, chociaż nie padła jeszcze nazwa zgromadzenia. Ukazał się za to bez osłonek arbitralny, despotyczny charakter rządów Alii, a jej przekonanie, że skoro ma władzę nad kapłanem, to ma ją też nad Fremenami, miało wkrótce zostać wystawione na próbę.

Prawidłowa odpowiedź to: Frank Herbert „Dzieci Diuny” (Tom III serii „Kroniki Diuny”)
Zwycięzcy trzeciego tygodnia:
Maryla Gondek z klasy IA ,
Beniamin Obrzut z klasy IIIC,
Alan Troicki z klasy IIIc;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZWARTY
Oliwia była równie przykra jak ostatnio. Chyba znośniejsza wydawała się pogrążona w stuporze, który tak przeraził Sodarowa. Jednak ten stupor okazał się jedną wielką farsą, którą Oliwia odegrała, by osiągnąć korzyści: pieniądze na wygodne, beztroskie życie. Śmierć jej matki spowodowała jedynie to, że dziewczyna musiała szukać innego żywiciela, nie zamierzała sama brać się do roboty, jak każdy normalny człowiek w jej wieku. Stworzona widać była, lub tak się jej wydawało, do tego, by pięknie wyglądać, bywać na salonach i nie brudzić białych rąk jakimkolwiek zajęciem.
Nataniel nie mógł tego pojąć.
Stał obok dziewczyny na przystanku, modląc się o szybki przyjazd autobusu, ale ten jak na złość się spóźniał. Chłopak musiał więc słuchać jękliwych skarg Oliwii.

Prawidłowa odpowiedź to: Katarzyna Michalak „Kropla nadziei”
Zwycięzcy czwartego tygodnia:
Ewa Kałuża z klasy ID,
Maks Maślach z klasy IIB,
Angelika Werpulewska z klasy IIIb;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĄTY
Nadciągała burza. Akurat na Przesilenie. Nie miała uderzyć jeszcze przez dzień czy dwa, ale Kasjan wyczuwał ją już w wietrze. Pozostali w obozie na przełęczy również ją wyczuwali. Zwyczajowa krzątanina teraz przyspieszyła. Sprawdzano domy i namioty, przygotowywano potrawki i pieczenie, Ilyrowie odlatywali lub przybywali wcześniej, żeby zdążyć przed nawałnicą.
Kasjan dał z tego powodu dziewczętom dzień wolny. Nakazał wstrzymanie wszelkich treningów i ćwiczeń, także mężczyznom, aż do zakończenia burzy. Zredukowane patrole nadal wyruszały w teren, ale uczestniczyli w nich tylko chętni, którzy potrafili sprostać potężnym wichrom i skrajnie niskim temperaturom, które lada chwila miały nadejść. Wróg mógł uderzyć nawet w środku burzy.

Prawidłowa odpowiedź to: Sarah J. Maas „Dwór szronu i blasku gwiazd”
Zwycięzcy piątego tygodnia:
Jadwiga Tomaszewska z klasy IIIA,
Kamila Oleksy z klasy IC,
Leon Tokarski z klasy IIId;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZÓSTY
Lilianne włożyła klucz do zamka Unikatowego Butiku za dwadzieścia dziesiąta. Opuściła wzrok i pchnąwszy stopą drzwi, pochyliła się, by podnieść małe, owinięte w złoty papier pudełko czekoladek, które leżało na progu. Przyjrzała się mu uważnie, dwa razy obróciła je w dłoniach, po czym podniosła głowę i rozejrzała się po ulicy. Jej długi płaszcz wydymał się na wietrze. Cofnęła się dwa kroki, puszczając drzwi, żeby w zasięgu jej wzroku znalazła się witryna delikatesów Arturra. Odczekała chwilę, po czym z czekoladkami i torebką przyciśniętymi do piersi weszła do swojego sklepu.
Po drugiej stronie drogi Suzanna i Jessie, które obserwowały wszystko zza zasłony witryny Arturra, spojrzały na siebie porozumiewawczo. Po chwili obie wybuchnęły dziecinnym śmiechem […].

Prawidłowa odpowiedź to: Jojo Moyes „Kolory pawich piór”
Zwycięzcy szóstego tygodnia:
Katarzyna Ciapka z klasy IIIA,
Nikola Skiba z klasy IIB,
Mateusz Zapotoczny z klasy IIE;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SIÓDMY
Brianna przyjęła Brittney do siebie zgodnie z prośbą Sama, udostępniając jej pokój. Sam polecił jej, by nikomu o tym nie mówiła. Zgodziła się.
Brianna szanowała Astrid, Alberta i innych członków rady, ale z Samem… cóż, wiele razy walczyli ramię w ramię. Uratował jej życie. A ona jemu.
Jack też mieszkał u Brianny, nie uważała jednak, że to sprawa Sama czy kogokolwiek innego. Stan jego zdrowia poprawił się. Najwyraźniej grypa była krótkotrwała, jak produkty żywnościowe, wytrzymujące na sklepowych półkach jedynie dobę. Chłopak przestał efektownie kaszleć. A co do Brittney… Do uroczych dziwactw Jacka należał fakt, że jeśli coś nie widniało na ekranie komputera, właściwie tego nie widział. Brianna wątpiła zatem, czy zauważy nową współlokatorkę, skoro ta nie miała w głowie portu USB.
Sam poprosił też Briannę, by ograniczyła się do karmienia Brittney, ewentualnie pomogła jej trochę się umyć, choć teraz najłatwiej było to zrobić w morskich falach.

Prawidłowa odpowiedź to: Michael Grant „Gone. Zniknęli. Faza trzecia: Kłamstwa”
Zwycięzcy siódmego tygodnia:
Weronika Czenczek z klasy IIIa,
Julia Stanisławska z klasy IIIC,
Grzegorz Żurawek z klasy IIIb;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ ÓSMY
Prawie codziennie sołtys Cegła wysyłał syna na barykadę na moście. Przesyłał stróżującej czwórce żołnierzy obiad i kawę, które wymieniał na informacje o tym, co się dzieje w świecie. Niestety, młodzi rekruci nie widzieli zbyt wiele, szczególnie odkąd impuls zniszczył wszelkie urządzenia służące do komunikowania się z bazą. Raz tylko zrelacjonowali to, co ponoć wydarzyło się w Bobrownikach, a Hubert i Ernest zdołali podsłuchać rozmowę sołtysa z dziadkiem Albertem, gdy ten pierwszy raz wpadł z wizytą.
- Dwa dni po tym, jak przeszedł ten […] impuls, ludzie wyszli na ulice i zaczęli strajkować – mówił sołtys. – Wiesz przecież, że większość ma nowoczesne piece gazowe, które przestały w ogóle działać, a w nocy można zamarznąć, choć niby jest ciepło.
- Gorzej z wodą – wtrącił Albert.
- Gorzej? Makabra. Nie wiem, czy ktokolwiek miał tam studnię, podejrzewam, że w desperacji zaczęli czerpać wodę z tej ich brudnej rzeki. Zabrakło jedzenia, sklepy pozamykane, to zaczęli się do nich włamywać. Co, nie ograbiłbyś sklepu, gdybyś miał nakarmić dzieci?

Prawidłowa odpowiedź to: Paulina Hendel „Tropiciel. Seria Zapomniana Księga”
Zwycięzcy ósmego tygodnia:
Amelia Grzesińska z klasy IIIA,
Zofia Gwóźdź z klasy IIA,
Dawid Logvinov z klasy IIIB;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIEWIĄTY
Tym razem biblioteka wita mnie zamkniętymi drzwiami. To dziwne. Znam godziny otwarcia na pamięć. Nieczynne w niedziele i poniedziałki. Otwarte we wtorki, od pierwszej do szóstej. Sprawdzam w telefonie. Mamy wtorek, godzinę trzecią trzydzieści. Szarpię za drzwi, a potem sfrustrowana sprzedaję im lekkiego kopa.
Wracam tam następnego dnia, znów w godzinach otwarcia. Wciąż zamknięte, ale tym razem pani Banks jest w środku. Pukam do drzwi.
- Co się stało? – pytam, gdy mi otwiera.
- Mieliśmy tu mały pożar. W weekend spaliła się instalacja elektryczna – odpowiada. – Trzeba ją zreperować, ale na razie w całym budynku nie ma prądu. Od lat ostrzegaliśmy, że tak się może stać. – Potrząsa głową i wzdycha. – Cóż, cięcia budżetowe.
- Co ja mam zrobić? – wołam. Biblioteka była moim kołem ratunkowym. Pośrednikiem między mną a Wszystko_BS. Nie rozmawiałam z nim od czterech dni i czuje się nieswojo.
Pani Banks się uśmiecha.
-Nie martw się, pomyślałam o tym.

Prawidłowa odpowiedź to: Gayle Forman „Byłam tu”
Zwycięzcy dziewiątego tygodnia:
Kinga Witkowska z klasy IA,
Kornelia Sowa z klasy IIB,
Mateusz Dębiński z klasy IID;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIESIĄTY
– Dlaczego o c z y w i ś c i e?
– Ponieważ… – zawahała się i zmieszała trochę, jak się Melchettowi zdawało. – Josie przecież nie chciała, żeby ktoś zauważył nieobecność Ruby. Czuła się do pewnego stopnia odpowiedzialna za kuzynkę. Wyraziła przypuszczenie, że dziewczyna będzie prawdopodobnie u siebie, gdyż skarżyła się przed chwilą na ból głowy. Zdaje mi się, że to zresztą nie było prawdą. Josie powiedziała to tylko jako usprawiedliwienie. Raymond poszedł zatelefonować do pokoju Ruby, ale widocznie nikt się nie zgłosił, bo wrócił po prostu wściekły. Josie poszła z nim, próbując go uspokoić. W końcu zatańczyła zamiast Ruby. Było to dzielne z jej strony, gdyż widać było po niej, że noga ja boli. Po skończonym tańcu wróciła do nas i uspokajała mego teścia, który się już bardzo denerwował. Ostatecznie uspokoiliśmy go na tyle, że zgodził się pójść spać. Powiedzieliśmy mu, że Ruby pewno pojechała gdzieś samochodem i po drodze miała defekt. Bardzo stroskany położył się spać i dziś rano zawiadomił od razu policję. – Zatrzymała się. – Resztę pan zna.

Prawidłowa odpowiedź to: Agata Christie „Noc w bibliotece”
Zwycięzcy dziesiątego tygodnia:
Amelia Grzesińska z klasy IIIA,
Wiktoria Wadyl z klasy IIC,
Michał Fitak z klasy ID;

Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Gratuluję również wszystkim 306 Uczestnikom akcji czytelniczej!
Niżej prezentuję nazwiska wszystkich Uczestników I tury tegorocznej, drugiej edycji akcji CYTAT TYGODNIA:

Klasa IA:
Maja Bulanda, Maryla Gondek, Jakub Kazieńko, Mateusz Kuchejda, Paulina Sokołowska, Oliwia Wijaszka, Klaudia Witkowska.

Klasa IB:
Zuzanna Biel, Magdalena Golba, Martyna Malinowska, Daria Stachurska, Julia Tokarska, Natalia Winnik, Judyta Wszelaki, Marta Zaborowska.

Klasa IC:
Wiktoria Dominikowska, Filip Gryk-Waloszek, Marcel Maciejewski, Jakub Maksymowicz, Kamila Oleksy.

Klasa ID:
Mateusz Adach, Violetta Czarnota, Michał Fitak, Julia Jednak, Ewa Kałuża, Michał Polichoński, Alicja Rozmis, Dominika Ziomek.

Klasa IIA:
Katarzyna Błauciak, Natalia Dominikowska, Zofia Gwóźdź, Natalia Ignasiak.

Klasa IIB:
Wiktoria Gutowska, Julia Jankojć, Aleksandra Jurasz, Maks Maślach, Hubert Mączka, Aleksandra Olchowy, Nikola Skiba, Zuzanna Smykla, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa.

Klasa IIC:
Wiktoria Wadyl.

Klasa IID:
Mateusz Dębiński, Sara Kościelska, Zuzanna Kustra, Martyna Piątek, Andrzej Urbański.

Klasa IIE:
Marcel Bednarz, Kamil Kostyszyn, Kinga Petko, Karol Pokrywka, Mateusz Zapotoczny.

Klasa IIIA:
Klaudia Berdychowska, Małgorzata Borek, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Amelia Grzesińska, Sara Krekora, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska, Marianna Zięba.

Klasa IIIB:
Magdalena Chłoń, Dawid Logvinov, Natalia Nowak, Wiktoria Palac, Julia Pater, Natalia Sopuch, Emilia Sowa, Oliwia Staniucha.

Klasa IIIC:
Ewa Cichoń, Nikola Cieplińska, Kamil Mendyk, Aleksandra Moszowska, Beniamin Obrzut, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Marlena Zielińska.

Klasa IIID:
Gracjan Nowak, Patrycja Obrał.

Klasa IIIa:
Weronika .Czenczek, Paulina Soroko, Patryk Twardak.

Klasa IIIb:
Szymon Makowski, Klaudia Pakiet, Agata Serafin, Dawid Talarek, Angelika Werpulewska, Grzegorz Żurawek.

Klasa IIIc:
Marcel Chrobak, Kamila Cymbała, Weronika Hajdamowicz, Alan Troicki.

Klasa IIId:
Aleksandra Braszka, Angelika Lubieniecka, Wiktor Przedwojewski, Aleksandra Świdzińska, Leon Tokarski, Karol Trezbiński.

Wszystkim Uczestnikom akcji CYTAT TYGODNIA jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek. Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! II tura tegorocznej edycji akcji CYTAT TYGODNIA już w marcu 2022r. (dokładnie 7. marca 2022 r.)

Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum