Kacper Bieńka zdobywca Złotego Pióra Ząbkowickiej Książnicy
Dodane przez Administrator dnia Marzec 19 2020 10:07:03

Dnia 27 II 2020r. w Bibliotece Publicznej ...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

Dnia 27 II 2020r. w Bibliotece Publicznej im. Księgi Henrykowskiej w ząbkowickim ratuszu odbył się Konkurs ortograficzny o Złote Pióro Ząbkowickiej Książnicy objęty patronatem Burmistrza Ząbkowic Śląskich. Dyktando zostało zorganizowane w ramach Dnia Języka Ojczystego.Zostali na nie również zaproszeni uczniowie naszego liceum,którzy udali się na nie pod opieką pani Jolanty Depczyńskiej.
Z dyktandem przygotowanym przez panią Marię Kurzyp zmagało się łącznie kilkunastu uczestników z innych szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto, jak co roku, nie zabrakło osób dorosłych, które chciały się sprawdzić w tym trudnym zadaniu. Tytuł dyktanda brzmiał: ,,Ekstrapodróż do Polski (część II)”. Owe wojaże hrabiego Hieronima Chryzostoma Laudańskiego przysporzyły niemało kłopotów uczestnikom. Należało się wykazać znajomością wielu rzadko używanych słów, słów specjalistycznych lub takich, które widzieliśmy pierwszy raz w życiu, np. etranżerowie, rachatłukum albo Wyspa Clippertona. Po niedługim oczekiwaniu na wyniki (kiedy zdążyliśmy podzielić się swoimi wrażeniami) okazało się, że zostałem Ząbkowickim Mistrzem Ortografii 2020, co mnie niezwykle ucieszyło. Jestem uczniem klasy II b o profilu dziennikarsko- językowym,(wychowawczynią i polonistką jest pani Urszula Zachara) i posługiwanie się poprawną polszczyzną jest konieczne.Inni również stanęli na wysokości zadania i wyniki były bardzo zbliżone. O zwycięstwie zadecydowała bowiem interpunkcja. Od Burmistrza Ząbkowic Śląskich otrzymałem statuetkę, dyplom oraz upominki.
Na pewno będę miło wspominał udział w tych zawodach, ponieważ rzadko jest okazja do napisania dyktanda. Szczerze polecam je innym osobom, które lubią rozstrzygać odwieczne zagadki polskiej ortografii i interpunkcji.

tekst: Kacper Bieńka
foto: Wiktoria Grabowska