Zmagania (przyszłych) historyków z dziejami epok minionych
Dodane przez Administrator dnia Marzec 02 2020 09:19:06
Album foto

11 stycznia bieżącego roku w sobotę ...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

11 stycznia bieżącego roku w sobotę czworo uczniów naszego Liceum, a mianowicie Kacper Bieńka(z 2b/, Ewelina Fryc i Maciej Zieliński (oboje z kl. 2d) oraz Witold Podraza(z 3d) pod opieką pani Anny Grześków wyjechało do Wrocławia,aby wziąć udział w części ustnej etapu okręgowego XLVI edycji Olimpiady Historycznej.

Lekko podenerwowani zjawiliśmy się rano w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Naszym zadaniem było napisanie w ciągu trzech godzin wypracowania z wybranej epoki, w którym musieliśmy wykazać się znajomością tematu, opracowań oraz umiejętnością samodzielnej analizy i oceny problemu pracy. Mogliśmy wybrać jeden z poniższych tematów:

Starożytność: Porównaj systemy prawne i etyczne cywilizacji starożytnego Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

Średniowiecze: Porównaj i oceń politykę zagraniczną Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego.

Nowożytność: Przedstaw wpływ idei oświecenia na przemiany ustrojowe i społeczno-gospodarcze osiemnastowiecznej Europy.

XIX wiek: Wiosna Ludów w Europie – rewolucja czy rewolucje?

XX wiek: Stalinizm w Polsce i jego erozja.

Parlamentaryzm: Miejsce liberum veto w sejmie I Rzeczypospolitej.

Szczególnie temat wypracowania ze starożytności był bardzo zaskakujący, ale w złym tego słowa znaczeniu. Po kilkugodzinnej ciężkiej pracy umysłoweji posiłku wróciliśmy do domów, z niecierpliwością oczekując wyników, które miały się pojawić w ciągu następnych pięciu dni.
Niestety, tym razem nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego rezultatu, ponieważ żadna osoba nie awansowała do części ustnej. Jednak nie jest to nasze ostatnie słowo, ponieważ za rok Olimpiada również się odbędzie, a limit pecha już chyba wyczerpaliśmy :) W tego typu zmaganiach zawsze warto brać udział, ponieważ można sprawdzić w praktyce poziom swojej wiedzy w konfrontacji z innymi pasjonatami historii, do czego zachęcam.

Tekst: Kacper Bieńka, 2b
Foto: pani Anna Grześków