Jak to się zaczęło, czyli początki chemii kwantowej
Dodane przez Administrator dnia Luty 07 2020 09:01:52
Album foto

25 stycznia 2020 roku udałyśmy się po raz kolejny...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

25 stycznia 2020 roku udałyśmy się po raz kolejny do Wrocławia na wykłady organizowane w ramach Wszechnicy Chemicznej Audytorium Chemicznego Uniwersytetu Wrocławskiego.
Wykład dotyczący historii teorii budowy atomuprowadziłprof.dr hab. Piotr Drożdżewski z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Ciekawy temat, jaki szczególnie zwrócił naszą uwagę to „Natura Światła – teoria kwantów Plancka”. Max Planck, pracując nad teorią promieniowania emitowanego przez ciało doskonale czarne, zmodyfikował prawo Wiena, wprowadzając do wzoru nową stałą fizyczną, nazwaną jego nazwiskiem – stała Plancka. Koncepcja, zgodnie z którą energia może być emitowana tylko w określonych porcjach, zwanych kwantami, dała początek mechanice kwantowej.

Również ciekawe jest, iż w 1905 roku Albert Einstein odkrył kwantową naturę światła – promienie elektromagnetyczne są strumieniem kwantów energii. Natomiast Artur Compton w 1922 roku odkrył efekt Comptona, czyli oddziaływanie promieniowania z elektronami.Pomysł na nową teorię budowy atomu zaproponował Louis de Broglie, pisząc swoją pracę doktorską w 1924 roku.Potwierdzenie doświadczenia de Broglie’a pokazał George P.Thomson poprzez przejście wiązki elektronów przez folię metalową.

Wykład zawierał mnóstwo ciekawostek. To właśnie dzięki nim mamy możliwość poczuć się jak prawdziwi studenci i przygotować się psychicznie na nadchodzącą przyszłość.Dzięki cudownemu podejściu profesorów do nas – uczniów – wychodzimy z zajęć z głową pełną nowych wiadomości.Z niecierpliwością czekamy na kolejny wykład w ramach zajęć Wszechnicy Chemicznej, na który także innych licealistów serdecznie zapraszamy!!!

tekst i foto: Wiktoria Polasińska i Paula Bernaczek, klasa 2a