Iwona, Józio i… Greta Thunberg
Dodane przez Administrator dnia Stycze 29 2020 08:33:28
Album foto

Nie jest zaskoczeniem, że uczniowie naszego Liceum rozwijają się ...

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

Nie jest zaskoczeniem, że uczniowie naszego Liceum rozwijają się w najróżniejszych dziedzinach. Pora na rozszerzenie z języka polskiego! 17 stycznia 2020 roku młodzież z Jagiełły wraz z panią dyrektor Mariolą Hajduk oraz nauczycielkami języka polskiego: paniami Jolantą Depczyńską i Magdaleną Kotowicz zawitała we wrocławskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” to sztuka dyplomowa studentów IV roku Wydziału Aktorskiego, przygotowana na podstawie dramatu Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika.

W sztuce ważna jest kwestia indywidualizmu człowieka, do której odnosił się Gombrowicz także w „Ferdydurke”. Zarówno w powieści, jak i w dramacie obnażone zostają „maski”. Tytułowa bohaterka spektaklu ma wiele cech wspólnych z powieściowym Józiem. Oboje są przeciwni sztuczności, mówiąc Gombrowiczowskim językiem – „przyprawianiu gęby”. Według pisarza człowiek nigdy nie jest sobą, obecność drugiej osoby powoduje wymuszone zachowanie, zgodne z konwenansem, etykietą. W „Ferdydurke” widzimy to u Młodziaków – pozornie nowoczesnej rodziny – oraz w Bolimowie, np. w scenach powitania w dworku i sztucznych rozmów, prowadzonych tylko dla podtrzymania konwersacji.

W spektaklu Teatru AST tytułowa Iwona, kiedy nie milczy, mówi słowami Grety Thunberg – siedemnastoletniej aktywistki klimatycznej pochodzącej ze Szwecji. Rychcik poprzez włączenie Grety wprowadza aspekt dotyczący współczesnego widza i proponuje bardzo aktualny tor interpretacyjny dramatu napisanego w międzywojniu. Rodzina królewska, cały dwór to ludzie wpływowi, może rządzący, politycy... Iwona/Greta jest niezrozumiana przez otaczający ją świat i społeczeństwo, z powodu swojej odmienności odrzucana oraz poniżana. Obnażając słabości i lęki innych bohaterów, na jaw wydobywa wstydliwą prawdę o nich samych.

W opowiedzeniu tej uniwersalnej historii adepci sztuki aktorskiej stanęli na wysokości zadania i profesjonalnie oddali groteskowość sytuacji.

Dziękujemy AST za kolejne zaproszenie na spektakl, którynas zaintrygował, sprowokował do uśmiechu i zachęcił do refleksji. Wkrótce rozstajemy się z naszą Szkołą, ale jako przyszli studenci planujemy odwiedzanie budynku przy ul. Braniborskiej we Wrocławiu 

tekst: Nicole Burczak i Paweł Kula, kl. 3b
foto: Ewelina Fryc i Tamara Tomasiak, kl. 2d, Kalina Pięciorak i Magdalena Rudy, kl. 1b