Szkolny etap LXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego
Dodane przez Administrator dnia Styczeñ 02 2019 12:46:21

12 grudnia 2018 roku w gabinecie nr 33 odbył się szkolny etap LXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, w którym brał udział Witold Podraza, uczeń klasy II d.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

12 grudnia 2018 roku w gabinecie nr 33 odbył się szkolny etap LXIX Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, w którym brał udział Witold Podraza, uczeń klasy II d. Uczestnik przedstawił problematykę pracy pt. „Historyje różne. Miejsce staropolskiej prozy nowelistycznej w rozwoju gatunków prozatorskich“, przygotowywanej pod opieką pani Urszuli Zachary. Przed Komisją, w skład której wchodziły panie: Jolanta Depczyńska, Agnieszka Felka i Urszula Zachara oraz w obecności klasy I b o profilu dziennikarsko-językowym i uczniów z kl. III d zdających maturę z języka polskiego na poziomie rozszerzonym, olimpijczyk scharakteryzował początki i tradycje prozy nowelistycznej, najważniejsze zbiory w literaturach europejskich, główne cechy gatunku, typy prozy nowelistycznej oraz podstawy ich klasyfikacji.
Na wielu zróżnicowanych tekstach w sposób bardzo interesujący przedstawił główne motywy fabularne w polskiej nowelistyce, scharakteryzował język narratorów i bohaterów, a także kategorie estetyczne. Porównał nowelistykę staropolską z wybranymi nowelami w literaturze polskiej XIX i XX wieku.
Witek odpowiadał adekwatnie i wyczerpująco na pytania Komisji dotyczące wpływu wtórności polskich nowel staropolskich na ich poziom artystyczny, radzenia sobie przez autorów nowel staropolskich z opisem przeżyć wewnętrznych oraz wyraził opinię na temat oddziaływania nowel staropolskich na współczesną prozę nowelistyczną.
Uczestników eliminacji szkolnych zafascynowała ogromna wiedza i erydycja Witka oraz wyjątkowa pamięć, bo przez prawie godzinę „mówił z głowy“!
Trzymamy kciuki za Witka oraz życzymy sukcesu w dalszych etapach.

tekst: Eryka Robak, Paula Wierpowska, kl. I b
foto: Paulina Hozner, kl.I b