Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatCzerwiec 03 2023 01:01:45 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Szkolenia realizowane przez młodzież LO w Ząbkowicach Śląskich

Po okresie przygotowawczym trzy uczennice: Daria Jóźwiszyn, Edyta Jóźwiszyn i Eliza Jóźwiszyn z Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich, które biorą udział w Ogólnopolskim Programie dla młodzieży „Mam Haka Na Raka”, przeprowadzają szkolenia dla młodzieży liceum. Odwiedzą następnie szkoły gimnazjalne i inne instytucje znajdujące się w powiecie ząbkowickim. Na potrzeby kampanii informacyjnej zostały przygotowane przez uczniów ulotki. Pomoc przy ich wydruku zaoferował Wydział Promocji Starostwa Powiatu Ząbkowickiego, za co bardzo dziękujemy. Ulotki zostaną rozdane w trakcie szkoleń młodzieży oraz podczas happeningu dla mieszkańców Ząbkowic Śląskich. Te działania mają na celu dotarcie do jak największej liczby osób z informacją o zagrożeniach zachorowaniem na chłoniaka i zapobieganiu tej chorobie. Uczennice zbierają podpisy na deklaracjach, które są świadectwem, iż uświadomiły odbiorców, czym jest chłoniak, jakie są jego przyczyny oraz objawy i jaką profilaktykę należy stosować.

Wyróżnia się dwa rodzaje chłoniaków. Pierwszy to chłonia ziarniczy, zwany chorobą Hodgkina. Ten nowotwór ujawnia się często u młodych osób. Do drugiej grupy należą chłoniaki nieziarnicze występujące częściej u ludzi starszych.

Chłoniak jest przykładem niekontrolowanego namnażania limfocytów T lub limfocytów B. Dojrzałe limfocyty – zarówno B jak i T wspomagają organizm w jego walce z infekcjami, są składnikami krwi i układu odpornościowego, ale jeśli dzielą się w sposób niekontrolowany, są przyczyną powstawania nowotworów.

Według ostatnich danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku liczba zachorowań na chłoniami wzrasta o około 4-5%. To one stanowią piątą, szóstą przyczynę zgonów spośród wszystkich chorób nowotworowych. W Polsce szacuje się, że co roku zachorowuje ponad 6000 osób na chłoniaki, w tym około 1000 na chłoniaka Hodgkina. Wśród najczęściej występujących nowotworów w Polsce chłoniaki zajmowały 6. pozycję u mężczyzn i 7. u kobiet.

Do przyczyn powstania chłoniaka można zaliczyć: zaburzenia regulacji immunologicznej, infekcje wirusowe , promieniowanie jonizujące, przyjmowanie lęków immunosupresyjnych, które zapobiegają aktywności układu immunologicznego, ekspozycję na środki chemiczne owado- i grzybobójcze, infekcje bakteryjne, dietę bogatą w tłuszcze, palenie papierosów oraz zażywanie narkotyków.

Najczęstszym z pierwszych objawów chłoniaka jest niebolesne powiększenie węzła lub węzłów chłonnych w jednym z obszarów ciała, na przykład szyi, pach lub pachwin. Objawy mogą obejmować: znaczną utratę wagi w krótkim czasie, której nie można wyjaśnić w żaden sposób (zmiana diety, wzmożona aktywność), dręczące nocne, zlewne poty, wysoką temperaturę – niepowiązana z żadną infekcją czy chorobą, kaszel, problemy z przełykaniem lub duszność.

Wiele chorób przebiega z powiększeniem węzłów chłonnych np. grypa czy przeziębienie, jeżeli jednak wyżej wymienione objawy utrzymują się dłużej niż przez trzy tygodnie należy zdecydowanie udać się do lekarza w celu ustalenia przyczyny powiększenia węzła chłonnego lub pojawienia się innych objawów.

Nie udało się dotychczas ustalić konkretnych działań, które mogą uchronić przed chłoniakami. Warto jednak zwrócić uwagę na te działania, które mają związek ze wszystkimi chorobami nowotworowymi i są zalecane jako działania profilaktyczne. Należy pamiętać o regularnej aktywności fizycznej, która ma wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Na co dzień należy dbać o jakość wody i pokarmów, które się spożywa. Szczególną wagę w walce z chłoniakiem ma niezwłoczne i prawidłowe rozpoznanie. Nie należy więc lekceważyć objawów, które nie są w sposób oczywisty związane z jakąś znaną przyczyną.

Zapraszamy mieszkańców powiatu ząbkowickiego do spotkania podczas happeningu z młodzieżą LO w Ząbkowicach Śląskich w dniu 04.02.2014r. o godzinie 13:00 na rynku miasta.

Dziękujemy Staroście Powiatu Ząbkowickiego, panu Romanowi Festerowi oraz Burmistrzowi Miasta, panu Marcinowi Orzeszkowi za pomoc młodzieży LO w realizacji zadań Programu „Mam Haka Na Raka”. Opiekun grupy – nauczyciel biologii Regina Bigoś oraz dyrekcja szkoły.

Prezentacja na temat chłoniaka

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Copyright © 2015
4708671 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: