Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatKwiecie 19 2024 22:01:46 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Akcja czytelnicza CYTAT TYGODNIA – podsumowanie I tury październik – grudzień 2020 r.


W I semestrze biblioteka szkolna zorganizowała akcję czytelniczą promującą książki i czytanie – CYTAT TYGODNIA. W każdy poniedziałek do wszystkich Uczniów wysyłałam przez dziennik elektroniczny Libruscytat na dany tydzień (po rozpoczęciu nauki zdalnej kolejne cytaty zamieszczane były również na kanale tekstowym #BIBLIOTEKA na Discordzie). Uczestnicy akcji odpowiedzi (autora i tytuł książki, z której pochodzi cytat) wysyłali przez dziennik elektroniczny Librus, przez Discord, a przed przejściem na naukę zdalną –przychodząc do biblioteki. Jeśli prawidłowych odpowiedzi było więcej niż trzy – wówczas losowałam trzech zwycięzców tygodnia, którzy byli nagradzani ocenami bardzo dobrymi z języka polskiego! W tym miejscu bardzo dziękuję Paniom Polonistkom za ich włączenie się w akcję i zgodę na symboliczne nagradzanie Uczniów biorących udział w tej swoistej formie promowania czytania. Odpowiedzi Uczniowie mogli zgłaszać do końca każdego kolejnego tygodnia akcji. W piątki ogłaszałam zwycięzców tygodnia.
Pierwsza część akcji trwała przez dziewięć tygodni: od 5 października do 4 grudnia 2020 r. Łącznie w I turze akcji udział wzięło 294 Uczniów – większość wymienionych niżej osób uczestniczyła wielokrotnie w tej formie promowania czytelnictwa.

Niżej prezentuję zwycięzców kolejnych tygodni akcji:

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIERWSZY
Pewnego popołudnia wyjęła akordeon ze skrzynki i wypolerowała ścierką. Nim go odłożyła, posunęła się o krok dalej niż mama. Położyła palec na jednym z guzików i delikatnie nacisnęła miech. Rosa miała rację. Dom od tego stał się jeszcze bardziej pusty. ... List od papy mocno ją rozczarował. ... Wyobrażała sobie, jak idzie pustą drogą. Wyobrażała sobie także, że unika niebezpieczeństwa, a jego dokumenty są poza podejrzeniem. Trzej mężczyźni ukazywali jej się wszędzie.
Prawidłowa odpowiedź: Markus Zusak„Złodziejka książek”.
Zwycięzcy pierwszego tygodnia:
• Alina Okaj IIA,
• Natalia Sopuch IIB,
• Marcel Bednarz z klasy IE;


CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DRUGI
Mogłem stamtąd wyjść, wybrać inną książkę, spośród zgromadzonych tu setek tysięcy, i opuścić to miejsce, by nie powrócić już nigdy. I prawie uwierzyłem, że to właśnie czynię, gdy uświadomiłem sobie, że przemierzam drogę powrotną tunelami i korytarzami labiryntu, trzymając w ręku tom, który przyssał się do mojej skóry niczym pasożyt. Przez głowę przemknęła mi myśl, że książce zależy bardziej niż mnie, by wydostać się na zewnątrz, i że to ona, w jakiś tajemniczy sposób, została moim przewodnikiem.
Prawidłowa odpowiedź: Carlos Ruiz Zafón„Gra Anioła”.
Zwycięzcy drugiego tygodnia:
• Patrycja Barylska IIId,
• Ania Łata IIId,
• Kasia Kubacka z klasy IIIb;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ TRZECI
Na nagraniach nie widać było jej dokładnie, ale z pewnością przypominała na nich bardziej siebie. A przynajmniej tę wersję, którą miałem w pamięci. Ewa, która pojawiła się nagle pod mostem Pajęczym, była zupełnie inna. Zmieniła kolor włosów, owal jej twarzy różnił się od tego, który znałem, nosiła ubranie zupełnie do niej niepasujące i nie pachniała tak, jak pamiętałem. Jej wzrok wydawał się obcy, mowa ciała zupełnie niezrozumiała, a sposób poruszania się - sztuczny i pozowany. Jedyne, co rozpoznawałem, to usta. Znałem doskonale ich obrys, każdy szczegół i każdą niedoskonałość. Podniosłem się powoli, ale zaraz nogi się pode mną ugięły. Ojciec Antoni przytrzymał mnie i mówił coś, czego nie rozumiałem. [...] Patrzyłem na Ewę, widziałem, że porusza ustami, ale żadne słowa do mnie nie docierały. Dopiero po chwili z tego, co mówiła, zaczęło przebijać się to jedno, dobrze mi znane słowo. Tygrysie.
Prawidłowa odpowiedź to: Remigiusz Mróz „Nieodgadniona
Zwycięzcy trzeciego tygodnia:
• Katarzyna Błauciak z klasy IA,
• Kornelia Sowa z klasy IB,
• Ania Łata z klasy IIId;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ CZWARTY
Potem, kiedy prawdę mówiąc, było już za późno, najróżniejsze instytucje opracowały rysopisy owego człowieka. Porównanie tych rysopisów musi zadziwić każdego. I tak na przykład pierwszy z nich stwierdza, że człowiek ów był niskiego wzrostu, miał złote zęby i utykał na prawą nogę. Drugi zaś twierdzi, że człowiek ten był wręcz olbrzymem, koronki na jego zębach były z platyny, a utykał na lewą nogę. Trzeci oznajmia lakonicznie, że wymieniony osobnik nie miał żadnych znaków szczególnych. Musimy, niestety, uznać, że wszystkie te rysopisy są do niczego.
Prawidłowa odpowiedź to: Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata”.
Zwycięzcy czwartego tygodnia:
• Magdalena Maślach z klasy IB,
• Nikola Cieplińska z klasy IIC,
• Natasza Łaźniowska z klasy IIA;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ PIĄTY
Potem, kiedy prawdę mówiąc, było już za późno, najróżniejsze instytucje opracowały rysopisy owego człowieka. Porównanie tych rysopisów musi zadziwić każdego. I tak na przykład pierwszy z nich stwierdza, że człowiek ów był niskiego wzrostu, miał złote zęby i utykał na prawą nogę. Drugi zaś twierdzi, że człowiek ten był wręcz olbrzymem, koronki na jego zębach były z platyny, a utykał na lewą nogę. Trzeci oznajmia lakonicznie, że wymieniony osobnik nie miał żadnych znaków szczególnych. Musimy, niestety, uznać, że wszystkie te rysopisy są do niczego.
Prawidłowa odpowiedź to: ColleenHoover„WithoutMerit”.
Zwycięzcy piątego tygodnia:
• Katarzyna Ciapka z klasy IIA,
• Klaudia Malinowska z klasy IIIb,
• Wiktor Waraczewski z klasy IIIc;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SZÓSTY
[…] Życie to taki dziwny prezent. Na początku się je przecenia: sadzi się, że dostało się życie wieczne. Potem się go nie docenia, uważa się, że jest do chrzanu, za krótkie, chciałoby się niemal je odrzucić. W końcu kojarzy się, że to nie był prezent, ale jedynie pożyczka. I próbuje się na nie zasłużyć.
Prawidłowa odpowiedź: Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża”.
Zwycięzcy szóstego tygodnia:
• Barbara Gwóźdź z klasy IID,
• Klaudia Szczerbaniewicz z klasy IIA,
• Paula Wierpowska z klasy IIIb;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ SIÓDMY
Morze nie wyglądało dobrze. Wiatr wyglądał źle. Chmura wyglądała jak zdjęcie w podręczniku żeglarstwa ilustrujące moment, kiedy należy uciec do tratwy ratunkowej i wezwać mayday. Na dodatek jakiś pijany kretyn wyrzucił z wycieczkowca za burtę kamizelkę z nadajnikiem SART, przez co marnował teraz cenny czas przed uderzeniem sztormu na szukanie jakiegoś śmiecia, zamiast zasztauować wszystkie puszki, które za chwilę będą latały pod pokładem z prędkością pocisków balistycznych. Wszystko to wyglądało nad wyraz beznadziejnie, ale Martin Meller i tak był szczęśliwy, ponieważ w końcu wiało!
Prawidłowa odpowiedź: Zygmunt Miłoszewski „Kwestia ceny”.
Zwycięzcy siódmego tygodnia:
• Hubert Mączka z klasy IB
• Aleksandra Braszka kl. IId,
• Hanna Pińkowska z klasy IB;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ ÓSMY
W społeczeństwie dobrze zorganizowanym, takim jak na przykład nasze, nikt nie ma okazji do wykazywania się szlachetnością czy heroizmem. Warunki musiałyby całkowicie utracić stabilność, by taka okazja mogła zaistnieć. Tam, gdzie toczą się wojny, spory o władzę, gdzie występują skłonności do stawiania oporu, umiłowane obiekty, o które się walczy lub których się broni – tam rzecz jasna, szlachetność i heroizm mają pewien sens. Dziś jednak nie ma wojen. Poświęca się maksimum troski temu, by chronić człowieka przed zbytnią miłością do kogokolwiek. Nie ma sporów o władzę; każdy jest tak uwarunkowany, że może robić tylko to, co robić powinien. A to, co powinien robić, jest w całości tak miłe […], że naprawdę nikt nie ma skłonności do stawiania oporu. Gdyby zaś jakimś nieszczęśliwym trafem zdarzyło się coś niemiłego, to cóż, wtedy zawsze pozostaje soma; ona uwalnia od przykrych faktów. […] Dawniej można to było osiągnąć tylko wielkim wysiłkiem po latach trudnych ćwiczeń woli. Dziś połyka się dwie lub trzy półgramowe tabletki i załatwione.
Prawidłowa odpowiedź: Aldous Huxley „Nowy wspaniały świat”.
Zwycięzcy ósmego tygodnia:
• Jakub Cywka z klasy IID,
• Ewelina Fryc z klasy IIId,
• Marlena Zielińska z klasy IIC;

CYTAT TYGODNIA – TYDZIEŃ DZIEWIĄTY
Tracił przytomność, dreszcze ustawały. Nagle jakby coś przebiegło po jego ręce i nodze pod kołdrą. Wzdrygnął się: „Tfu, do diabła, to chyba mysz! To dlatego, że zostawiłem na stole cielęcinę…” Strasznie nie miał ochoty rozkrywać się, wstawać, marznąć, cóż, kiedy wtem coś na nowo otarło się niemile o jego nogę. Zdarł z siebie kołdrę i zapalił świecę. Dygocąc od niezdrowych dreszczy nachylił się, by obejrzeć pościel: nic nie było; strzepnął kołdrę i raptem na prześcieradło wskoczyła mysz […]. Wstał i usiadł na brzegu łóżka, tyłem do okna. „Z dwojga złego lepiej nie spać wcale” – postanowił.
Prawidłowa odpowiedź: Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara”.
Zwycięzcy dziewiątego tygodnia:
• Marcel Chrobak z klasy IIc,
• Emilia Kmieć z klasy IB,
• Jakub Dziatczyk z klasyIIb;

Zwycięzcom serdecznie gratuluję! Gratuluję również wszystkim 294 Uczestnikom akcji czytelniczej!
Niżej prezentuję nazwiska wszystkich Uczestników I tury akcji CYTAT TYGODNIA:
Klasa IA:
Katarzyna Błauciak, Natalia Dominikowska, Anna Hrabczak, Lilianna Słomka, Wiktoria Sarzyńska, Katarzyna Tuła.
Klasa IB:
Gracjana Dziopa, Julia Jankoić, Emilia Kmieć, Magdalena Maślach, Hubert Mączka, Klaudia Pawliczak, Hanna Pińkowska, Nikola Skiba, Kornelia Sowa, Alicja Szłapa.
Klasa IC:
Agnieszka Becela, Aleksandra Stępień, Zuzanna Tomanek, Wiktoria Wadyl.
Klasa ID:
Zofia Bocian, Mateusz Dębiński, Sara Kościelska, Mateusz Mądry, Martyna Piątek, Andrzej Urbański.
Klasa IE:
Marcel Bednarz, Miłosz Mik, Roland Niedźwiedź, Kinga Petko, Jakub Plata, Karol Pokrywka, Antoni Ruszkowski, Mateusz Zapotoczny.
Klasa IIA:
Klaudia Berdychowska, Katarzyna Ciapka, Jakub Golec, Sara Krekora, Natasza Łaźniowska, Alina Okaj, Gabriela Perucka, Klaudia Szczerbaniewicz, Jadwiga Tomaszewska, Natalia Wolak.
Klasa IIB:
Magdalena Chłoń, Aleksandra Fudali, Hanna Gwóźdź, Oliwia Kowalik, Natalia Nowak, Wiktoria Palac, Julia Pater, Natalia Sopuch, Emilia Sowa.
Klasa IIC:
Michał Balicki, Ewa Cichoń, Nikola Cieplińska, Martyna Pieńkowska, Julia Stanisławska, Katarzyna Szmit, Weronika Szymczak, Marlena Zielińska.

Klasa IID:
Katarzyna Chajko, Jakub Cywka, Barbara Gwóźdź, Aleksandra Janik, Gracjan Nowak, Patrycja Obrał, Martyna Trojnar, Patryk Wójtowicz.
Klasa IIa:
Aleksy Klimczak, Jakub Kusion, Paulina Soroko, Patryk Twardak.

Klasa IIb:
Jakub Dziatczyk, Dawid Talarek, Grzegorz Żurawek.
Klasa IIc:
Marcel Chrobak, Weronika Hajdamowicz, Nina Kostańska, Julia Tomasiak.
Klasa IId:
Aleksandra Braszka, Julia Kudryńska, Angelika Lubieniecka, Karolina Pióro, Wiktor Przedwojewski, Aleksandra Świdzińska.
Klasa IIIa:
Karolina Herdy, Nikola Siemińska.
Klasa IIIb:
Marcelina Beniuk, Kacper Bieńka, Katarzyna Kubacka, Klaudia Malinowska, Ewelina Ryznar, Paula Wierpowska.
Klasa IIIc:
Nina Kostańska, Kacper Mzyk, Wiktor Waraczewski, Marta Zapotoczny.
Klasa IIId:
Patrycja Barylska, Wojciech Ciapka, Aleksandra Fiałkowska, Aleksandra Fiedeń, Zuzanna Forczek, Ewelina Fryc, Martyna Hefka, Anna Łata.

Wszystkim Uczestnikom akcji CYTAT TYGODNIA jeszcze raz serdecznie dziękuję za promowanie czytania i książek. Akcja nie kończy się. Zapraszam ponownie do zabawy! II tura akcji CYTAT TYGODNIA już w marcu 2021 r.

Agnieszka Felka
Biblioteka Liceum

Copyright © 2015
5304515 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: