Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatStycze 22 2021 22:10:23 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
Menu główne

REKRUTACJA 2020/2021
Inspektor Ochrony Danych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2021

Program Wychowawczo-Profilaktyczny

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Czym różni się HIV od AIDS?

HIV (humanimmunodeficiencyvirus) towirus nabytego niedoboru (upośledzenia) odporności. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do rozwoju AIDS. AIDS to końcowy etap nieleczonego zakażenia HIV.

Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS, który obchodzimy 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988r., organizowany jest Powiatowy Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS. Konkurs ma na celu szerzenie wiedzy na temat wirusa, poznanie sposobów leczenia i zapobiegania zarażeniom wirusem HIV. Wirus HIV to nie AIDS!

W tegorocznym konkursie 5 grudnia po eliminacjach szkolnych w etapie powiatowymwzięło udział5 uczennic naszego LO. Z klas biologiczno-chemicznych: 3a – Kamila Wąsik, z 2a - Joanna Kantor i Martyna Rogalska (w przygotowaniu których pomagała nauczycielka biologii pani Regina Bigoś)oraz z klasy ratowniczo-sportowej 3e: Natalii Nowosad i Karoliny Matuszczyk (opieka - pani Aneta Szaczkowska) .

Podobnie jak w latach ubiegłych i tym razem nasza Szkoła zajęła I miejsce, przypadło ono Kamili Wąsik z 3a, a trzecie Natalii Nowosad z 3e.

Oto jakie odczucia miała zwyciężczyni konkursu Kamila Wąsik: „Konkurs nie należał do łatwych. Test wiedzy składał się z pytań zamkniętych wielokrotnego wyboru oraz pytań otwartych, które były szczegółowe. Dotyczyły budowy wirusa HIV, dróg przenoszenia, danych epidemiologicznych, klasyfikacji HIV. Trzeba było wykazać się znajomością skrótów np. PKD, PEP oraz chorób oportunistycznych. Co oznacza HIV (-)? Zaskakujące było dla mnie, jak dużo szczegółów trzeba było znać, np. z budowy (kształt kapsydu, ile kopii p24 go buduje, jakiej wielkości jest wirion, jakie gp budują trimery). Jak wykryć pneumocystozowe zapalenie płuc oraz kiedy włączyć terapię HAART i jakie ona ma skutki.
Będę miło wspominać to doświadczenie i zachęcam młodszych do udziału. Każdy z nas był przygotowany na najwyższym poziomie z zakresu wiedzy o HIV i AIDS. Dla zwycięzców przygotowano bardzo praktyczne nagrody – sprzęt sportowy. Mam nadzieję, że wykorzystamy zdobytą wiedzę w codziennym życiu”.

Tekst:Kamila Wąsik, kl. 3a
Foto: pani Regina Bigoś


Copyright © 2015
2922390 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: