Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatSierpie 09 2020 22:37:20 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wiceyrektor
Mariola Hajduk
Menu główne

REKRUTACJA 2020/2021
Inspektor Ochrony Danych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2020

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Wyjazd do Karpacza – kontynuacja projektu

29 października tego roku wzięliśmy udział w jednodniowej wycieczce do Karpacza. Była ona kontynuacją wykładów, które odbyły się w naszej szkole na początku października i dotyczyły parafii ewangelickiej i historii protestanckich sióstr diakonis. W wyjeździe uczestniczyła w całości klasa 1b oraz kilka osób z pozostałych klas pierwszych wraz z opiekunami p. Marzanną Tusznio i p. Bogusławem Wołyńcem.

W trakcie podróży do miejsca docelowego pan przewodnik Jerzy Organiściak zdążył przekazać sporo ciekawostek dotyczących terenów i miejscowości, przez które przejeżdżaliśmy lub byliśmy w ich pobliżu, czyli m.in. o Kluczowej, Piławie Górnej czy Bielawie. Nawiązywał zarówno do historii wspólnoty ewangelickiej, jak i zwykłych informacji dotyczących życia codziennego.

Po bogatej w informacje podróży dotarliśmy do Karpacza. Od świątyni Wangdzieliło nas zaledwie strome wzgórze. Szybko pokonaliśmy kamienistą ścieżkę i dotarliśmy do ewangelickiego kościoła parafialnego w Karpaczu, zbudowanego na wzór architektury norweskiej. W świątyni wysłuchaliśmy ciekawego słuchowiska dotyczącego tejże budowli i jej historii. Dowiedzieliśmy się, że kościół został przeniesiony do Karpacza z norweskiej miejscowości Vang za sprawą hrabiny von Reden. Poznaliśmy wiele ciekawostek dotyczących samej konstrukcji, chociażby tego, że została ona zbudowana bez użycia gwoździ, wyłącznie z drewna. Potem przeszliśmy także pod pomnik postawiony na cześć hrabiny, gdzie wiele cennych informacji na jej temat przekazał nam tamtejszy proboszcz. Następnie odwiedziliśmy cmentarz i wysłuchaliśmy kolejnych ciekawostek.

Z Karpacza przejechaliśmy autokarem do miejscowości Jagniątków. Tam znajduje się dom niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna, przekształcony w muzeum miejskie w 1989 roku. Jest to ogromna, piękna posiadłość, doskonale usytuowana w otoczeniu równie pięknego parku, który także stanowi część kompleksu muzealnego. Najpierw obejrzeliśmy krótki, ale treściwy pokaz multimedialny w niewielkiej sali, będącej kiedyś jadalnią. Została nam przybliżona ogólna biografia noblisty, mogliśmy zobaczyć zdjęcia i filmy z życia Hauptmanna. Nie zwiedziliśmy wszakże całego obiektu,ale zdołaliśmy odwiedzić gabinet pisarza, salę muzyczną jego żony Margarety, salon, a także wystawę dzieł Hauptmanna i Leopolda Staffa, który miał tam zamieszkać po śmierci noblisty. Poznaliśmy także historię przepięknych malowideł, znajdujących się wewnątrz budynku, wykonanych na zlecenie samego Hauptmanna. Freski nawiązują do życia pisarza, jego rodziny i twórczości, aczkolwiek zostały przedstawione za pomocą scen lub postaci biblijnych.

Aby zregenerować siły po długiej i ciekawej podróży, udaliśmy się na obiad do restauracji Tramp. Do końca pozostając w klimacie parafii ewangelickiej i jej historii, zmieniliśmy trasę i wracaliśmy częściowo inną drogą, a przewodnik przekazywał nowe interesujące informacje. Wycieczka zakończyła się o godzinie 19. pod budynkiem Liceum.

tekst: Joanna Adamowicz i Aleksandra Palac, klasa 1b
foto: Angelika Werpulewska, Klaudia Pakiet, Aleksandra Palac, Amelia Czerwonka, Magdalena Rudy, Seweryn Waliczek, klasa 1b

Copyright © 2015
2625903 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: