Strona główna Plan lekcji Kontakt Dyrektor informuje Filmy Spotkanie z Prezydentem WolontariatPadziernik 23 2019 11:50:45 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
dyrektor@lozabkowice.pl
_______________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
wicedyrektor@lozabkowice.pl
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2018/2019Inspektor Ochrony Danych

Nowa formuła egzaminu maturalnego


Galeria filmów


Fotogaleria


Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Plan lekcji

Kontakt


Gazeta szkolna

Matura 2019

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Nawigacja
Portal
  Dyrektor informuje
  Licealne laury
  Historia III LO
  Cogito ergo sum
  Wolontariat
  DFN 2011
  Mam haka na chłoniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Z wizytą na Kresach

W lipcu tego roku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, organizowanej przez fundację Studio Wschód oraz Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

W wyjeździe uczestniczyliśmy z Dyrekcją oraz uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ciepłowodach. Nasze przedsięwzięcie polegało głównie na porządkowaniu polskich cmentarzy na przedwojennych Kresach Wschodnich. Pod opiekę dostaliśmy 3 cmentarze w Rozdole, Żydaczowie i Antoniówce. W efekcie udało nam się oczyścić 108 polskich nagrobków. Cała grupa liczyła osiem osób, czworo z nas aktualnie uczy się w naszym liceum. Są to: Wiktoria Tekieli (kl. 1a), Aleksandra Palac /kl. 1b/, Wojciech Siwek (kl. 1C) oraz Aleksandra Siwek (kl. 3a)

Poza pracą był też czas wolny. Podczas wizyty we Lwowie mieliśmy okazję udać się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie zobaczyliśmy pomniki Orląt Lwowskich, Nieznanego Żołnierza i sławnych Polaków, np. Marii Konopnickiej. Zwiedzaliśmy również Iwanofrankowsk (dawniej Stanisławów). Mogliśmy podziwiać panoramę miasta z tarasu widokowego w wieży ratuszowej. Oprócz tego udaliśmy się do Halicza, aby zobaczyć ruiny zamku zbudowanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1367 roku.

Ciekawym doświadczeniem było spotkanie z dwiema Polkami: 85-letnią Panią Janiną i 89-letnią Panią Marią. Które znakomicie posługują się językiem polskim. Opowiadały nam o swojej młodości, życiu i trudnościach, z jakimi się spotykały, pozostając po II wojnie poza ojczyzną.

Pomimo biedy i zacofania społecznego Ukraina jest pięknym krajem i z pewnością w przyszłym roku zechcemy ponownie wziąć udział w takiej akcji. Zachęcamy także innych!

tekst: Wojciech Siwek, klasa 1C
foto: Aleksandra Siwek, klasa 3a

Copyright © 2015
2077335 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: