Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatKwiecie 16 2024 23:31:18 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
XXI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH POD HASŁEM „1918 – 2018”

Ząbkowicka edycja XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w Ząbkowicach Śląskich, Ziębicach i Janowcu koło Barda odbywała się od 24 do 26 października 2018 roku. Przygotowano bardzo bogatą ofertę imprez festiwalowych.

Program obejmował nie tylko wykłady, warsztaty i pokazy prowadzone przez pracowników wyższych uczelni, ale również przygotowane przez Polski Związek Alpinizmu, Grupę Odnowy Wsi Janowiec, nauczycieli, członków Europejskiego Stowarzyszenia Ekologów warsztaty terenowe, wycieczki i wystawy. Ogółem odbyło się 108 imprez festiwalowych (59 w Ząbkowicach, 24 w Ziębicach, 25 w Janowcu koło Barda).

Niezwykle atrakcyjny okazał się blok poświęcony osiągnięciom polskich himalaistów. Otwierał go inauguracyjny wykład „Moje góry” dr. inż. Bogdana Jankowskiego – wielkiego himalaisty, przez wiele kadencji członka zarządu Polskiego Związku Alpinizmu, wspaniałego łącznościowca i doskonałego fotografa, uczestnika licznych wypraw, m.in. legendarnego w dziejach światowego himalaizmu pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest. Z zawodu elektronik (wieloletni pracownik Politechniki Wrocławskiej) utworzył i ponad 30 lat kierował Zespołem Łączności Radiowej PZA, jest pomysłodawcą i założycielem nowoczesnej sieci łączności PZA w Tatrach. Wykład urozmaicony wspaniałymi zdjęciami i autentycznymi nagraniami dźwiękowymi pozwolił wszystkim wczuć się w atmosferę wypraw, poznać relacje ze szczytów, z wydarzeń zarówno radosnych, jak i tych dramatycznych. Inaugurację XXI DFN w Ząbkowicach Śl. uświetnili swoją obecnością dr hab. inż. Ryszard Polechoński, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego, pan Roman Fester – starosta Powiatu Ząbkowickiego, pan Marcin Orzeszek – burmistrz Ząbkowic Śląskich i wielu radnych.

Późnym popołudniem odbył się wykład dr. inż. Marcina Kaczkana (Politechnika Warszawska) pt. „Najtrudniejszy z ośmiotysięczników – migawki z polskiej zimowej wyprawy na K2 2017/2018” i spotkanie z himalaistami. Mieliśmy niepowtarzalną okazję dowiedzieć się, jak wygląda logistyka takiej wyprawy, zobaczyć nagrania filmowe z różnych jej etapów. Pierwszy dzień festiwalu zakończył wernisaż wystawy fotograficznej ilustrowanej dźwiękiem „Himalaje, Karakorum – obrazki i głosy z gór” autorstwa dr. Bogdana Jankowskiego; wystawa potrwa do 20.11.2018r. Następnego dnia himalaiści dla młodzieży poprowadzili warsztaty „Łączność i elektronika w górach” oraz „Jak działa sieć łączności PZA w Tatrach”.

Podkreślając 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, podchorążowie Naukowego Koła Pamięci Narodowej Akademii Wojsk Lądowych, występując w dawnym umundurowaniu, przedstawili starania Polaków o niepodległość od konfederacji barskiej do walki o granice w latach 1918-1921 (opieka ppłk dr Adam Szymanowicz).

Podczas festiwalu przeprowadzono trzy konkursy: V Konkurs Immunologiczny dla Licealistów „Obroń się z immunologią” (dr inż. Anna Sławek, mgr inż. Katarzyna Mikołajewicz, mgr Daria Lorek z IIiTD PAN) oraz III Konkurs wiedzy o współczesnej polszczyźnie i II Dyktando na DFN (dr Agnieszka Małocha-Krupa, dr Marta Śleziak z UWr). Dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne nagrody, a wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.

Różnorodny program festiwalu umożliwiał każdemu znalezienie atrakcyjnej dla siebie oferty. I tak młodzież klas biologiczno-chemicznych wysłuchała ciekawych wykładów prof. dr hab. Jadwigi Sołoducho „Nowoczesna biotechnologia – królowa nauk?”, dr hab. Aleksandry Klimczak „Transplantacje jako sposób regeneracji tkanek i narządów” czy dr. hab. Egberta Piaseckiego, prof. PAN „Znaczenie szczepionek w eradykacji chorób wirusowych”, zaś uczestnicy o zainteresowaniach technicznych – wykładu dr. Pawła Tomaszewskiego „Ojciec współczesnej cywilizacji – w stulecie epokowego odkrycia”. Klasy humanistyczne wzięły udział w warsztatach prostej polszczyzny z dr Martą Śleziak z Instytutu Filologii Polskiej UWr oraz w zajęciach ze studentami IV roku polonistyki: Michaliną Jaworską („Ukryte znaczenia w tekstach kultury”) i Hubertem Jankowskim („Co mówią obrazy? Próba analizy semiotycznej”).

Jak co roku dużym powodzeniem cieszyły się wykłady oraz pokazy chemików i fizyków z Politechniki Wrocławskiej: „Kuchnia molekularna”, „W świecie chemicznego eksperymentu” (dr hab. inż. Joanna Cabaj i in.), „Optyka geometryczna w zastosowaniu”, „Zabawa w naukowca” (dr inż. Anna Hajdusianek), „Jak zobaczyć temperaturę?” (mgr inż. Michał Czosnyka). Również z bardzo dobrym przyjęciem spotkały się zajęcia adresowane do przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej „Przyroda – najlepszy chemik świata”, „Czy Twoi pra-dziadkowie słyszeli o alergii?” przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Wrocławskiej.

Ciekawe zajęcia festiwalowe zaproponowano również w Ziębicach. Dwa wykłady wygłosił główny koordynator DFN prof. dr hab. Tadeusz Dobosz, a dzięki dużemu zaangażowaniu nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych młodzież aktywnie uczestniczyła w wielu oferowanych warsztatach. Niezwykle aktualne okazały się także wykłady „Szczepienia ochronne – ważny element profilaktyki chorób zakaźnych” prof. dr hab. Andrzeja Gamiana (UMW) oraz „Zagrożenie chorobami nowotworowymi, konieczność wykonywania badań profilaktycznych, współczesne metody terapii” dr hab. Agnieszki Czarnieckiej (Centrum Onkologii w Gliwicach).

Nadzwyczaj bogatą ofertę imprez festiwalowych, cieszącą się wielkim uznaniem uczestników, przygotowano w Janowcu we współpracy z Grupą Odnowy Wsi. Prowadzone każdego dnia piesze wycieczki obejmowały zejście do niedawno odkrytej kopalni ałunu nad Nysą Kłodzką, a następnie przejście obok kamieniołomu, przez park nad rzeką do Polskiej Drogi Krzyżowej. Wszędzie po drodze na zwiedzających czekały pokazy, wykłady i ćwiczenia terenowe prowadzone przez wykwalifikowanych przewodników i specjalistów z różnych dziedzin. Nowością były ćwiczenia terenowe z geologii w dawnym kamieniołomie.
Kolejnym punktem na liście atrakcji DFN w Janowcu była przygotowana w świetlicy wiejskiej wystawa minerałów i fotografii z odkrycia dawnej kopalni ałunu. Tutaj też odbywała się projekcja filmu o dawnej eksploracji wyrobisk w Janowcu, a na uczestników czekał pyszny poczęstunek i herbata. Przez trzy dni w świetlicy wiejskiej prowadzono także warsztaty ceramiczne i warsztaty plastyczne malowania otoczaków. Dzieci miały okazję poznać historię powstawania kamieni pochodzących z najbliższej okolicy, nauczyć się ich zdobienia farbami akrylowymi, a w końcu zabrać do domu własnoręcznie wykonane pamiątki. Podczas warsztatów ceramicznych, uczestnicy uczyli się technik ręcznego wyrobu ceramiki, przygotowywali własne wyroby z gliny, które po 2 dniach, po wypaleniu wracały do wykonawców.

Również w ciągu trzech dni w domku gospodarstwa agroturystycznego „Dom Pod Słońcem” dla wszystkich grup odbywały się wykłady i warsztaty pt. „Magia drzew”. Dzieci wraz z młodzieżą poznawały wiele ciekawostek z życia drzew i innych roślin Gór Bardzkich. W piątek miały miejsce dodatkowe warsztaty, podczas których uczestnicy wykonali kolorowe jesienne lampiony zdobione liśćmi. Wszystkich, zarówno dzieci jak i dorosłych, zaciekawił wykład prezes Europejskiego Stowarzyszenia Ekologów mgr inż. Grażyny Jaworskiej „Jak budować dobrostan każdego dnia?”

26 października w Janowcu, w obecności pana Krzysztofa Żegańskiego – burmistrza Barda, uroczyście zakończono XXI edycję Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.
Serdecznie dziękuję wszystkim współorganizatorom za wielkie zaangażowanie i wspaniałą atmosferę tego święta nauki w Ząbkowicach Śląskich.

Koordynator DFN w Ząbkowicach Śl.
dr inż. Barbara Mianowska

foto: uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śląskich

Copyright © 2015
5299017 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: