Strona główna Plan lekcji Kontakt Dyrektor informuje Filmy Spotkanie z Prezydentem WolontariatCzerwiec 24 2018 03:02:59 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz Błauciak
dyrektor@lozabkowice.pl
_______________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
wicedyrektor@lozabkowice.pl
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2018/2019Inspektor Danych Osobowych

Nowa formuła egzaminu maturalnego


Galeria filmów


Fotogaleria


Strona główna

Sport w szkole

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Plan lekcji

Kontakt


Gazeta szkolna

Matura 2018

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Międzypowiatowy Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Reklama

Znak Jakości Szkoły 2014

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Zabkowice Slaskie

www.cg.edu.pl

Mam haka na czerniaka

Nawigacja
Portal
  Dyrektor informuje
  Licealne laury
  Historia III LO
  Cogito ergo sum
  Wolontariat
  DFN 2011
  Mam haka na chłoniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Piękne zabytki, super integracja, wielkie doświadczenie, niezapomniany wyjazd, czyli EUROSCOLA 2018

Euroscola to konkurs z wiedzy o Unii Europejskiej skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Główną nagrodą jest dofinansowanie wizyty w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, gdzie odbywa się spotkanie zwycięzców Euroscoli z całej Unii Europejskiej.

Obecna klasa III B o profilu społeczno- prawnym Liceum Ogólnokształcącego w Ząbkowicach Śl. wystartowała w takim konkursie i 15 lutego 2018 roku uczestniczyła, obok uczniów z 21 państw, w kolejnej sesji plenarnej. Posiedzenie trwało 10 godzin, oczywiście z przerwami na śniadanie i obiad. Pierwsza część prac odbywała się w międzynarodowych grupach roboczych. Zadaniem było przygotowanie tekstu rezolucji w następujących sprawach:
1. Jak wspierać trwały rozwój gospodarczy niezagrażający środowisku naszej Planety?
2. Czy można ograniczyć prawa człowieka, jeżeli w grę wchodzi bezpieczeństwo? Jakie znaczenie dla kultury obywatelskiej w Europie ma wolność słowa, równość kobiet i mężczyzn, ochrona danych osobowych? Co robić, kiedy jedno z państw członkowskich łamie te zasady?
3. Czy można promować różnorodność kulturową Europy? Jakie przedsięwzięcia organizować, aby wspierać dialog międzykulturowy?
4. Jak wyobrażam sobie przyszłość Europy? Jakie stosunki Europa powinna utrzymywać z sąsiadami? W jakim stopniu propagować europejskie wartości na świecie?
5. Jaką rolę powinna odgrywać Europa w dziedzinie migracji i integracji? Jak zarządzać migracją w regionie europejsko-śródziemnomorskim? Czy Europa ma obowiązek być solidarna?
6. Zatrudnienie ludzi młodych – wyzwanie dla Europy? Jakie środki powinny przedsięwziąć państwa członkowskie i UE, aby bardziej sprzyjać zatrudnieniu ludzi młodych?

Bardzo ciekawe przeżycie: być wśród przedstawicieli ponad 20 państw i z nimi debatować!

Jeszcze przed obiadem w sali plenarnej PE uczniowie prezentowali swoje szkoły, klasy i miejscowości, z których pochodzą. Krzywa wieża na wielkim telebimie prezentowała się świetnie!
Nie zabrakło również dyskusji o najważniejszych problemach współczesnej Europy. Młodzież zwracała uwagę na zanieczyszczenie środowiska, problemy związane z brakiem pracy dla młodzieży, zagrożenia wynikające z rozwijającego się w Europie populizmu i nacjonalizmu. Dyskutowano o uchodźcach i emigrantach. Szczególnie Grecy podkreślali potrzebę uzyskania wsparcia od innych państw członkowskich, aby mogli skutecznie pomagać tym ludziom, którzy przybywają z Afryki.
W części popołudniowej przedstawiciele grup prezentowali wyniki debaty oraz przygotowany tekst rezolucji. Następnie odbywało się głosowanie nad jej przyjęciem bądź odrzuceniem.
Swoje spotkanie mieli też opiekunowie grup. Nauczyciele dyskutowali z administratorami Parlamentu na temat zagrożeń demokracji oraz roli edukacji w poszczególnych państwach członkowskich Unii.
Edycję Euroscoli zakończyła V symfonia Beethovena pełniąca rolę hymnu Unii Europejskiej.

Pobyt w siedzibie Parlamentu Europejskiego oraz zwiedzanie państw europejskich dają ogromną motywację do nauki!

Wyjazd na sesję PE to również niezapomniana wyprawa turystyczna. Korzystając z okazji, zwiedziliśmy Drezno, Norymbergę i Strasburg.
Zachwycaliśmy się pięknymi widokami, powtarzaliśmy dzięki przewodnikowi, panu Jerzemu Organiściakowi, zagadnienia z historii, smakowaliśmy kuchnię francuską, niemiecką, czeską i integrowaliśmy się z przedstawicielami wielu państw. Widok katedry w Strasburgu- bezcennywink

Film z obrad Parlamentu Europejskiego dostępny na stronach https://youtu.be/vqbVK6v5P4M
i https://www.facebook.com/euroscola/videos/1599092550160395/

Najlepszy wyjazd, niezapomniane doświadczenia i wspaniałe miejsca do zwiedzania!

Opinie zebrała i informacje zredagowała pani Marzanna Tusznio, wychowawczyni klasy III B.

Foto: uczestnicy wyjazdu


Dziękuję Jolancie Depczyńskiej, Jerzemu Organiściakowi, Marcinowi Kiejpaszowi, Krzysztofowi Materakowi, Bogusławowi Wołyńcowi za wszelką pomoc w zorganizowaniu tej wyprawy! MT
Copyright © 2015
1548990 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: