„Forum ludzi ciekawych wszystkiego”, czyli o tym, jak powstaÅ‚ ZÄ…bkowicki Festiwal Nauki
Dodane przez Administrator dnia Grudzieñ 03 2016 22:26:51

Tegoroczny Dolnośląski Festiwal Nauki jest organizowany już po raz dziewiętnasty.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Tegoroczny DolnoÅ›lÄ…ski Festiwal Nauki jest organizowany już po raz dziewiÄ™tnasty. Ta, coraz bardziej rozbudowujÄ…ca siÄ™ i cieszÄ…ca popularnoÅ›ciÄ…, „impreza popularnonaukowa” dla wÅ‚aÅ›ciwego funkcjonowania potrzebuje nie tylko odpowiedniego patronatu, a można tu wymienić: Kolegium Rektorów Wyższych Uczelni WrocÅ‚awia i Opola, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i PrzewodniczÄ…cego Komitetu BadaÅ„ Naukowych, Arcybiskupa MetropolitÄ™ WrocÅ‚awskiego, WojewodÄ™ DolnoÅ›lÄ…skiego, MarszaÅ‚ka Województwa DolnoÅ›lÄ…skiego i Prezydenta WrocÅ‚awia, ale także wielu organizatorów. SÄ… to uczelnie wyższe, Instytuty Polskiej Akademii Nauk, jednostki pozauczelniane, organizacje pozarzÄ…dowe oraz Å›rodowiska lokalne: szkoÅ‚y i wÅ‚adze samorzÄ…dowe, które każdego roku z nowym zapaÅ‚em zaczynajÄ… organizacjÄ™ tej bezprecedensowej imprezy. I jak co roku, w naszym regionie najwiÄ™cej imprez odbywa siÄ™ w Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cym im. WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y w ZÄ…bkowicach Åšl.

O wartości i znaczeniu Festiwalu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Nauka zamknięta w salach wykładowych nie zawsze jest zrozumiała i przychylnie odbierana, szczególnie przez młodych ludzi. Dolnośląski Festiwal Nauki organizuje, po wcześniejszej wrześniowej wrocławskiej edycji, październikowe sesje wyjazdowe, m.in. do Ząbkowic Śląskich. Ukierunkowane na wspieranie aktywności młodzieży w rozwijaniu swoich zainteresowań i zdolności, pozwalają postrzegać naukę jako uniwersalne osiągnięcie ludzkości.
Nie wszyscy jednak wiedzą, że to jedno z niezwykłych i najważniejszych przedsięwzięć edukacyjnych na Ziemi Ząbkowickiej powstało w naszej Szkole.

A wszystko zaczęło siÄ™ od organizowania od 1998 r. „Wypraw naukowych w XXI wiek” z inicjatywy dr inż. Barbary Mianowskiej, nauczycielki chemii, która zaproponowaÅ‚a stworzenie forum mÅ‚odych ludzi otwartych, ciekawych Å›wiata, majÄ…cych swoje zainteresowania, pasje, pragnÄ…cych podzielić siÄ™ swoimi doÅ›wiadczeniami, dyskutujÄ…cych na nurtujÄ…ce ich tematy – „forum ludzi ciekawych wszystkiego”. OdbywaÅ‚y siÄ™ w szkole spotkania z pracownikami naukowymi uczelni wrocÅ‚awskich, organizowane byÅ‚y wycieczki poznawcze, a także dziÄ™ki współpracy z uczelniami licealiÅ›ci uczestniczyli w zajÄ™ciach laboratoryjnych. Regularnie od 1998 roku, gdy tylko rozpoczyna siÄ™ DolnoÅ›lÄ…ski Festiwal Nauki, mÅ‚odzież wyjeżdża na seminaria, wykÅ‚ady, pokazy i warsztaty, a także zajÄ™cia terenowe organizowane przez Å›rodowisko naukowe WrocÅ‚awia. Duże zainteresowanie wzbudzajÄ…, prowadzone od 2001 r., przez dr inż. BarbarÄ™ MianowskÄ… i mgr inż. EwÄ™ ¯uk, kilkuetapowe Sesje Ekologiczne. SkÅ‚adajÄ… sie one z ciekawych zajęć badawczych, Powiatowego Konkursu Ekologicznego oraz Rajdów Ekologicznych.

W nastÄ™pstwie tych dziaÅ‚aÅ„ u pani Barbary Mianowskiej rodzi siÄ™ pomysÅ‚ zorganizowania ZÄ…bkowickiego Festiwalu Nauki, którego od tej pory jest koordynatorkÄ…. StanowiÅ‚o to olbrzymie wyzwanie organizatorskie. Wspólnie z mgr inż. EwÄ… ¯uk ustalajÄ… hasÅ‚o na dany rok „Barwy wokół nas”. Uczniowie sami zgÅ‚aszajÄ… wÅ‚asne pomysÅ‚y i realizujÄ… je pod kierunkiem nauczycieli. Po paromiesiÄ™cznej pracy przygotowane projekty okazujÄ… siÄ™ bardzo atrakcyjne. Prezentowane sÄ… nie tylko uczniom naszego liceum, ale cieszÄ… siÄ™ również zainteresowaniem wÅ›ród uczniów innych szkół naszego powiatu. Kilka projektów realizowanych jest w trzech wersjach jÄ™zykowych (angielski, niemiecki i francuski). Pokazywane sÄ… goÅ›ciom z Wiesloch podczas szkolnej wymiany mÅ‚odzieży, stanowiÄ… interesujÄ…cÄ… wizytówkÄ™ szkoÅ‚y w trakcie promocji naszego Liceum.

Pierwszy ZÄ…bkowicki Festiwal Nauki odbyÅ‚ siÄ™ w 2001 r., prezentacje dotyczyÅ‚y powstawania barw, barwienia tkanin, kolorowej fotografii, Å›wiÄ™cÄ…cych gazów, barw w Å›wiecie zwierzÄ…t, a nawet nowoczesnych fryzur. NiezwykÅ‚Ä… atrakcjÄ™ stanowiÅ‚ przygotowany przez KoÅ‚o Naukowe Studentów Chemii Politechniki WrocÅ‚awskiej „ALLIN” plenerowy show chemiczny „Barwa i dźwiÄ™k”. Rok później Festiwal przygotowano z jeszcze wiÄ™kszym rozmachem, podczas dwudniowych zajęć zaprezentowano już 25 projektów uczniowskich. Warto podkreÅ›lić, że na poczÄ…tku nie mieliÅ›my żadnych Å›rodków finansowych, byÅ‚a to autentyczna pasja „ludzi ciekawych wszystkiego”.

Dzięki inicjatywie i zaangażowaniu dr Barbary Mianowskiej, program Ząbkowickiego Festiwalu Nauki został zaprezentowany pani prof. dr hab. Aleksandrze Kubicz, głównemu Koordynatorowi Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Jej podziw i autentyczny zachwyt prezentowanymi działaniami uczniów ząbkowickiego LO stał się najlepszą rekomendacją naszych działań na posiedzeniu Rady Programowej DFN. Sam pomysł samodzielnego przygotowania Ząbkowickiego Festiwalu Nauki i pokazane projekty spotkały się z uznaniem członków Rady, czego wyrazem było włączenie Ząbkowickiego Festiwalu już w tym samym roku do programu Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Od samego początku program sesji regionalnych zakłada organizację interdyscyplinarnych zajęć oraz rozbudzanie wrażliwości kulturalnej młodzieży. Dodatkowo pani Barbara Mianowska postawia dołączyć do programu sesji regionalnej DFN poznawanie różnych miejscowości i związanych z nimi walorów przyrodniczo-kulturowych, stąd zajęcia w Ząbkowicach Śląskich i różnych atrakcyjnych miejscach powiatu. Oprócz pracowników akademickich zajęcia prowadzone są również przez regionalnych pasjonatów, absolwentów naszego Liceum, studentów, a nawet uczniów.

W roku 2003 pojawiajÄ… siÄ™ dwie części Festiwalu: pierwsza to wykÅ‚ady, pokazy prowadzone przez pracowników naukowych wyższych uczelni wrocÅ‚awskich oraz druga – regionalna. TradycjÄ… sesji zÄ…bkowickiej DFN staÅ‚o siÄ™ poznawanie niezwykÅ‚ych ludzi oraz ciekawych miejsc powiatu zÄ…bkowickiego. OdwiedzaliÅ›my już SrebrnÄ… GórÄ™, podziwiajÄ…c jej poÅ‚ożenie i górujÄ…cÄ… nad niÄ… twierdzÄ™ górskÄ…, poznawaliÅ›my historiÄ™ Kolei Sowiogórskiej, tektonikÄ™ i historiÄ™ górnictwa w Górach ZÅ‚otych, zachwycaliÅ›my siÄ™ również piÄ™knem Opactwa Cystersów w Henrykowie, bogactwem kulturowo-przyrodniczym Barda, zwiedzaliÅ›my zabytki ZÄ…bkowic ÅšlÄ…skich, ZiÄ™bic, a także paÅ‚ac królewny Marianny i obiekty pocysterskie w KamieÅ„cu ZÄ…bkowickim. W bieżącym roku mogliÅ›my uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez artystów i pasjonatów tworzÄ…cych w gminie CiepÅ‚owody. Podczas kolejnych edycji próbowaliÅ›my wielu sportów ekstremalnych. Dużym zainteresowaniem cieszÄ… siÄ™ zawsze różnorodne warsztaty: biologiczne, fizyczne, chemiczne, informatyczne, muzyczne, plastyczne czy dziennikarskie. Wielokrotnie zmagania festiwalowe uwiecznione zostaÅ‚y w formie specjalnie redagowanej przez mÅ‚odzież Gazety Festiwalowej.

Od samego poczÄ…tku patronat nad sesjÄ… zÄ…bkowickÄ… DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki objÄ…Å‚ Starosta ZÄ…bkowicki, który od wielu już lat wspiera również finansowo nasze dziaÅ‚ania. ZajÄ™cia dla wszystkich chÄ™tnych sÄ… zawsze bezpÅ‚atne. Warto podkreÅ›lić, że organizacja tak dużej imprezy popularnonaukowej nie byÅ‚aby możliwa bez wsparcia Dyrekcji Liceum i nauczycieli. Na poczÄ…tku dziaÅ‚ania koordynatora wspieraÅ‚a mgr inż. Ewa ¯uk – nauczycielka matematyki i informatyki, a od kilku lat współorganizatorem jest mgr Regina BigoÅ› – nauczycielka biologii i jÄ™zyka niemieckiego. Jesienne sesje DolnoÅ›lÄ…skiego Festiwalu Nauki zainicjowane przez nasze Liceum staÅ‚y siÄ™ trwaÅ‚Ä… tradycjÄ… w Powiecie ZÄ…bkowickim. Podczas kolejnych edycji ZÄ…bkowickiego Festiwalu Nauki goÅ›ciliÅ›my wielu znamienitych goÅ›ci Å›wiata nauki z Polski i z zagranicy, ponad 360 osób, niektórzy wracali później wielokrotnie. Z roku na rok rosÅ‚a liczba uczestników.

Popularyzowanie wiedzy jest przedsięwzięciem wyjątkowo trudnym i czasochłonnym. Aby być zrozumianym i zaaprobowanym przez słuchaczy, trzeba prezentować temat komunikatywnie i ciekawie, pozbyć się rutyny i specjalistycznego słownictwa naukowego, trzeba być naprawdę oczytanym w danym zagadnieniu. Chcemy wspólnie doświadczać wiedzy w szerokim tego słowa znaczeniu, zobaczyć to, czego często na zajęciach lekcyjnych w szkole nie mamy możliwości poznać, wreszcie, by samemu przekonać siebie i innych, że nauka jest naprawdę ciekawa, można się nią bawić, a dla niektórych może stać się prawdziwą pasją.


dr inż. Barbara Mianowska
foto: archiwum ZÄ…bkowickiego Festiwalu