W świecie immunologii
Dodane przez Administrator dnia Wrzesieñ 29 2016 07:17:09

Na zewnÄ…trz zimno i ponuro – pogoda sprzyjajÄ…ca melancholii. Nic dziwnego, że ludzie stajÄ… siÄ™ coraz bardziej osowiali, a uczniowie tracÄ… zapaÅ‚ do nauki. Chwila, przecież to dopiero drugi tydzieÅ„ szkoÅ‚y! SkÄ…d wiÄ™c czerpać bodźce do dalszej edukacji?

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Na zewnÄ…trz zimno i ponuro – pogoda sprzyjajÄ…ca melancholii. Nic dziwnego, że ludzie stajÄ… siÄ™ coraz bardziej osowiali, a uczniowie tracÄ… zapaÅ‚ do nauki. Chwila, przecież to dopiero drugi tydzieÅ„ szkoÅ‚y! SkÄ…d wiÄ™c czerpać bodźce do dalszej edukacji?
Klasy 2a i 3a z paniÄ… ReginÄ… BigoÅ› i paniÄ… KatarzynÄ… NaporÄ… 20 wrzeÅ›nia br. wybraÅ‚y siÄ™ do WrocÅ‚awskiego Instytutu Immunologii i Terapii DoÅ›wiadczalnej PAN w celu poszerzenia swojej wiedzy. UczestniczÄ…c w ciekawych wykÅ‚adach, spróbowali poszukać odpowiedzi na nastÄ™pujÄ…ce pytania: dlaczego i w jakim celu przeprowadza siÄ™ przeszczep szpiku, czy klonowanie czÅ‚owieka jest dziaÅ‚aniem moralnym, do czego nasz organizm potrzebuje żelaza. Prelegenci w niezwykle ciekawy sposób zwrócili uwagÄ™ na istotne zmiany w dziedzinie immunologii, wielokrotnie akcentujÄ…c, iż „nie ma postÄ™pu bez herezji". DotyczyÅ‚o to przede wszystkim etycznego problemu klonowania czy też fizycznych i psychicznych barier, których czÅ‚owiekowi wciąż nie udaje siÄ™ pokonać na drodze przeszczepów. Należy dodać, że współczeÅ›nie nie sÄ… one tak bolesne, jak w przeszÅ‚oÅ›ci i niosÄ… za sobÄ… coraz mniejsze powikÅ‚ania. MogliÅ›my poznać odpowiedzi na nurtujÄ…ce nas pytania: jak dobiera siÄ™ dawców szpiku, jak funkcjonuje ich rejestr, jakie korzyÅ›ci odnosi honorowy dawca szpiku z oddania materiaÅ‚u przeszczepianego.
Wszyscy z nas pomimo wczesnej pory słuchali wykładów z zainteresowaniem. Było one ciekawe tym bardziej, iż dowiedzieliśmy się, że każdy, nawet TY, Drogi Czytelniku, możesz komuś uratować życie poprzez oddanie szpiku. Drugi wykład był powtórzeniem materiału z pierwszej klasy liceum. Mogliśmy sobie przypomnieć początki rozwoju klonowania. Tym z nas, którzy zapomnieli, przypominamy, iż pierwszym ssakiem sklonowanym z komórek somatycznych dorosłego osobnika była owca Dolly.
Ostatni wykÅ‚ad, w którym wziÄ™liÅ›my udziaÅ‚ tego dnia, nosiÅ‚ tytuÅ‚: „¯elazne zdrowie, czyli do czego nasz organizm potrzebuje żelaza", a prowadzony byÅ‚ przez dr JolantÄ™ Artym. Nowe informacje pozwoliÅ‚y nam spojrzeć na WszechÅ›wiat z zupeÅ‚nie innej perspektywy. Być może kiedyÅ› ulegnie on transmutacji i zmieni siÄ™ w żelazo, czyli pierwiastek, bez którego życie na Ziemi nie byÅ‚oby możliwe. Twierdzenie Freemana J. Dysona potwierdza jedynie, że czÅ‚owiek odkryÅ‚ zaledwie jednÄ… milionowÄ… część tego, co byÅ‚o (a może raczej jest jeszcze) do odkrycia. DowiedzieliÅ›my siÄ™, w jaki sposób powstaÅ‚y pierwiastki chemiczne. PoznaliÅ›my znaczenie żelaza. Prelegentka uÅ›wiadomiÅ‚a nam, że jest to pierwiastek niezbÄ™dny do życia prawie wszystkich istot na Ziemi z wyjÄ…tkiem dwóch gatunków bakterii, które sÄ… w stanie bez niego przetrwać. DowiedzieliÅ›my siÄ™ również, jakie sÄ… najważniejsze zadania tego pierwiastka, jakie sÄ… skutki jego niedoboru, a także nadmiaru. WykÅ‚ad byÅ‚ bardzo interesujÄ…cy, peÅ‚en rozmaitych ciekawostek i bardzo nam siÄ™ podobaÅ‚. Na sam koniec mogliÅ›my nawet sprawdzić nabytÄ… wiedzÄ™ w krótkim teÅ›cie. Pod koniec każdego z wykÅ‚adów można byÅ‚o zadawać pytania, co nieliczni z nas uczynili.
Wyjazd oceniamy na bardzo dobry, ponieważ, niezaprzeczalnym faktem jest to, iż każdy uczestnik tej wycieczki wyniósł z niej nie tylko nową wiedzę, lecz także mógł zastanowić się nad materią ludzkiego życia.

Tekst i foto: Karolina Kiełb, Ewelina Wojtaczka kl.2a,
Natalia Staniak, Joanna £acny kl.3a