Zajęcia w Capitolu pełne niespodzianek
Dodane przez Administrator dnia Lipiec 06 2016 08:30:54

Klasy Id i Ie, z paniami Mariolą Hajduk, Dorotą Wołyniec i Urszulą Zacharą, w ramach edukacji kulturalnej 16 czerwca br. udały się do Wrocławia, do Teatru Muzycznego Capitol. Uczniowie brali udział w warsztatach teatralnych z zakresu scenografii.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Klasy Id i Ie, z paniami Mariolą Hajduk, Dorotą Wołyniec i Urszulą Zacharą, w ramach edukacji kulturalnej 16 czerwca br. udały się do Wrocławia, do Teatru Muzycznego Capitol. Uczniowie brali udział w warsztatach teatralnych z zakresu scenografii. Zajęcia prowadzili dyrektor teatru – Konrad Imiela oraz scenarzysta i autor tekstów piosenek do spektaklu „Trzej muszkieterowie” – Marek Kocot. Mogliśmy zobaczyć, jak wielkie znaczenie mają dobrze dobrane rekwizyty do poszczególnych scen. Obaj panowie zaprezentowali też, jak stworzyć sztuczny deszcz oraz jaką rolę odgrywają zapadnie. Wypowiadali się również o roli ikonografii, która ma ogromne znaczenie przy tworzeniu kostiumów. Przedstawione zagadnienia miały na celu zasugerowanie odbiorcy, gdzie znajduje się dana scena, jaki jest status społeczny bohaterów oraz ich narodowość. Później mieliśmy okazję poznać aktora odtwarzającego postać kardynała Richelieu – Błażeja Wójcika. Opowiadał o swoim stroju, o tym, że każdy jego element jest bardzo ważny, mówił też o swoim życiu zawodowym i osobistych odczuciach z tą pracą związanych. Po prezentacji aktora, ku zaskoczeniu wszystkich, na ruchomej platformie wjechał wraz z fortepianem twórca muzyki do spektaklu „Trzej muszkieterowie”, wybitny kompozytor Krzesimir Dębski. Muzyk znany jest z utworów, jakie skomponował do wielu filmów i sztuk teatralnych. Artysta w żartobliwy sposób opowiadał o pracy, jaką jest komponowanie. Później zaprosił jednego z widzów, który miał przygotowany własny wiersz i do jego pierwszych wersów stworzył muzykę. Na zakończenie jeden z aktorów – Tomasz Leszczyński – w pełnym kostiumie scenicznym, z akompaniamentem pana Dębskiego zaśpiewał kontratenorem arię o nieszczęsnej Salome.
Zajęcia były naprawdę udane, ponieważ uczniowie mogli dowiedzieć się z nich, jak od odbywa się proces tworzenia przedstawienia scenicznego i jak wygląda życie za kulisami.

Tekst: Dominika Cichoń, kl. Id
Foto: Karolina Zarówny, kl. Id