PoznajÄ…c siebie – klasy biologiczne we WrocÅ‚awiu
Dodane przez Administrator dnia Grudzieñ 23 2015 20:20:38

Rodzimy się, wiedzę o świecie przejmujemy od rodziców, rozbudowujemy w szkole, a później życie biegnie swoim torem. W poszukiwaniu sensu istnienia i celów do spełnienia gonimy jak szaleni, nie zatrzymując się ani na chwilę.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Rodzimy się, wiedzę o świecie przejmujemy od rodziców, rozbudowujemy w szkole, a później życie biegnie swoim torem. W poszukiwaniu sensu istnienia i celów do spełnienia gonimy jak szaleni, nie zatrzymując się ani na chwilę.

Nie zastanawialiÅ›my siÄ™ dotÄ…d, jak wyglÄ…da nasze ciaÅ‚o w spoczynku oraz w ruchu. Możliwość zaspokojenia potrzeby poznawania ludzkiego organizmu umożliwiajÄ…: Gunther von Hagens, dziÄ™ki któremu powstaÅ‚a wystawa Body Worlds, oraz prof. Jan Mydlarski – dyrektor Muzeum Antropologii we WrocÅ‚awiu. Wyjazdem na obie ekspozycje pierwszy dzieÅ„ grudnia uczcili licealiÅ›ci z klas o profilu biologiczno-chemicznym ze swoimi wychowawczyniami – paniÄ… ReginÄ… BigoÅ› i paniÄ… BarbarÄ… MianowskÄ….

Podążając śladami przeszłości, dotarliśmy najpierw do Muzeum Antropologii, gdzie można obejrzeć m.in. rekonstrukcję głowy egipskiej księżniczki, obrazy tomograficzne jej mumii oraz planszę przedstawiającą porównanie budowy przodków człowieka. Kolekcja Muzeum obejmuje również kości zmienione różnymi procesami chorobowymi, a także te z różnych części szkieletu, informujące o kolejnych etapach rozwoju osobniczego. Wystawa dysponuje mumią młodej kobiety zabalsamowanej na wzór egipski oraz dwiema zmumifikowanymi głowami ludzkimi: jedna z wysp południowego Pacyfiku i jej mumifikacja nastąpiła przez wędzenie w dymie, druga, pokryta masą bitumiczną, jest częścią mumii powstałej w sposób naturalny i pochodzi z Krety. W Muzeum Człowieka możemy również zobaczyć stałą wystawę ilustrującą drogę ewolucyjną gatunku homo sapiens oraz obrządki pochówkowe z różnych kultur i okresów dziejowych.

Zwiedziliśmy także wystawę Body Worlds w środku wrocławskiej galerii Magnolia. Nie jest to zwykła ekspozycja, lecz perfekcyjne ukazanie całego cyklu życia człowieka: od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość aż po jesień życia. Zwiedzający mogą zajrzeć do zakamarków ludzkiego organizmu i poznać budowę narządów: kostnego, mięśniowego czy nerwowego.

Dzięki tej wycieczce w istotny sposób poszerzyliśmy wiedzę z zakresu naszych kierunkowych przedmiotów.

tekst: Natalia Machynia i Karolina Kiełb, 1a
foto: Roksana Jeł, 1a