Potworne szanse, czyli Unia Europejska w oczach licealistów
Dodane przez Administrator dnia Kwiecieñ 15 2015 07:42:00

1 maja będziemy obchodzić jedenastą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym samym czasie do wspólnoty dołączyły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, £otwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry. Dlaczego więc z tej okazji nie zastanowić się nad znaczeniem tego wydarzenia ?

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

1 maja będziemy obchodzić jedenastą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W tym samym czasie do wspólnoty dołączyły: Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, £otwa, Malta, Słowacja, Słowenia, Węgry. Dlaczego więc z tej okazji nie zastanowić się nad znaczeniem tego wydarzenia ?

Zagadnienie to podjÄ™li uczniowie zÄ…bkowickiego Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego im. WÅ‚adysÅ‚awa JagieÅ‚Å‚y w ramach ogólnopolskiego konkursu Euroscola, organizowanego przez Biuro Informacji Parlamentu Europejskiego w Polsce. ZachÄ™ciÅ‚a i zainspirowaÅ‚a nas do tego przedsiÄ™wziÄ™cia nauczycielka historii – pani Elżbieta WoliÅ„ska.

Do wyboru mieliÅ›my trzy tematy: „Unia Europejska w Twojej miejscowoÅ›ci, regionie, życiu.”, „Co dla Ciebie znaczy Europa?” lub „Europejski Rok na rzecz Rozwoju (EYD2015)”. ZdecydowaliÅ›my siÄ™ na wybór pierwszego zagadnienia, a film zatytuÅ‚owaliÅ›my „Potworne szanse”. UznaliÅ›my, że warto pokazać atrakcje naszego powiatu, a także zasugerować lepsze wykorzystanie istniejÄ…cych inwestycji, np. orlików. DziÄ™kujemy bardzo pani burmistrz – Ewie FigzaÅ‚ i pani Ewie Pazdioarze oraz Pracownikom Izby PamiÄ…tek za umożliwienie nam realizacji filmu we wnÄ™trzach Zamku i Izbie PamiÄ…tek.

NagrodÄ… w konkursie jest wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i możliwość integracji z mÅ‚odzieżą z caÅ‚ej wspólnoty. SÄ…dzÄ™ jednak, że nie to jest najważniejsze. Celem konkursu jest podniesienie Å›wiadomoÅ›ci zmian, jakie zachodzÄ… w Polsce dziÄ™ki czÅ‚onkostwu w Unii Europejskiej, a tym samym ukazanie kontrastu miÄ™dzy życiem w powojennej Polsce a współczesnoÅ›ciÄ…. Warto trochÄ™ dÅ‚użej zastanowić siÄ™ nad tym tematem i poddać refleksji, co my wnieÅ›liÅ›my do wspólnoty, jak bÄ™dzie to postrzegane przez przyszÅ‚e pokolenia? Uczestnictwo w UE przyniosÅ‚o wiele korzyÅ›ci gospodarczych i kulturowych, zarówno Polsce, jak i caÅ‚ej wspólnocie, co podkreÅ›lajÄ… sÅ‚owa Jana PawÅ‚a II, wypowiedziane 11 czerwca 1999 r. w Warszawie: „Raz jeszcze pragnÄ™ powtórzyć, że doÅ›wiadczenie dziejowe, jakie posiada naród polski, jego bogactwo duchowe i kulturowe mogÄ… skutecznie przyczynić siÄ™ do ogólnego dobra caÅ‚ej rodziny ludzkiej, zwÅ‚aszcza do umocnienia pokoju i bezpieczeÅ„stwa w Europie.”
OstatecznÄ… ocenÄ™ drogi rozwoju naszej Ojczyny pozostawiam każdemu czytelnikowi z osobna. CzÅ‚owiek ma prawo do wÅ‚asnych wniosków, ponieważ swojÄ… życiowÄ… wÄ™drówkÄ™ rozpoczÄ…Å‚ na różnym etapie „wzrostu” paÅ„stwa.

Niewątpliwie udział we wszelkiego rodzaju konkursach daje młodym ludziom możliwość rozwoju. Wzmacnia nie tylko ich zdolności interpersonalne, ale także wzbudza chęć samodoskonalenia. Jako uczestniczka wielu olimpiad uważam, że zdobyta wiedza oraz doświadczenie są bezcenne i z całą pewnością zaowocują w moim dorosłym życiu, w które wkraczam.

tekst: Kinga Koszyk, 2c
foto: Kacper Burzała, 2c