Historyków i nie tylko sobotnie zmagania
Dodane przez Administrator dnia Luty 23 2019 11:01:00

12 I 2019 r. sześcioro uczniów z naszego liceum, a mianowicie: Kacper Bieńka/1b/, Klaudia Malinowska/1b/, Maciej Zieliński/1d/, Ewelina Fryc/1d/, Łukasz Jednak/2b/ oraz Witold Podraza /2d/ pod opieką pani Marzanny Tusznio przystąpiło do etapu okręgowego XLV Olimpiady Historycznej, który odbył się w Instytucie Historycznym we Wrocławiu.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

12 I 2019 r. sześcioro uczniów z naszego liceum, a mianowicie: Kacper Bieńka/1b/, Klaudia Malinowska/1b/, Maciej Zieliński(1d), Ewelina Fryc(1d), Łukasz Jednak/2b/ oraz Witold Podraza (2d) pod opieką pani Marzanny Tusznio przystąpiło do etapu okręgowego XLV Olimpiady Historycznej, który odbył się w Instytucie Historycznym we Wrocławiu.

Każdy z nas pisał przez trzy godziny wypracowanie z wybranej przez siebie epoki historycznej. I tym sposobem pisaliśmy tematy związane m.in. z późnym Cesarstwem Rzymskim albo porządkiem wersalskim. W różnych nastrojach (niestety, też mało optymistycznych) wróciliśmy do domów i z niecierpliwością czekaliśmy na ogłoszenie wyników, które miały się ukazać kilka dni później. Aby przejść dalej, należało dostać z wypracowania minimum ocenę dobrą.

W środę w następnym tygodniu już było wiadome, że ja i Klaudia zakwalifikowaliśmy się do ustnej części olimpiady, co (szczególnie dla mnie) było niemałym szokiem. W końcu niecodziennie odpowiada się przed profesorami uniwersyteckimi.
19 I pod opieką pani Jolanty Depczyńskiej udaliśmy się ponownie do Instytutu Historycznego. Byliśmy dwójką z 38 osób, które także dobrnęły do tego etapu. Warto podkreślić, że Klaudia była tam jako jedyna ze swojej specjalizacji (parlamentaryzm). Odpowiadaliśmy na 4 pytania: jedno związane z naszą specjalizacją, jedno z lektur, których należało wybrać pięć oraz dwa z całej historii. Ostatecznie ponownie dostaliśmy po ocenie dobrej, co jednak nie wystarczyło do zakwalifikowania się do etapu centralnego. Mimo to, wróciliśmy zadowoleni z siebie i podbudowani. Mamy w końcu jeszcze szansę w kolejnych latach.

Tydzień później miała miejsce kolejna humanistyczna olimpiada. 26 I 2019 r.
Troje licealistów: Paweł Szkrabko/3b/, Łukasz Jednak/2b/ i Kacper Bieńka/1b/ pod opieką pani Anny Grześków uczestniczyło w etapie okręgowym LX Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, który miał miejsce w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Tegoroczne hasło olimpiady brzmiało: "Polska i jej sąsiedzi. Polityka–Gospodarka–Społeczeństwo–Kultura". W czasie godzinnego testu odpowiadalśmy na przeróżne pytania, dotyczące najnowszych nowinek, jak i wydarzeń sprzed kilku wieków. Natknęliśmy się np. na powstanie węgierskie, ISIS oraz sarmatów. Na czas trzygodzinnego oczekiwania na ogłoszenie wyników udaliśmy się do nowoczesnego obiektu architektonicznego, czyli do Wroclavii. Niestety, żadnemu z nas nie udało się awansować do etapu ustnego, ale nie mogliśmy być na siebie źli, gdyż, jak to ujął dyrektor DSW, Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym, "jest w czołówce najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych".
Mam nadzieję, że za rok również będziemy mogli sprawdzić się w tych zawodach.

tekst :Kacper Bieńka,kl.I b
foto: pani Anna Grześków,Filip Zielonka,kl. III b