Licealny konkurs historyczny „To jest mój kraj”
Dodane przez Administrator dnia Marzec 11 2017 18:22:45

W piątek, 3 marca br. w sali kinowej Ząbkowickiego Ośrodka Kultury odbył się finał licealnego konkursu historycznego „To jest mój kraj”.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

W piątek, 3 marca br. w sali kinowej Ząbkowickiego Ośrodka Kultury odbył się finał licealnego konkursu historycznego „To jest mój kraj”. Jest to nowa propozycja, mająca na celu nie tylko uświadomienie sobie, ile wiemy o przeszłości swojego kraju, ale przede wszystkim, co z tą wiedzą możemy zrobić dla jego przyszłości. Stwierdzenie Cycerona „Historia magistra vitae est” /„Historia jest nauczycielką życia”/ to nie tylko slogan, ale wskazanie na cykliczność wielu zjawisk. Umiejętne wyciąganie z nich wniosków ustrzegłoby nas przed ich niepożądanymi konsekwencjami, pozwoliłoby po prostu na lepsze życie.

Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy dotyczył elementarnych wiadomości z zakresu historii Polski lat 966-1795 i był przeprowadzony w formie ogólnoszkolnego testu. Natomiast drugi – finałowy, zorganizowany w rocznicę koronacji Władysława Jagiełły na króla Polski, patrona naszego Liceum i „ducha” całego przedsięwzięcia, miał charakter multimedialnego widowiska historycznego, pokazującego złożoność historii Polski. To w oparciu o przedstawiane na ekranie wydarzenia finaliści: Zuzanna Burzyńska, Karol Bodanko, Rafał Sokołowski, Mikołaj Zapotoczny i Dawid Domagała odpowiadali na laptopach na zadane pytania. Po udzieleniu zakodowanych odpowiedzi jury dokonywało ich oceny i na ekranie wyświetliła się zarówno punktacja, jak i kolejność zdobytych miejsc. Konkurs wygrał Dawid Domagała, II miejsce zajął Mikołaj Zapotoczny, a III ex aequo – Rafał Sokołowski i Karol Bodanko. Taka realizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki znakomitym umiejętnościom Mikołaja Gutsche, ucznia klasy matematyczno-informatycznej. Historyczne widowisko multimedialne rozpoczynało się i kończyło symboliczną animacją pokazującą miecze wbijające się w tarczę, wykonaną przez Michała Jawińskiego, absolwenta naszego Liceum. Wejście orszaku królewskiego na scenę nastąpiło w asyście rycerzy z Chorągwii Księstwa Ziębickiego (bardzo dziękujemy Panu Krzysztofowi Napierajowi i Jego Kolegom).Rycerze trwali na „straży” do momentu koronacji Władysława Jagiełły. Mogliśmy zobaczyć i przeżyć najważniejsze wydarzenia historyczne od początków państwa polskiego do jego rozbiorów. Inscenizacjom towarzyszyły kompozycje Zbigniewa Preisnera oraz znakomite ilustracje średniowiecznego Krakowa i rekonstrukcje Wawelu sprzed tysiąca lat. Ciekawa interpretacja XIV pieśni Jana Kochanowskiego przez Jakuba Semczuka, przepiękne wykonanie utworu Agnieszki Osieckiej „Orszaki, dworaki” przez Weronikę Krzysztofczyk oraz znakomicie zatańczone przez Weronikę Orzech i Przemka Galika walc i tango argentyńskie to niewątpliwie ogromne atuty widowiska zakończonego fragmentem utworu z 60-lecia Liceum „Dokąd idziesz, człowieku?”.

Chciałabym bardzo podziękować dyrektorowi ZOKu – Panu Zbigniewowi £upakowi oraz Jego Pracownikom, bez których realizacja tego przedsięwzięcia byłaby niemożliwa.

Tekst: Elżbieta Wolińska
Foto: Dominika Troicka, kl. IIIb