Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMarzec 28 2024 13:24:16 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Być tam, gdzie bywał Noblista

To możliwe i satysfakcja też. Znalazłyśmy się w ścisłym ogólnopolskim gronie autorów najlepszych prac związanych z postacią i twórczością Henryka Sienkiewicza.

Na początku czerwca Komitet Olimpiady Literatury i Języka Polskiego przy Instytucie Badań Literackich PAN ogłosił konkurs historycznoliteracki: Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci. Jego celem było upowszechnienie i pogłębienie wiedzy o Nobliście, a także literaturze pozytywizmu oraz wskazanie na uniwersalistyczny i europejski charakter twórczości Sienkiewicza. Nagrodą był wyjazd do Rzymu śladami pisarza.

Pierwszy etap miaÅ‚ na celu samodzielnÄ… refleksjÄ™ w formie rozprawki nad wybranymi aspektami twórczoÅ›ci i biografii pisarza. PostanowiÅ‚yÅ›my spróbować swoich siÅ‚ (mimo że chodzimy do klasy o profilu biologiczno –chemicznym), piszÄ…c prace na wybrane przez nas tematy: „Przemoc w twórczoÅ›ci Sienkiewicz – poetyka i ideologia” (Ola Moskal), „Obraz mÅ‚odoÅ›ci, kobiety i mężczyźni w twórczoÅ›ci Sienkiewicza” (Natalia Staniak). KilkumiesiÄ™czny trud - czytanie tysiÄ™cy stron (naprawdÄ™!) powieÅ›ci Henryka Sienkiewicza i specjalistycznych opracowaÅ„ oraz pisanie wÅ‚asnego tekstu podczas wakacji zaowocowaÅ‚y! Radość ogromna! Nasze prace znalazÅ‚y siÄ™ wÅ›ród 58.zakwalifikowanych przez Komitet Główny Olimpiady i Literatury JÄ™zyka Polskiego spoÅ›ród ponad 80. przesÅ‚anych przez komitety okrÄ™gowe. Warto dodać, że w sumie z caÅ‚ej Polski nadesÅ‚ano na konkurs okoÅ‚o 150. prac.

5 października udałyśmy się pod opieką sekretarza Komitetu Okręgowego we Wrocławiu przesympatycznego pana Jerzego Tarnackiego do Warszawy, by uczestniczyć w etapie ustnym konkursu. Zostałyśmy zakwaterowane w hotelu Logos w Warszawie przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie. 6 października w siedzibie Instytucie Badań Literackich PAN-u odbył się egzamin. Komisja, w składzie której zasiadali profesorowie historii, filologii polskiej, znawcy twórczości Sienkiewicza i eksperci pozytywizmu, wysłuchała obrony prac, a także sprawdziła wiedzę z zakresu epoki i biografii Noblisty.

Następnego dnia uczestniczyłyśmy w uroczystej gali na Zamku Królewskim. Spośród jedenastoosobowej grupy z Wrocławia, pięcioro licealistów uzyskało tytuły laureatów (w sumie z całej Polski wyłoniono piętnastu).

Wśród nich znalazła się Aleksandra Moskal. Nagrodą główną jest wyjazd laureatów do Rzymu śladami Henryka Sienkiewicza pod opieką profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tadeusza Bujnickiego, historyka literatury polskiej, znawcy prozy historycznej XIX wieku i twórczości Noblisty. Pozostali uczestnicy zdobyli tytuły finalistów, m.in. Natalia Staniak.

Dziękujemy bardzo naszej polonistce pani Urszuli Zacharze za zainspirowanie do udziału w prestiżowym konkursie i profesjonalną pomoc na każdym jego etapie.

I jeszcze refleksja na koniec. Wyjazd do Warszawy okazał się wspaniałym doświadczeniem, ponieważ miałyśmy możliwość kontaktu autorytetami naukowymi i rówieśnikami - humanistycznymi pasjonatami. Pomimo czasochłonnego przygotowania do konkursu i pełnej napięcia atmosfery tuż przed ustną obroną pracy, przekonałyśmy się, że warto brać udział w podobnych przedsięwzięciach. Zdobyłyśmy doświadczenie przydatne przed ustną maturą z języka polskiego, ponadto zachowamy w pamięci wiele cudownych wspomnień z samodzielnego zwiedzania atrakcyjnej (szczególnie dla prowincjonalnych licealistek...) Warszawy.

tekst: Aleksandra Moskal, kl. III a
Natalia Staniak, klasa III a
Foto: Przemysław Goławski

 
Copyright © 2015
5251565 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: