Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMarzec 29 2024 04:52:49 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
Inspiracje i inne tajniki warsztatu pisarskiego – Jakub MaÅ‚ecki w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich

Kameralne spotkanie ze współczesnym pisarzem – Jakubem MaÅ‚eckim odbyÅ‚o siÄ™ 9 listopada br. w restauracji „Pod Arkadami” w ZÄ…bkowicach ÅšlÄ…skich. Ten znany nam z lekcji polskiego autor m.in. „ChwaÅ›ciora” odpowiadaÅ‚ na pytania prowadzÄ…cej – pani Elżbiety Horowskiej ze Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz innych uczestników tego kulturalnego wydarzenia. ByliÅ›my tam i my – licealiÅ›ci z różnych klas wraz z paniami: MariolÄ… Hajduk, MagdalenÄ… Kotowicz i Jolanta DepczyÅ„skÄ….

Pisarz (jak nam zdradziÅ‚) nie ma wyksztaÅ‚cenia literaturoznawczego, studiowaÅ‚ bankowość. ¯artobliwie mówiÅ‚ o sobie: „Nie chciaÅ‚em być pisarzem, chciaÅ‚em być Pudzianem”. SwÄ… inspiracjÄ™, zachÄ™tÄ™ do pisania znalazÅ‚ w komiksach fantastycznych, czÄ™sto wyobrażajÄ…c sobie inne zakoÅ„czenie i zwrot akcji. W książkach stara siÄ™ być niebanalny, nie utożsamia siÄ™ z bohaterami – wrÄ™cz przeciwnie, próbuje postawić siÄ™ na ich miejscu, czasem nie zgadzajÄ…c siÄ™ z poglÄ…dami i zdaniami postaci fikcyjnych. „Literatura nie jest po to, by pisać o sobie” – twierdzi. W utworach stara siÄ™ utrzymać czytelnika w napiÄ™ciu, w tej samej nieÅ›wiadomoÅ›ci, co bohater książki. SwojÄ… przygodÄ™ z literaturÄ… zaczÄ…Å‚ od tÅ‚umaczeÅ„ z jÄ™zyka angielskiego na ojczysty, nastÄ™pnie pisaÅ‚ opowiadania do czasopism, by potem napisać autorskÄ… książkÄ™ „BÅ‚Ä™dy”. Jak mówi, powstawaÅ‚a w pracy (tak jak inne), dopóki siÄ™ z niej nie zwolniÅ‚, by skupić siÄ™ wyÅ‚Ä…cznie na tworzeniu (powieÅ›ci, scenariusze, tÅ‚umaczenia). Jego utwory zaliczaÅ‚y siÄ™ z poczÄ…tku do nurtu fantastyki, obecnie jest to głównie literatura obyczajowa, ale jak twierdzi, nie ma zamiaru pisać pod publikÄ™ ani na siÅ‚Ä™. „JeÅ›li nie wiesz, co napisać, to znajdź sobie pracÄ™!”– doradzaÅ‚ nam autor.

Jakub MaÅ‚ecki mówi o sobie, że jest bardzo zdyscyplinowany i dokÅ‚adny, stara siÄ™ odzwierciedlić jak najwiÄ™cej realiów, czyta dużo listów, gazet i książek z danej epoki, wnikliwie studiuje relacje z wydarzeÅ„. CzÄ™sto dostrzega wiele interesujÄ…cych, nietypowych osób, rzeczy czy zachowaÅ„, które wykorzystuje w swoich nastÄ™pnych dzieÅ‚ach. Jak nam zdradziÅ‚ pisarz, inspiracjÄ™ czerpie ze zwykÅ‚ych codziennych sytuacji, widoków, opowiadaÅ„, rozmów z różnymi osobami, wydarzeÅ„, ale także ze sztuki. PrzykÅ‚adem na to jest opowiadanie pt. „ChwaÅ›cior”, zawarte w tomiku „Åšlady”, zainspirowane obrazem polskiego artysty – Jacka Malczewskiego „Sztuka w zaÅ›cianku”. Na pewno na sÅ‚uchaczach zrobiÅ‚a wrażenie niezwykÅ‚a wyobraźnia pisarza, który z pozornie nic nieznaczÄ…cego wydarzenia potrafi wysnuć wielowÄ…tkowÄ… opowieść.

UsÅ‚yszeliÅ›my również ciekawe omówienia utworów autora takich jak „Dżozef”, „Dygot” i majÄ…cej premierÄ™ w tym roku, 27 wrzeÅ›nia książki zatytuÅ‚owanej „Rdza”. Pisarz ujawniÅ‚ nam, że pracuje nad kolejnÄ… książkÄ… – „NaukÄ… latania”. Jak nam wyjaÅ›niÅ‚ Jakub MaÅ‚ecki, krótkie i wieloznaczne tytuÅ‚y zostawia do interpretacji czytelnikom.

Pisarz nie tylko omawiał z nami swoje utwory, ale poruszał także tematy z życia prywatnego, opowiadał o śmiesznych i dziwnych zdarzeniach, mówił o swoim początkowym wstydzie przed tego typu spotkaniami autorskimi. Przedstawiał również problemy z przetłumaczeniem jego książek na inne języki i wydaniem ich jako filmy. Na koniec spotkania przeczytał fragment swojego opowiadania oraz zdradził nieco faktów o sobie, np. to, że nigdy nie był dobry z polskiego, ale lubił czytać książki oraz jeść słodycze.

A oto jak podsumowujÄ… to wydarzenie uczniowie klasy Ib – £ukasz Jednak i Dawid Starżyk: W utworach MaÅ‚eckiego widać bardzo dobre przygotowanie do zaprezentowania czytelnikowi realiów dwudziestowiecznych. Najbardziej zadziwiajÄ…ce byÅ‚o wykorzystanie w powieÅ›ciach nieznanych powszechnie informacji, chociażby w ostatniej „Rdzy” o jedynym w Polsce urzÄ™dzie pocztowym, do którego trafiajÄ… przesyÅ‚ki z brakiem nadawcy i niemożliwe do dostarczenia. Podczas spotkania istniaÅ‚a możliwość zakupienia najlepszych książek autora, a na koniec gratka, czyli zdobycie autografu oraz zrobienie wspólnego zdjÄ™cia, z czego obaj skorzystaliÅ›my. Ujęła nas skromność współczesnego pisarza i lekkie zawstydzenie przed publicznoÅ›ciÄ…. JesteÅ›my bardzo zadowoleni z tego wieczoru, dziÄ™kujemy organizatorom za zaproszenie autora i mamy nadziejÄ™ na wiÄ™cej ciekawych wydarzeÅ„ tego rodzaju w przyszÅ‚oÅ›ci.

Spotkanie z Jakubem MaÅ‚eckim zmusiÅ‚o nas do pewnej refleksji. Autor jest trafnym przykÅ‚adem na to, że nigdy nie wiemy, jaki los przyniesie nam życie i jak bardzo może siÄ™ ono zmienić wraz z upÅ‚ywem czasu, a może nawet chwili…

Tekst: Weronika Kudryńska i Weronika Wójcik, kl. IIb
Foto: Filip Zielonka, kl. IIb, Daria Lichocka i Dawid Starżyk, kl. Ib

 
Copyright © 2015
5254317 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: