Strona główna Kontakt Dyrektor informuje Spotkanie z Prezydentem Filmy WolontariatMarzec 28 2024 17:18:52 
 
Dyrekcja LO
Dyrektor
Tomasz BÅ‚auciak
______________________
Wicedyrektor
Mariola Hajduk
KAMERA

Menu główne

REKRUTACJA 2023/2024



Ochrona danych osobowych
Nowa formuła egzaminu maturalnego

Galeria filmów
Fotogaleria

Strona główna

Rada Rodziców

Kadra LO

Statut LO
i dokumenty szkoły

Biblioteka

Kontakt

Gazeta szkolna

Matura 2023

Kryteria oceniania,
wymagania edukacyjne


Informacje dla uczniów

Konkurs Matematyczny

Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Dolnośląski Festiwal Nauki

Szkoła kompetencji

Doradztwo zawodowe

Reklama

Bezpieczna szkoła

Spotkanie z Prezydentem

Biuletyn Informacji Publicznej

Gazeta szkolna

EXPRESS-MIEJSKI.PL

Mocni bez przemocy

Mam haka na czerniaka

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnie



Rejestracja
Zapomniane hasło?
W drodze do Pietuszek

Spektakl „Moskwa – Pietuszki” w wykonaniu Jacka Zawadzkiego, na podstawie poematu Wieniedikta Jerofiejewa o tym samym tytule, uczniowie naszego Liceum mogli obejrzeć w ZOK-u 1 lutego.

Głównym bohaterem powstaÅ‚ej w 1969 r. opowieÅ›ci jest Wieniczka – inteligent i alkoholik, który przebywa pociÄ…giem drogÄ™ z Moskwy do Pietuszek, gdzie zostawiÅ‚ ukochanÄ… i dziecko. Na poczÄ…tku monodramu dowiadujemy siÄ™, że bohater przed tygodniem zostaÅ‚ zwolniony z pracy za opublikowanie indywidualnych harmonogramów przedstawiajÄ…cych ilość spożywanego alkoholu przez poszczególnych pracowników przed i w godzinach pracy. Wienia, bÄ™dÄ…c pod nieustannym wpÅ‚ywem upojenia alkoholowego, opowiada swojÄ… historiÄ™. W pociÄ…gu spotyka też różne postacie, które ostatecznie okazujÄ… siÄ™ tylko wytworem jego wyobraźni. Rzecz dzieje siÄ™ w ZwiÄ…zku Sowieckim, paÅ„stwie komunistycznym, gdzie obywatelom ograniczono wolnoÅ›ci obywatelskie. Symbolem zniewolenia jest Moskwa, a szczególnie Kreml. TytuÅ‚owe Pietuszki opisywane sÄ… jako miejsce utopijne, bohater widzi w nim to, czego brak w jego życiu: wolność, miÅ‚ość i inne wartoÅ›ci duchowe. Fakt, że Wienia nigdy nie osiÄ…gnÄ…Å‚ celu swojej podróży, pokazuje tylko, że od zÅ‚a nie ma ucieczki. Poemat koÅ„czy siÄ™ tragicznie.

Przedstawienie, mimo że do najłatwiejszych nie należało, bardzo spodobało się widzom. Ogromne wrażenie robiła sugestywna gra aktorska i minimalizm sceniczny. Aktor w ciemnej scenerii występował na scenie sam, z niewielką liczbą rekwizytów. Po spektaklu odbyło się spotkanie aktora z widzami.

tekst: Jessica Krysiak, kl. Ib
foto: Oliwia Szumna, kl. IIId




Wybrane fragmenty wypowiedzi publiczności:

„Spektakl wyróżniaÅ‚ siÄ™ od tych, które miaÅ‚am przyjemność obejrzeć, tym, że byÅ‚ autentyczny, rzeczywisty i po prostu życiowy.” (Karolina)
„Bohaterem może być każdy czÅ‚owiek, który zagubiÅ‚ siÄ™ w życiu, droga do Pietuszek może symbolizować los czÅ‚owieka dążącego do szczęścia.” (MikoÅ‚aj)
„Aktor doskonale odgrywa role m. in. Sfinksa, konduktora, „serca” i „rozumu”. Bardzo emocjonalnie do tego podchodzi” (Patrycja)
„Sztuka ukazuje poszukiwanie przez czÅ‚owieka wolnoÅ›ci, której bardzo pragnie i potrzebuje, zwÅ‚aszcza w czasie zniewolenia.” (Dorota)
„Przedstawienie opowiada o niesprawiedliwoÅ›ci, o kruchoÅ›ci życia oraz walce czÅ‚owieka z samym sobÄ….” (Natalia)
„Odzwierciedleniem ludzkiego losu jest literka „w”, alfabet staje siÄ™ metaforÄ… życia.” (Anita)
„Spektakl odzwierciedla los czÅ‚owieka szukajÄ…cego wolnoÅ›ci, którÄ… posiada jedynie z pozoru.” (Szymon)
„Bohater opowiada o swoim życiu jak o podróży peÅ‚nej historii.” (Agnieszka)
„Jacek Zawadzki Å›wietnie odegraÅ‚ rolÄ™ osoby skazanej na nieszczÄ™sny los. Zauważalna w jego grze byÅ‚a pasja. UjawniaÅ‚a siÄ™ poprzez Å›wietnÄ… dykcjÄ™ i tonacjÄ™ gÅ‚osu oraz jÄ™zyk ciaÅ‚a. Aktor byÅ‚ bardzo ekspresywny.” (Katarzyna)
 
Copyright © 2015
5251838 Unikalnych wizyt

Powered by v6.01.19 || EF IV by eXtreme Fusion © 2003-2005 | Original DAJ Glass Theme by: Dustin Baccetti : Ported for PHP-Fusion by: